پنج شنبه, 23 شهریور 1396 ساعت 01:42

انکار سودآوری بازارهای غیر مولد توسط مسئولین

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

مرضیه صدری-محمد ارفع

عصراقتصاد: در حالی که در روزهای اخیر شاهد افزایش قیمت ارز، سکه و مسکن بودیم، سیف و مظاهریان سودآوری بازارهای ارز و مسکن را انکار می کنند.

رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه نرخ دلار 5 فروردین امسال 38 هزار و 200 ریال (3820 تومان) بود که این رقم دیروز به 39 هزار و 30 ریال (3903 تومان) رسید.

وی گفت: این موضوع نشان دهنده 2.18 درصد افزایش قیمت است. یعنی متوسط ماهیانه کمتر از 5/. درصد نوسان داشته  و به نظر نمی آید شرایط و یا نگرانی خاصی ایجاد کند.

سیف دامنه نوسانات نرخ ارز را در 6ماه اول سال جاری محدود دانست و با اعلام نوسان 190 تومانی معادل 5درصد  گفت: این عدد نشان دهنده ثبات در اقتصاد است.

وی همچنین افزود: سرمایه گذاری در نرخ دلار به هیچ وجه اقتصادی و به صرفه نیست.

از طرف دیگر حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه افزایش قمت مسکن 5.6 درصد و تورم حدود 10 دردصد است گفت: با توجه به شخص های تورمی که اشاره شد بازار مسکن در این روزها سود ده نیست.

مظاهریان در یک برنامه تلویزیونی که از شبکه 5 سیما پخش شد با اشاره به اینکه رکود مسکن در این 4 سال باعث شده است تا قیمت مسکن پایین‌تر از نرخ تورم باشد گفت: این موضوع برای خریداران خانه خبر خوشی است و افزایش قیمت مسکن پایین تر از نرخ تورم سالیانه نشان دهنده که سوداگران از این بازار خارج شده اند و بازار مسکن به دست خریداران واقعی سپرده شده است.

این اظهارات در حالی است که در عرض یک هفته اخیر مسکن با .... درصد و ارز با .... درصد افزایش قیمت مواجه شده است که اگر شیب کنونی این افزایش نرخ را ثابت در نظر بگیریم، می تواند تا 50درصد سوددهی سالیانه در پی داشته باشد.

سوالی که مطرح می شود این است که باید شاهد چه میزان نوسان و افزایش قیمت در بازارها باشیم تا مسئولین آنها را سودده ندانند؟

سیف در ادامه اظهارات خود دقت نظرهای بانک مرکزی و دولت بر کنترل نوسانات نرخ ارز و جلوگیری از افزایش ها و کاهش های هیجانی قیمت ارز را امری مسلم دانست.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: سپرده های بانکی حتی با همان نرخ 15درصد اعلام شده به مراتب بازدهی بهتری دارد و افزایش قیمت دلار در بلند مدت به هیچ وجه نمی تواند با آن رقابت کند بنابر این دلار گزینه مطلوبی برای سرمایه گذاری نیست.

وی باردیگر برخی اظهار نظر ها را مبنی بر اینکه دولت تمایل به افزایش نرخ ارز دارد، تکذیب کرد و افزود: دولت به هر اقدامی که منجر به ایجاد ثبات در اقتصاد شود تمایل دارد تا اقتصاد را به سمت آرامش هدایت کند و فعالین اقتصادی قدرت پیش بینی بازارها را داشته باشند که خوشبختانه این شریط در 3الی 4 سال گذشته محقق شد.

 

نظارت جدی بازرسان معاونت نظارت بانک مرکزی

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه به آغاز اجرای بخشنامه رعایت نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار در نظام بانکی از 11 شهریور ماه اشاره کرد و گفت: بازرسان معاونت نظارت بانک مرکزی هر روز در شعب بانک های مختلف حضور می یابند و بر اجرای آن نظارت می کنند.

سیف گفت: مجموع اطلاعاتی که به دست ما می رسد، به طور عمومی از اجرای دقیق این بخشنامه حکایت دارد؛ البته تخلفات نادری نیز وجود دارد که در برخی موارد منجر به عزل رییس شعبه شده است.

به گفته سیف، بانک ها نیز مصمم به ایجاد انضباط در نرخ سودها و رعایت آن هستند زیرا این کار از هر نظر هم برای بانک ها و هم اقتصاد کشور منفعت دارد.

وی خاطر نشان کرد که در آینده نزدیک بانک مرکزی به نرخ سود تسهیلات بانکی ورود می کند و محدودیت هایی را در این زمینه برای بانک ها وضع خواهد کرد.

طرح ضربتی وام ازدواج تا زمان به صفر رسیدن صف انتظار متقاضیان ادامه دارد

رئیس کل بانک مرکزی از تداوم اجرای طرح ضربتی پرداخت وام ازدواج تا زمان به صفر رسیدن صف انتظار متقاضیان آن خبر داد و گفت: اجرای این طرح که از ابتدای مرداد آغاز شده، پیشرفت خوبی داشته است.

سیف اظهار داشت: از ابتدای امسال تاکنون 692 هزار وام ازدواج پرداخت شده که 360 هزار مورد آن مربوط به هفت هفته ای است که اجرای طرح ضربتی آغاز شده است.

وی توضیح داد: در زمان آغاز اجرای این طرح 500 هزار نفر در صف انتظار دریافت این تسهیلات قرار داشتند که از ابتدای مرداد 125 هزار متقاضی جدید به آنها اضافه شدند که از این میزان در هفت هفته 360 هزار مورد وام پرداخت شده است و 265 هزار نفر در صف هستند.

به گفته سیف، اجرای این طرح تا زمانی که صف انتظار به صفر برسد، ادامه می یابد.

وی خاطر نشان کرد، پرداخت این تسهیلات در استان های محروم و کمتر توسعه یافته رشد بیشتری داشته که جای خوشحالی است.

سیف درباره اینکه چرا از میان مسئولان اقتصادی دولت تنها وی در حیات هیات دولت در جمع خبرنگاران حضور می یابد، آیا وی سخنگوی مباحث اقتصادی دولت است، گفت: من سخنگوی مباحث اقتصادی دولت نیستم و فقط مباحث مربوط به بانک مرکزی را توضیح می دهم و آنچه گفتم مباحث مربوط به بانک مرکزی بود.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوالی درباره اینکه برخی سپرده گذاران موسسات غیرمجاز ساماندهی شده به فروش امتیاز سپرده خود روی آورده اند و برخی نیز در این زمینه دلالی می کنند، گفت: ما مواردی را که ببینیم، برخورد می کنیم؛ البته برخی افراد اهل ریسک هستند و عده ای هم می خواهند سپرده خود را نقد کنند و نمی شود جلوی همه موارد را گرفت اما مواردی که بتوانیم، با آن برخورد می کنیم.

علایم بازار این روزهای مسکن نشان دهنده پیش نشانگرهای رونق و رکود است

مظاهریان نیز در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه علایم بازار این روزهای مسکن نشان دهنده پیش نشانگرهای رونق و رکود است گفت:در حال حاضر 5.6 درصد افزایش قیمت مسکن را بازار تجربه می کند که در تهران میانگین قیمت معادل 4.65 میلیون تومان است که در مناطق مختلف شهر این میزان مختلف است اما در کل شاهد افزایش این میانگین در کل کشور هستیم.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه افزایش قیمت ۵.۶ درصد و تورم حدود ۱۰ درصد است پس هنوز بازار مسکن سودده نیست. لذا کسی به این نتیجه نرسیده که پول را از بانک بیرون بیاورد و وارد بازار مسکن شود گفت:سیاست دولت حمایت و تقویت طرف تقاضا است و در این بازار معدود افرادی هستند که با پول نقد اقدام به خرید خانه کنند البته در این میان صندوق پس‌انداز مسکن یکم ایده آل ترین روش برای خانه دار شدن است زیراکه سود این وام در بافت فرسوده ۸ درصد و در دیگر مناطق ۹.۵ درصد است که پایین‌ترین بهره‌ای است که بانک‌ها می‌دهند.

وی با یادآوری اینکه قبل از سال ۱۳۹۲ وام مسکن ۲۰ میلیون تومان با سود حدود ۴۰ درصد برابر با نرخ تورم بود و اینک این رقم به ۱۶۰ میلیون تومان با نرخ سود ۹.۵ درصد رسیده است گفت: ما سه گروه متقاضیان مسکن در جامعه داریم که بالا و پایین هرم را شامل می شوند یعنی گروه اول دو دهک بالایی هستند که خودشان می‌توانند مشکلشان را حل کنند گروه پایین که حدود سه دهک پایین جامعه هستند قرار است مسکن اجتماعی دریافت کنند در نتیجه طبقه متوسط هرم می ماند که گروهی است که شغل دارد ولی نیازمند حمایت هست و صندوق پس‌انداز مسکن یکم بهترین مسیر برای این افراد است.پولی که در این صندوق سپرده‌گذاری می‌شود بعد از شش ماه به دو برابر می‌رسد. بنابراین اگر ۱۰ میلیون تومان بگذارید بعد از دو سال و نیم، منابع شما به حدود حدود ۷۰ میلیون تومان می‌رسد.

مظاهریان با اشاره به اینکه سیاست دولت افزایش تسهیلات و کاهش نرخ سود است گفت: دولت معتقد است میزان وام باید ۸۰ درصد قیمت مسکن را بپوشاند، بهره آن کاهش یابد و مدت‌زمان دریافت وام افزایش پیدا کند. بانک‌ها مشکلاتی دارند که آنها را در جهت این سیاستگذاری درست، محدود می‌کند ولی ما همواره از طرف مردم افزایش رقم وام را دنبال می‌کنیم.

وی در خصوص پیشنهاد جدید وزارت راه به رئیس جمهوری مبنی بر اینکه دوره پس انداز مسکن از 6 به 5 ماه کاهش یابد نیز گفت:برنامه‌ریزی براساس منابع محدود شکل می‌گیرد. اگر منابع محدود نبود که اصلا برنامه‌ریزی وجود داشت. در حال حاضر خواسته وزارتخانه این است که دوره پس‌انداز مسکن از ۶ به ۵ ماه کاهش یابد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه با توضیح اینکه در بازار مسکن باید از دو نوع رکود و رونق صحبت به میان آید گفت: رونق سفته بازی را باید از بازار مسکن تفکیک کنیم. از این نوع رونق تجربه بدی داریم که باعث افزایش پی در پی قیمت می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه ورود دولت به بخش مسکن همیشه مخل بازار بوده است گفت: همیشه در تاریخ ما مردم خودشان مسکن خودشان را ساخته‌اند. دولت‌ها وظیفه حمایت دارند و از این طریق بازار را تنظیم می کنند. هر وقت در یان بازار دولت‌ دخالت کرده است ابرو را درست کرده ولی چشم را کور کرده اند.

مظاهریان در پاسخ به سئوالی در مورد اجاره ای بودن مسکن خود نیز گفت:بنده مالک هستم و مسکن را به صورت اقساطی تهیه کردم. بازپرداخت اقساط نیز دردسرهای خود را داشت.

 

 

 

 

خواندن 546 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395