سه شنبه, 04 مهر 1396 ساعت 04:32

اطلاعات تکميلي

  • قاسمی در پاسخ به عصر اقتصاد در مورد اعمال تحریم های بیشتر بر کردستان عراق :

تقاضای بستن مرزهای هوایی به خواست بغداد بود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه در این وزارت خانه و با حضور خبرنگاران برگزار شد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار عصر اقتصاد مبنی بر امکان اعمال تحریم های اقتصادی بیشتر بر اقلیم کردستان عراق با توجه به بستن مرز های هوایی این منطقه از سوی ایران و ترکیه پاسخ داد:" دیروز اعلام شد ایران مرزهای خود را بنا به تقاضای دولت عراق و طی یادداشتی که وزارت خارجه عراق دریافت کرد و آنها خواسته بودند مرزها را مسدود کنیم این اقدام انجام دادیم.

قاسمی ادامه داد:" جمهوری اسلامی ایران به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی و روند تحولات دموکراتیک در درون عراق مصر است."

سخنگوی وزارت امور خارجه با رد احضار سرکنسول ایران در اربیل کردستان گفت:" این خبر را تایید نمی کنم."

در این نشست خبری که بیشتر سوالات در مورد اتفاقات اخیر اقلیم کردستان عراق بود، قاسمی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که در برخی رسانه ها اعلام شد که ایران خاک اقلیم کردستان را بمباران کرده است موضع وزارت خارجه در قبال این موضوع چیست؟ اظهارکرد : آنچه که از سوی برخی رسانه های غربی منتشر شد نادرست بود و چنین اتفاقی نیفتاد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود": این فضاسازی در آستانه همه پرسی در اقلیم کردستان عراق بود که اهداف مشخصی را دنبال می کرد و علاقه مند بود ایران درگیر برخی مسایل که مطرح نیست، کند.

وی تصریح کرد: سیاست ایران نسبت به همه پرسی و بحث اقلیم کردستان در هفته های گذشته مکرر مطرح شده و مواضع ما کاملا روشن است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: ما به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی و روند تحولات دموکراتیک در درون عراق مصر هستیم و آن را پیگیری می کنیم و هر اقدامی که مغایر با ثبات و امنیت و تمامیت ارضی دولت همسایه عراق باشد در نگاه ما اقدامی نابجا ،غلط است و می تواند منجر به برخی از تحولات و اتفاقاتی باشد که همه مردم منطقه به خصوص مردم کرد که ما همواره خیرخواه آن ها بودیم و سعی کردیم در جهت کمک به ان ها حرکت کنیم خواهد بود.

در این نشست خبری از محورهای نشست وزیر امور خارجه در نیویورک با همتایان ترک و عراقی که در خصوص اقلیم کردستان برگزار شد، سوال کرد و گفت آیا ممکن است ایران در راستای همکاری های سه جانبه سطح مناسبات با این اقلیم را کاهش دهد؟

وی گفت: سه کشور ایران، عراق و ترکیه مسایل متعدد و مختلفی را با یکدیگر دارند که گاهی نیاز است آنها را بازبینی کنند و مسایل را رصد و رایزنی های لازم را در جهت تثبیت ثبات و امنیت منطقه داشته باشند.

قاسمی افزود: این تماس های سه کشور و رایزنی ها وجود داشته و دارد که یکی از آنها در نیویورک در احلاس به وزیر اتفاق افتاد و در بیانیه ای که در پایان نشست منتشر شد، برخی محورهای مذاکرات و تفاهمات که بین سه کشور صورت پذیرفته بود منتشر شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان کاهش سطح مناسبات با اقلیم کردستان گفت: ترجیح می دهم در این مورد فعلا صحبت نکنم و بعدا توضیح می دهم.

قاسمی در خصوص وضعیت اتباع ایرانی در اقلیم کردستان هم گفت: از تعداد ایرانیان مقیم اقلیم آگاهی ندارم اما برای آمد و شد آن ها مکانیزم های لازم طراحی شده که توسط ارگان های ذیربط اطلاع رسانی خواهد شد.

یکی از خبرنگاران پیش بینی سخنگوی دستگاه دیپلماسی را از اتفاقات پس از برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان جویا شد که قاسمی پاسخ داد: این اقدام در یک مقطع نامناسب و بدون منطق لازم و در یک وضعیت خاص از منطقه اتفاق افتاد.

وی افزود: دولت عراق تا حد زیادی موفق شده بود در مبارزه با تروریسم موفقیت هایی را کسب کند، نگرانی های در مورد این اقدام نابجا در منطقه وجود دارد که من ترجیح می دهم، صبر کنم و در روزهای آینده و بعد از اتمام امروز و فردا شاید بتوان بهتر و بیشتر در این باره صحبت کرد.

تلاش برای افزایش سرمایه گذاری خارجی

قاسمی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که مواردی مطرح شده بود که چین به دلیل تحریم ها و قوانین وضع شده از سوی آمریکا پول محصولات پتروشیمی را پرداخت نکرده نتیجه مذاکرات در این زمینه چه بوده است، گفت: مشکلاتی به علت تغییر مقررات در سیستم بانکی چین وجود داشت بروز کرده بود و در نهایت برخی تعلل ها و کندی ها در کار بانکی ما صورت گرفت و هیات های کارشناسی ما مذاکرات مفصلی را با طرف چینی انجام دادند و مشکلاتی که وجود امده بود تقریبا حل شده بود و نباید مشکل خاصی وجود داشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این که یکی از برنامه دولت افزایش سرمایه گذاری خارجی است و اتاق بازرگانی اعلام کرده است برنامه ای برای همکاری با وزارت خارجه برای سفر 200 نفر ایرانیان اثرگذار به کشور داریم چه اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است، یادآور شد: به هر حال بحث سرمایه گذاری خارجی بسیار مهم است و جزو اولویت و سیاست جدی دولت دوازدهم است و وزارت خارجه برای مساله و سایر مسایل برای بازریابی و اقتصاد ایران طراحی های لازم را انجام داده و فکر می کنم بتوانیم هرچه زودتر در این مسیر حرکت کنیم.

وی افزود: یکی از برنامه ها جذب سرمایه گذاری خارجی است که می تواند توسط ایرانیان مقیم خارج یا بنگاه ها و موسسات و دولت های خارجی صورت پذیرد و در این جهت دولت و وزارت خارجه جدی است و تلاش های خود را از طریق مختلف دنبال خواهد کرد و امیدوارم این تلاش ها مفید واقع شود.

اقدام دولت آمریکا غیر انسانی است

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص سیاست ها و اظهارات رییس جمهوری آمریکا اظهار داشت: سیاست های امریکا اتفاق جدید نیست و این اظهارات ماهیت هیات حاکمه آمریکا را هر از چندگاهی در اشکال مختلف نشان می دهد.

قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص سیاست جدید دولت آمریکا برای ممنوعیت ورود اتباع ایرانی به آمریکا اظهار داشت: این کار غیرانسانی و غیرمنطقی است که توسط رییس جمهوری آمریکا دنبال می شود و اقدامی محکوم و مطرود است.

وی خاطرنشان کرد تصور می کنم در هیچ نقطه ای از جهان افکار عمومی با چنین اقدامات نامربوطی موافقت نخواهد کرد.

قاسمی در پاسخ به سوالی در خصوص نشست کمیسیون مشترک برجام و اینکه آیا جمهوری اسلامی ایران در این نشست اعتراضی به روند اجرای برجام مطرح کرد، اظهار داشت: ما در نیویورک دو نشست کارشناسی و وزرا را داشتیم و این نشست ها با حضور معاونین وزیران و وزرای امور خارجه کشورهای 1+5 برگزار شد.

وی اظهار داشت آنچه می توانم مطرح کنم این بود که در این نشست ها تمام کارشکنی ها، بدعهدی ها و مشکلاتی که توسط آمریکا بعد از توافق ایجاد شده بود، توسط وزیر خارجه کشورمان با جدید مطرح شد و تمام مسائل مورد پیگیری قرار گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره نشست کمیسیون مشترک اظهار داشت ما همواره موضوعات مورد نیاز و آنچه در خصوص عهدشکنی های آمریکا مطرح است را دنبال کردیم و هیات عالی نظارت بر برجام تصمیمات لازم را اتخاذ می کند و به تناسب اقداماتی که باید انجام می دادیم را انجام داده ایم.

 

خواندن 594 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395