پنج شنبه, 23 شهریور 1396 ساعت 00:47

افزایش کیفیت حضور زنان در بازار کار

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ویدا بغدادی

افزایش 67 درصدی حضور زنان تحصیل کرده در بازار کار روی خوش خروج حدود نیم میلیونی زنان از ازار کار طی سالهای گذشته است. دو روی سکه ای  است که البته باید از یکسو به آن به عنوان معضل و از سوی دیگر فرصت مورد توجه قرار گیرد.

خروج زنان از بازار کار باید به عنوان یک معضل مورد ارزیابی قرار گیرد و  در تحیل آن از دو منظر به این موضوع پرداخت، اول اینکه آیا می توان این شرایط را به عنوان موفقیت کسانی ارزیابی کرد که معتقدند که کارهای خارج از خانه نباید در اختیار زنان باشد؟ دوم اینکه آیا این خروج به معنی تغییر ترکیب شاخص های بازار کار از نیاز به نیروی یدی و بدون تخصص به زنان متخصصی نیست که در سطوح کیفی بالاتری کار می کنند؟

پاسخ به این سئوالات می تواند سیمای دقیق تری از شرایط بازار کار زنان ترسیم کند و به طور حتم برای برنامه ریزان نیز توجه به این نکات ضروری است، اما نگارنده در پاسخ به این سئوالات بنا بر تجربه شخصی خود معتقد است آنچه در بازار کار زنان در حال رخ دادن است دقیقا افزایش سهم تخصصی نیروی کار زنان در بازار است.

مشاغل تخصصی که پیش از این در غبظه مردان بوده است با حضور زنان متخصص که تحصیلات عالیه دارند دیگر تک جنسیتی نیستند و به دلیل تطبیق بیشتر زنان با محیط کار این مشاغل از ساحت تک جنسیتی خود خارج شده اند.

در سالهای اخیر حضور زنان در مشاغلی مانند مهندسی معدن که از توان بسیاری از مردان نیز خارج است به خوبی تائید کننده فرض نگارنده است و این وضعیت البته بازتاب افزایش سهم زنان در ترکیب دانشجویان کشور طی یک دهه گذشته نیز هست.

به هر شکل جامعه ایرانی به رغم تمامی حاشیه سازی های رسانه ای و البته کاستی هایی که نمی توان آنرا نادیده گرفت در قبلا حضور زنان در عرصه های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی پیشتاز است، پیش تازی که محدود به جغرافیای خاورمیانه نمی شود و شاخص های آن با بسیاری از کشور های توسعه یافته جهان نیز قابل قیاس است و این موفقیت در شرایطی حاصل شده است که برخلاف تصور بسیاری از منتقدین حدود شرعی و چارچوبهای اخلاقی در آن رعایت  می شود.

به هر شکل باید در سالهای آینده ضمن تاکید بر تداوم روند رو به افزایش ارتقاء شاخص های تحصیلات زنان به دنبال ارتقاء سهم زنان در جایگاههای شغلی ایشان متناسب با نیاز های این نیروی کار مولد باشیم بی آنکه از هیچ یک از دو سوی بامی سقوط کنیم  مخالفین و مروجین تندرو فعالیت های اجتماعی زنان انرا ترسیم می کنند.

خواندن 886 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395