سه شنبه, 04 مهر 1396 ساعت 13:43

افزایش مبادلات تجاری ایران و پاکستان به پنج میلیارد دلار دست یافتنی است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس شورای بازرگانی ایران و پاکستان تصریح کرد: با اجرای کامل برنامه های سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کویته و تعامل دو کشور، افزایش میزان مبادلات تجاری دو کشور به رقم پنج میلیارد دلار مورد تاکید سران ایران و پاکستان قابل تحقق است.

شورای بازرگانی پاکستان و ایران به نمایندگی از فدراسیون اتاق های بازرگانی پاکستان و هدف ارتقاء روابط تجاری با ایران، نشست عمومی با حضور ده ها تن از بازرگانان ایالت بلوچستان در شهر کویته برگزار کرد.
علیرضا رضوی رئیس شورای بازرگانی ایران و پاکستان در این نشست با تشریح توانمندی های دو کشور برای گسترش همکاری تجارتی، گفت: امید است با تحقق برنامه ها، مبادلات تجاری دو کشور به رقم پنج میلیارد دلار مورد تاکید سران ایران و پاکستان محقق شود.
وی اضافه کرد: برای تحقق این مهم، طرف پاکستانی نیز باید تسهیلاتی برای بازرگانان ایرانی فراهم کرده و مشکلات تبادل پول میان بازرگانان را رفع کند.
محمد رفیعی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کویته پاکستان نیز در این نشست، با بیان موانع ارتقاء مبادلات میان دو کشور به ویژه در مناطق همجوار و تاکید بر لزوم افزایش مراودات از مرزهای زمینی، افزود: یکی از وظایف بخش خصوصی و بازرگانان، مطالبه گری از دولت برای ارائه تسهیلات و افزایش حمایت از آنهاست.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و پاکستان نیز در ادامه این نشست طی سخنانی گفت: اتاق مشترک و شورای بازرگانی به عنوان زیر مجموعه فدراسیون اتاق های بازرگانی پاکستان همکاری نزدیکی با یکدیگر برای فعالیت تجاری در ایران دارند و در آینده نزدیک اتاق مشترک قصد دارد، هیات تجاری بزرگ پاکستانی به شهرهای تهران، مشهد، زاهدان و چابهار اعزام کند.
در این نشست همچنین در خصوص ارائه تسهیلات برای صدور روادید، کاهش نرخ تعرفه ها و عوارض، انعقاد موافقتنامه تجارت ترجیحی و سرعت بخشیدن به ایجاد ارتباط بانکی بین دو کشور بحث و تبادل نظر شد.
51 اتاق بازرگانی منطقه ای، پنج اتاق مشترک، هشت اتاق بازرگانی و صنایع کوچک، 11 اتاق بازرگانی زنان و 12 انجمن و اتحادیه تجاری از سراسر پاکستان زیر نظر فدراسیون اتاق های بازرگانی پاکستان، در این کشور فعالیت می کنند.
کویته مرکز ایالت بلوچستان واقع در جنوب غربی پاکستان است . این ایالت حدود یک هزار کیلومتر مرز مشترک زمینی با ایران دارد. 
آمار رسمی موجود درخصوص حجم صادارات و واردات میان ایران و پاکستان، حاکی است در سال 1394، کل مبادلات تجاری رسمی میان دو کشور تنها 861 میلیون دلار بوده است.
این رقم در سال 1395 سیر صعودی خود را آغاز کرد.
اعداد و ارقام مربوط به سال 1395 حاکی است حجم تجارت دوسویه بین ایران و پاکستان در این سال، به بیش از یک میلیارد و 150 میلیون دلار افزایش یافت. انتظار می رود در پایان سال جاری، تجارت میان دو کشور نسبت به سال گذشته نیز افزایش یابد.
ارزش اقلام صادراتی ایران به پاکستان در سال 1395 بیش از 795 میلیون دلار و واردات از این کشور همسایه حدود 365 میلیون دلار بود.

منبع: ایرنا

خواندن 592 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395