چهارشنبه, 22 شهریور 1396 ساعت 10:12

اطلاعات تکميلي

  • در حاشیه اختتامیه جشنواره "بازی جام" تاکید شد :

ضرورت رفع سیکل معیوب کیفی سازی بازی های رایانه ای ایرانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فرزین سوادکوهی

عصراقتصاد: در شرایطی که قشر جوان کشور در سال های اخیر اقبال زیادی به بازی های رایانه ای نشان داده اند و گردش مالی قابل توجه این گونه از تجارت بازار آی تی نیز رقم هایی را شامل می شود که نمی توان به آن بی اعتنا بود ، کمپانی های بزرگ رایانه ای دنیا در تولیدات خود رویکردی مبنی بر ساخت و ارائه دستگاه های گرانقیمت را پیش گرفته اند.در این میان یک برند معروف تایوانی که سابقه ای 40 ساله در ساخت دستگاه های کامپیوتری دارد هم اکنون در ایران نیز آخرین نمونه های تولیدی خود را به بازار می فرستد تا در حوزه بازی های راینه ای نیز از عرصه رقابت عقب نیافتد.

سعید فرازمند مدیر فروش منطقه ای  این شرکت در ایران  در حاشیه جشنواره الکام گیمز که  در باغ کتاب تهران در حال برگزاری است در همین خصوص اظهار داشت:حضور رسمی محصولات حوزه گیمینگ  ACER  در ایران بیانگر این است که تمرکز روی بازی های رایانه ای در سال های اخیر بیشتر شده است و جوانان ایرانی به این بازی ها علاقه فراوانی نشان داده اند  و در چنین شرایطی لازم است دستگاه های با تکنولوژی جدیدتر جای خود به انواع قدیمی بدهند و اینک این شرکت تلاش می کند با طیف متنوعی از این محصولات سهم حضور خود در این بازار را افزایش دهد.

 وی با اشاره به اینکه صاحبان تکنولوژی و فعالان طراحی  وساخت دستگاه های  بازی های رایانه ای اینک رفته رفته تجهیزاتی را وارد عرصه کرده اند که قیمت هایی بالای هزار دلار دارند گفت: بازار ایران نیز این ظرفیت را دارد تا از چنین تجهیزاتی استقبال کند و ACER  نیز با تکیه بر آمارهایی که از طریق واحدهای تحقیقی بزرگ و معتبر جهانی در خصوص گردش مالی بازی سازی و دستگاه های رایانه ای  مربوط به آن  استخراج می کند تلاش کرده است تا سهم دستگاه های هزار دلار به بالا را اافزایش دهد.وی همچنین تاکید کرد : 12 درصد سهم دستگاه های رایانه ای در ایران متوجه تجهیزات گیمینگ است که در این میان 8 درصد این دستگاه ها هزار دلار به بال قیمت گذاری می شوند.

وی افزود: سهم شرکت تایوانی نیز در ایران  حدود 8 درصد است و اینک قصد دارد این سهم را تا سقف 13 درصد افزایش دهد.

فرازمند همچنین با اظهار این که هیچکدام از اپراتورهای اینترنت کشور نیز برای این جشنواره حمایتی از خود نشان ندادند گفت: عرصه گیمینگ باید بر مبنای نیاز بازار رشد کند و این در حالی است که لازم است متولیان این حوزه حمایت بیشتری از این رشته خاص داشته باشند.

.فرازمند  اظهار داشت : محصولات این شرکت  در حال حاضر شامل نوت‌بوک‌های اسپایر، سوئیفت، اسپایر اسپین و Predator می‌شود. ایسر احساس کرده که بر روی نام‌گذاری محصولاتش تغییراتی را انجام دهد و به همین خاطر ایسر در حال حاضر در تمام سگمنت‌هایش از اعداد استفاده می کند. به عنوان مثال اسپایر ۱ و ۳ و ۵ و ۷ را داریم که هرچه عدد آن بالاتر برود، نشان از ارتقای کیفیت و مشخصات دستگاه دارد یا برای سری سوئیفت هم بدین شکل عمل می‌کنیم که سری ۷ سبک‌ترین و بهترین است. برای اسپین و پردیتور نیز بدین ترتیب عمل شده است.

وی ادامه داد : تلاش شده تمرکز خودمان را بر روی تبلت‌های ویندوزی گذاشته که در حال حاضر سهمی بالاتر از ۳۰ درصد را در اختیار داریم. این تبلت‌ها با نام سوئیچ نام‌گذاری می‌شوند که بهترین نمونه آن سوئیچ ۷ است.

این گزارش  همچنین حاکی است در طول برگزاری جشنواره الکام گیمز تهران یک دوره مسابقه  موبایلی تحت عنوان "بازی جام"  نیز برگزار شد که  با اختتامیه آن به نفرات برنده جوایز ارزشمندی  نیز تعلق گرفت.

بر اساس این گزارش جشنواره بازی‌های موبایلی "بازی جام" از اردیبهشت ماه سال جاری به صورت سراسری و بر روی اپلیکیشن موبایل «بازی جام»  و با پیام « ایرانی، ایرانی بازی کن و بازی ایرانی هم کالای ایرانی است» برگزار شده بود و علاقمندان در 5 رشته بازی موبایلی ایرانی به بازی پرداخته بودند.

مراسم اختتامیه این دوره از مسابقات با حضور سید محمد حسین  سجادی نیری دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در باغ کتاب تهران و با اهدای جوایز ۵، ٣ و ١ میلیون تومانی به نفرات برتر هر رشته برگزار شد.

سجادی نیری در سخنان کوتاهی به فعالان صنعت بازی سازی ایرانی توصیه کرد تا با نگاهی جهانی به سمت تولید با کیفیت‌تر حرکت کنند تا بتوانند سیکل معیوب موجود بین نیاز بازار به بازی با کیفیت و همچنین نیاز بازی‌سازان به بازار مناسب را به یک فرایند مطلوب تغییر دهند. در این راه ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز نیز در کنار ایشان بعنوان تسهیل‌گر همراه خواهدبود.

در ادامه و پس از سخنرانی دو تن از مدیران استودیوهای بازی ساز  ایرانی، جوایز دور اول مسابقات «بازی‌جام» به برندگان این دوره که از تهران، شهر ری، اصفهان، رودسر، کاشان، تبریز، سنندج، کرمان، میانه، رفسنجان و شهریار بودند، اهدا شد.

بدین ترتیب به نظر میرسد بخش خصوصی فعال در این حوزه نیز دریافته است که با تکیه به نهادهای دولتی در حوزه بازی های رایانه ای نمی توان شاهد ارتقا این رشته بود و باید با اتکا به توان جوانان فعال در این عرصه جایگاه بازی های راینه ای ایران را ارتقا داد.متاسفانه در سال های گذشته نهادهای متولی این رشته چندان کارنامه موفقی از عملکرد خود باقی نگذاشته اند.

همچنین شایان ذکر است که لازم به نظر می رسد تا  دوایر مسئول در این حوزه با ارائه آماری دقیق و شفاف از عملکرد خود و گردش مالی بازی های رایانه ای ایرانی در مقایسه با انواع خارجی آن نیز اطلاعات مبسوطی ارائه دهند تا نقشه راه مطلوب برای ارتقا این گونه تجاری نیز تهیه و تدوین شود و بدین ترتیب روند کیفی سازی بازی های رایانه ای ایرانی نیز از سیکل معیول خود فاصله بگیرد.لازم به ذکر است که دور دوم مسابقات «بازی‌جام» هم‌اکنون همراه با جشنواره الکام گیمز در باغ کتاب تهران درحال برگزاری است.

 

خواندن 393 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395