سه شنبه, 04 مهر 1396 ساعت 02:11

اطلاعات تکميلي

  • عصراقتصاد در گفت و گو با کارشناسان بررسی کرد :

چالش های پیش روی رتبه بندی بانک ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

عصراقتصاد: رتبه بندی بانک‌ها و موسسات اعتباری همواره مورد اهمیت بوده است اما با توجه به توسعه بانک‌های خصوصی در سال‌های اخیر و رعایت نکردن استانداردهای بانک مرکزی توسط بعضی از آن‌ها در شرایط کنونی کشور، تنها روش قابل اطمینان برای شناخت بانک‌های سالم از بانک‌های مشکل‌دار ارزیابی و رتبه‌بندی آن‌ها با استفاده از یک روش علمی و قابل قبول توسط نهادهای حاکمیتی نظام پولی است. دراین صورت رتبه بندی بانک‌ها  این امکان را  فراهم می کند تا زمانی که سپرده گذار بانکی را انتخاب می‌کنند از سالم بودن عملکرد آن مطمئن شود.

رتبه‌بندی بانک‌ها در فضای فعلی که نظام بانکی با مشکلات بسیاری مواجه است ، قابل توجه است. ، بانک مرکزی تصمیم گرفته تا با ذره‌بین خود، عملکرد بانک ها را رصد کرده و آن دسته از بانک هایی را که به هر دلیل، ضوابط را را رعایت نمی کنند، با برخوردهای مقام ناظر مواجه کند. اواخر شهریور ماه امسال بودکه رییس کل بانک مرکزی  از اعلام نتایج رتبه‌بندی بانک ها تا پایان مهر خبرداد.

لازم به ذکر است در پنجاه و پنجمین مجمع بانک مرکزی، رئیس جمهور با بیان اینکه بانک‌ها شریان حیات اقتصادی جامعه و شریان ارتباطی پولی و مالی هستند از لزوم رتبه بندی بانک‌ها سخن گفته بود و اینکه بانک مرکزی باید در این زمینه تلاش کند.

با توجه به اهمیت این موضوع ، بانک مرکزی رتبه بندی بانک‌ها را در دستور کار خود قرار داد و مقررشد تا بانک‌ها به ۳دسته بانک‌های کم ریسک، با ریسک متوسط و با ریسک بالا تقسیم بندی شوند.

دراین راستا ولی الله سیف در خصوص آخرین وضعیت رتبه‌بندی نظام بانکی گفت: بانک مرکزی دو طرح را در رابطه با رتبه بندی بانک ها دارد که یک طرح، در درون بانک مرکزی است که نتایج آن به بیرون اعلام نمی‌شود و عمق بازرسی و نظارت بانک مرکزی بر آن بانک، بر اساس طرح اعلام شده قبلی است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: همچنین در طرح دیگری که از سوی شرکت رتبه بندی ایران در حال انجام است، بانکها با تکیه بر صورتهای مالی و نسبت هایی که از آن برداشت می‌شود؛ رتبه بندی می‌شوند که نتایج آن تا پایان مهرماه اعلام می‌شود؛ به نحوی که بانکها از نظر نسبت های دارایی- بدهی، مدیریت منابع و سایر ویژگی‌ها تحت بررسی قرار گرفته و در نهایت، ترکیب همه این شاخص‌ها با هم، درآمیخته شده و شاخص کلی ایجاد می‌شود که به نسبت آن، رتبه بانکها اعلام خواهد شد.

درخصوص رتبه بندی بانک ها کارشناسان و مدیران بانکی نظرات متفاوتی دارند که در گفت وگو با تعدادی از آن ها نظراتشان را جویا شدیم که در ادامه آمده است :

شرایط مساوی بانک ها لازمه رتبه بندی

غلامرضا مصطفی پور مدیرعامل اسبق بانک قرض الحسنه مهر ایران در گفت و گو با عصراقتصاد درخصوص رتبه بندی بانک ها معتقداست : رتبه بندی یک حرکت خوب و ارزشمند است . مانند دانش آموزان و شرکت کنندگان کنکور که بر اساس لیاقت و توانمندی رتبه بندی می شوند. 

وی افزود: رتبه بندی بانک ها زمانی باید انجام شود که شرایط مساوی در بانک ها حاکم باشد . درحال حاضر با توجه به تعدد بانک ها  که شامل بانک های دولتی ، مشمول اصل 44 ، بانک های قرض الحسنه و  همچنین بانک های خصوصی که وابسته به نهادهای خاصی بوده ، بانک های خصوصی که خصوصی تر شده اند و بیشتر مربوط به بخش خصوصی هستند و موسسات مالی و اعتباری نیز که  شرایط متفاوتی دارند رتبه بندی بانک ها سخت تر می شود .

   مدیرعامل اسبق بانک قرض الحسنه مهر ایران اظهار کرد : دراین شرایط لازم است رتبه بندی بر مبنای شاخص های عادلانه ای صورت گیرد که مشتریان و ارباب و رجوع که بانک مراجعه می کنند بر اساس رتبه بانک بتوانند تصمیم گیری کنند . این شاخص ها باید تعریف شده و در دسترس همه بانک ها باشد .

این کارشناس بانکی در ادامه افزود : به نظر می رسد شاخص هایی که بانک ها بخواهند براساس آن رتبه بندی شوند و اینکه چه پارامترهایی در رتبه بندی بانک ها تاثیرگذار است تاکنون معرفی نشده است .

مصطفی پور با اشاره به اینکه رتبه بندی بانک ها ممکن است واقع بینانه نباشد و اگر رتبه بندی انجام شود ، مورد وثوق مردم قرارنگیرد ، ادامه داد : در صورت عدم رتبه بندی دقیق و نداشتن شاخص های موثر و واقع بینانه رتبه بندی بانک ها تاثیر گذار نخواهد بود .

شناسایی ریسک بانک ها برای ادامه فعالیت با بانک ها ی خارجی

همچنین بها ء الدین حسینی هاشمی از مدیران باسابقه بانکی در گفت و گو با عصراقتصاد معتقد بودکه به دلیل اینکه قرار است بانکهای ایرانی  با بانکهای بین المللی تعامل داشته باشند ، لازم است ریسک ها و درآمدهای بانک ها شناسایی شده تا ادامه فعالیت با بانکهای خارجی ممکن شود . این کارشناس بانکی با بیان اینکه رتبه بندی بانک ها مانند سایر شرکت ها نیازمند یک موسسه ای است که کار رتبه بندی را انجام دهد، عنوان کرد : در کشور ما وحتی کشورهای پیشرفته تعداد این موسسات کم است و این کار نیازمند حسابرسی پیچیده ای بوده که کار رتبه بندی را انجام دهد .

به عنوان مثال ؛ درکشور ما رتبه بندی صد شرکت برتر هرساله از سوی “سازمان مدیریت صنعتی “اعلام می شود ولی بانک ها نیازمند یک موسسه ای هستند که کار رتبه بندی را با دقت انجام دهد .

رتبه بندی بانک ها در صورت ثبات در اقتصاد

محمدقلی یوسفی  از اساتید دانشگاه در این خصوص به عصراقتصاد گفت : بنده اعتقادی به رتبه بندی بانک ها با شرایط اقتصادی  فعلی ندارم . رتبه بندی زمانی معنا پیدا می کند که اقتصاد با ثبات باشد . همچنین با توجه به شرایط نا اطمینانی ناشی از تحریم های بین المللی که همچنان معضلی برای بانک ها شده است، رتبه بندی ضرورتی ندارد .

به روز شدن قوانین بانکی لازمه رتبه بندی

حیدرمستخدمین حسینی در خصوص رتبه بندی بانک ها معتقد است  :ب دون اصلاح  و به روز شدن قوانین و مقررات در سیستم  بانکی ، رتبه بندی بانک ها بی معنا است و امکان پذیر نخواهد بود . اگر در شرایط فعلی رتبه بندی صورت گیرد ، نتیجه قابل قبولی نخواهد داشت و برای مردم و جامعه مفید نخواهد بود .

رتبه بندی بانک ها در شرایط فعلی معنا ندارد

مرتضی اکبری مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران نیز درخصوص رتبه بندی بانک ها  در گفت وگو با عصراقتصاد معتقد بود: به لحاظ تئوریک باید این کار صورت گیرد. بانک ها از لحاظ ساختار متفاوت هستند. این حق سپرده گذار است که بداند کدام بانک کم ریسک و کدام پر ریسک است و متناسب با آن سپرده گذاری کند. ولی زمانی که اقتصاد بانک محور است و  دولت بانک ها را وادار می کنند که تسهیلات تکلیفی در حوزه های مختلف بدهند و خود مدعی حمایت از بانک ها هستند عملا رتبه بندی درشرایط فعلی و درکوتاه مدت مفهومی نخواهد داشت مگر برای بانک های خصوصی و نه برای بانک های دولتی و اصل چهل و چهاری.

وی افزود : درصورتی که قوانین اصلاح شوند و بانکها را مانند بقیه بنگاههای اقتصادی درنظر بگیریم و هرروز تکلیف جدید بر آنها حاکم نکنیم، دراین صورت است که می توان انتظار رتبه بندی داشت.

خواندن 719 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395