چهارشنبه, 01 شهریور 1396 ساعت 09:20

مسائل شخصی اعضا به مجمع تشخیص مصلحت ربطی ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با حضور محمود احمدی‌ نژاد و قالیباف در مجمع تشخیص مصلحت نظام و اینکه برخی از اعضا پرونده‌های قضایی دارند، گفت: ما در موضوعات شخصی اعضا ورود نمی‌کنیم.

محسن رضایی روز گذشته در نخستین نشست خبری هفتمین دوره مجمع تشخیص مصلحت نظام، ضمن تشکر از مقام معظم رهبری مبنی بر تعیین رئیس و دبیر این مجمع، افزود: امیدوارم بتوانیم در دوره جدید انتظارات ایشان را برآورده کنیم.

وی ضمن ارائه گزارشی از عملکرد 25 ساله صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام، بیان کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام در امر سیاست گذاری و حل اختلاف بین شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی 292 مصوبه، 187 اختلافیه و 46 معضل را حل وفصل و ابلاغ کرده است.
40 سیاست کلی، 16 استصوابیه و 3 آیین نامه که مجموعاً 292 مصوبه داشت، در این مدت تصویب شد که در 632 جلسه این مصوبات مورد بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: 1083 جلسه کمیسیونی در طول این مدت برگزار شد، که اداره کمیسیون امور زیربنایی هاشمی رفسنجانی، کمیسیون امنیت روحانی، کمیسیون حقوقی و قضایی شاهرودی و بعد از او صادق لاریجانی، کمیسیون فرهنگی ولایتی، کمیسیون اقتصاد کلان توسط بنده اداره می شد.

رضایی در رابطه با سیاست اصل ۴۴ افزود: این سیاست گشایشی در کشور به وجود آورد چون تا قبل از آن بخش خصوصی نمی‌توانست وارد سیاست بانکداری شود و اقتصاد مقاومتی و چشم‌انداز عناوینی است که در سیاست کلان کشور حلاجی و حل و فصل می‌شد.

او نخستین وظیفه مجمع را جاری و ساری کردن امر ولایت دانست و اظهار کرد: نظارت بر سیاست‌های کلی کشور و حل اختلافات نیز بر عهده مجمع تشخیص مصلحت نظام است، بعضا بین مجلس و شورای نگهبان بر سر قوانین اختلافاتی پیش می آید که به رده بالاتر آمده و در مجمع تشخیص گره گشایی شده و این اختلافات حل می شوند.

رضایی با اشاره به انتصاب آیت الله هاشمی شاهرودی به ریاست مجمع توسط مقام معظم رهبری، بیان کرد: ایشان از شاگردان آیت الله صدر بودند و احتمالا تنها فردی هستند که آیت الله  صدر به ایشان اجازه اجتهاد دادند . در عین حال با شهید حکیم نیز مجلس اعلا را راه اندازی کردند. قطعا ریاست نهادی که می‌خواهد اختلافات مجلس و شورای نگهبان را حل کند باید از علما و مجتهدین باشد.

رضایی با بیان اینکه تغییراتی در دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام ایجاد می شود، اظهار کرد: ساختار و محتوای مجمع در این دوره تغییر می کند و همه مجموعه های منتسب به مجمع به دبیرخانه منتقل می شود. از جمله وظایف مرکز مطالعات راهبردی که به دبیرخانه منتقل شده و این مرکز منحل می شود.

وی افزود: کارهای موازی نیز در مجموعه مجمع از بین می رود و نظام متمرکز مدیریتی تشکیل می شود به طوری که همه امور مدیریتی، اجرایی، تشکیلاتی و مالی انسجام و یکپارچگی پیدا می کند. هرچند براساس مصلحت مقام معظم رهبری که در حکم نیز به آن اشاره کردند ممکن است تغییرات دیگری نیز داده شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به افزایش تعداد اعضای مجمع از 44 به 49 نفر در این دوره، گفت: آقایان شاهرودی و جنتی دو نفری هستند که هم شخصیت حقوقی و هم شخصیت حقیقی دارند.

رضایی ادامه داد: در زمینه سیاست‌های کلی موظف شدیم که هم سیاست‌های کلی را ساماندهی کنیم و هم عناوین جدید را مورد بررسی قرار دهیم و آیین نامه نظارت تغییراتی خواهد کرد و چابک‌سازی تشکیلات را در دستور کار خواهیم داشت و مراکزی منحل می‌شوند که این تصمیم با هدف چابک‌سازی انجام گرفته است. 

وی در ادامه گفت: چابک‌سازی کارهای پژوهشی و تحقیقاتی را به دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی واگذار می‌کنیم لذا مراکز علمی ظرفیت عظیمی دارند که سعی می‌کنیم این کارهای تحقیقاتی به پژوهشگاه‌ها واگذار شوند. 

 دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه تاکید کرد: نظم و انضباط در کشور به این بستگی دارد که سیاست‌های کلی به برنامه و قانون تبدیل شوند و این قوانین در جامعه پیاده‌سازی گردد. لذا تبعیت از سیاست‌های کلی در تمام دستگاه‌های کشور امری عمومی و قانونی است.

رضایی در ادامه از تغییر محل جلسات مجمع تشخیص خبر داد و گفت: 4 مهر ماه اولین جلسه مجمع در محل جدید برگزار خواهد شد.

رضایی در پاسخ به پرسشی در خصوص ارزیابی خود از افراد حاضر در تیم اقتصادی دولت دوازدهم گفت: امیدواریم تیم اقتصادی دولت موفق باشد و بتواند مشکلات را حل کند.

وی افزود: لازم به ذکر است که بسیاری از بحث ها مبنی بر تغییرات صورت گرفته در زمان مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی صورت گرفته بود و قرار بود از نظر سیاست گذاری و نظارت تغییراتی انجام شود.

او با اشاره به سفر سرلشگر باقری به ترکیه افزود: گویا قصد دارند شمال عراق را تجزیه کنند که این موضوع در همه کشورهای اطراف تغییراتی ایجاد خواهد کرد. این تجزیه موجی از درگیری و بی‌ثباتی در منطقه به وجود می آورد و جمهوری اسلامی معتقد است که مرزهای جغرافیایی کشورها نباید تغییر کند و ما طرح تجزیه اردن، عراق و سوریه را قبول نداریم. بنابراین مسئولان نظامی ما با تصویب شورای امنیت ملی و دستور مقام معظم رهبری به ترکیه سفر کردند تا جدیت ما در این موضوع مشخص شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این پرسش که آیا مجمع بحث و بررسی پیرامون مسئله حصر داشته یا خیر گفت: ما زمانی می توانیم به موضوعی ورود پیدا کنیم که به ما محول شود. در حال حاضر شورای امنیت ملی و قوه‌قضائیه  مسئول رسیدگی به این موضوع هستند.

رضایی در خصوص اینکه آیا گزارشی مبنی بر اینکه کدام دولت ها به سیاست‌های کلی نظام پایبندی نداشتند وجود دارد یا خیر، گفت: بحث نظارت در این دوره جدی خواهد شد و پیش از این به دلیل برخی اختلافات سه قوه نمی شد گزارش کاملی ارائه کرد اما این موضوع در دوره جدید جدی گرفته می شود. تلاش می شودتا آنجا که ممکن است اختلافات درون نظام حل و فصل شود و هرجا لازم باشد به اطلاع مردم و رسانه ها خواهد رسید.

وی درباره برنامه مجمع تشخیص برای مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: در این دوره 5 ساله حتما اولویت‌هایی تعیین می کنیم و اقتصاد، اشتغال، سیاست‌های کلی فضای مجازی و فناوری اطلاعات و مبارزه با فساد را در نظر خواهیم داشت.

وی در پاسخ به این پرسش که اولویت اصلی دولت دوازدهم چه باید باشد، اظهار کرد:  اینکه مجلس اکثریت کابینه را تصویب کرد یعنی بین مجلس و دولت هماهنگی و جود دارد و دولت می تواند از این فرصت استفاده کرده و عملکرد خوبی ارائه دهد. چراکه در دولتهای قبل اختلافات زیادی بین مجلس و کابینه بود. از نظر مجمع نیز انتظار ما پیاده سازی اقتصاد مقاومتی و سرعت دادن به آن با تاکید بر اشتغال و تولید است.

رضایی با اشاره به حضور افرادی که اکنون در پست‌های اجرایی جایگاهی ندارند و اکنون در مجمع تشخیص قرار گرفته‌اند، گفت: چون مجمع عالی ترین سطح تصمیم گیری است، پس کسانی که در این رابطه باید به مقام معظم رهبری ایده، نظر و مشاوره بدهند، باید افرادی باشند که هم دانش و تجربه کافی را در این زمینه داشته باشند به همین دلیل طبیعی است کسانی که قبلاً رئیس جمهور، نماینده مجلس و یا در سطوح اجرایی تجربه بالایی دارند باید در این مجمع حضور پیدا کنند. مجمع اتاق فکر نظام است.

محسن رضایی در رابطه با اعضای جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: به دلیل جایگاه ویژه ای که مجمع تشخیص مصلحت نظام دارد، افرادی که تجربه و دانش کافی دارند باید به عنوان اعضای این مجمع انتخاب شوند و ما در موضوعات شخصی اعضا ورود نمی‌کنیم.

وی افزود: برای نخستین بار در این دوره نسل سوم و چهارم انقلاب را وارد مباحث کارشناسی کشور خواهیم کرد، تعدادی شناسایی شده و در کمیسیون ها از این ها استفاده می شود و وارد تصمیم گیری های مجمع می شوند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین اظهار کرد: در رابطه با برجام نوعی محافظه کاری در مسئولان مربوطه می بینیم در صورتی که موادی مثل ماده 36 در برجام وجود دارد که دولت می تواند عمل متقابل قویتری در برابر تحریم‌ها داشته باشد و خیلی کارها می‌شد انجام داد. مانند فعال کردن کارخانه کیک زرد. به هر حال امیدواریم کمیسیون نظارت دقت بیشتری داشته باشد تا پاسخ مناسبی در چارچوب برجام به طرف مقابل داده شود.

خواندن 1659 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395