پنج شنبه, 27 مهر 1396 ساعت 01:12

آموزش ضابطین قضایی با هدف حفظ حقوق شهروندی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: سال گذشته طی مراسمی کارت ضابطین عام دادگستری توسط دادستان کل کشور رونمایی شد. این کارت در راستای اجرای ماده 30 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال 92 تهیه شده و به منظور شناسایی ضابطین دادگستری مطابق با ماده اول و بند ب از آئین نامه اجرایی، جهت احراز عنوان ضابط دادگستری، کارت ویژه ضابطیت برای آنان صادر می شود.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری در مراسم اعطای کارت های ضابطین که روز چهارشنبه در محل دادستانی کل برگزار شد ضمن خوش‌آمدگویی به فرماندهان ناجا و سایر مسئولان قضایی، گفت: مدت‌ها بود بدنبال اجرایی کردن ماده ۲۹ آیین دادرسی کیفری بودیم که برای ضابطین عام و خاص کارت‌های ضابط صادر کنند و به افراد واجد شرایط بدهند؛  خوشبختانه با تلاش همکارانمان در دادستانی و نیروی انتظامی بر اساس وعده‌ای که داده بودیم به وعده‌مان عمل کردیم و امروز توزیع کارت‌های ضابطین عام را در سراسر کشور آغاز می‌کنیم.

دادستان کل کشور افزود: ماده 29 قانون آیین دادرسی کیفری آورده که ضابطین عام شامل فرماندهان و افسران و درجه داران نیروی انتظامی‌اند که آموزش مربوطه را دیده باشند و ضابطین خاص مانند معاونان و ماموران سازمان سپاه، وزارت اطلاعات، بسیج و ... هستند.

منتظری اظهار کرد: اداره کل نظارت بر ضابطین در دادستانی برای نظارت بر کار ضابطان تشکیل شده است و ضابطین باید آموزش لازم را ببینند. کشف جرم و تعقیب و دستگیری کسانی که در معرض جرم و اتهام قرار گرفتند به نیروی انتظامی واگذار شده است و هر چه دانش ضابطین بیشتر باشد برای قوه قضاییه بهتر است و این امر یکی از ضروری ترین کارهای قوه قضاییه و نیروی انتظامی است.

وی افزود: قوه قضاییه بدون تعامل و همکاری ضابطان در ایفای وظایف موفق نخواهد بود؛ لذا باید تعامل و هم‌افزایی افزایش یابد و ما به دنبال تقویت تعامل و همکاری هستیم؛ دستگاه قضایی و نیروی انتظامی باید حتما هم‌افزایی لازم را داشته باشند و زمانی که دستور قضایی صادر می شود برای هر مقام و هر جایگاهی که باشد در برابر دستور مقام قضایی نباید ایستادگی شود.

منتظری بیان کرد: ما اطلاعات قریب به 40 هزار ضابط را جمع آوری کردیم. امروز حدود 40 هزار کارت صادر کردیم که در سراسر کشور برای فرمانده‌ها ارسال شده و توزیع خواهد شد و امروز به صورت نمادین کارتی را خدمت سردار اشتری تقدیم می‌کنیم.

منتظری خاطرنشان کرد: ما در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که دور تا دور آن را جنگ فرا گرفته و به برکت حضور همیشگی و فعال و هوشمندانه نیروهای انتظامی و امنیتی کشور امنی داریم و حوادثی که گاهی اتفاق می افتد طبیعی است. 

کسانی که فاقد کارت ضابط باشند، حق ورود به کار بازجویی، تحقیقاتی و قضایی را ندارند

وی افزود: از امروز  که کارت های ضابطین اعطا می شود، هیچ نیرویی حق کار ضابطی ندارد مگر اینکه کارت ضابط داشته باشد و اگر کسی فاقد کارت باشد، حق ورود به کار بازجویی و تحقیقاتی و قضایی را ندارد. مردم اطلاع داشته باشند که بعد از این کسانی که دارای کارت ضابطین هستند می توانند کارهای ضابطین را انجام دهند. از فرماندهی نیروی انتظامی تقاضا می کنم مشوق هایی را برای ضابطین ما قرار دهند؛ زیرا کار ضابطین دارای محدودیت هایی است.

منتظری در رابطه با کارت‌های ضابطین خاص نیز گفت: صدور کارت ضابطین خاص شیوه خود را دارد، مقدماتش را فراهم کرده‌ایم و امیدواریم ظرف یک ماه آینده کارت ضابطین خاص ارایه شود. امروز مراسم برای توزیع کارت ضابطین عام است و ضابطین خاص فعلا به همان شیوه قبل عمل خواهند کرد.

اعطای 40 هزار کارت ضابطین عام به مأمورین ناجا

سردار حسین اشتری نیز در این مراسم اظهار کرد: موضوع ضابطین از سال گذشته انجام شد و تعداد قابل توجهی از همکاران نیروی انتظامی آموزش های لازم را دیدند و دانش حقوقی شان ارتقاء یافته است.

وی ضمن بیان اینکه کارت ضابطین خاص در زمان خاص اعطا خواهد شد، افزود: امروز اکثر مأموران ما و کسانی که در صحنه مأموریت هستند،  آموزش های لازم را فرا گرفته‌اند و این امر باعث می‌شود که حقوق مردم هم رعایت شود. یکی از موضوعاتی که به ما کمک می‌کند سرعت عمل است و امیدواریم که با این اقدام خوب بتوانیم اطاله دادرسی را کاهش دهیم.

اشتری با اشاره به اینکه باید حمایت های لازم را از ضابطین داشته باشیم بیان کرد: کسانی که در زمینه اجرای مأموریت فعالیت دارند باید کارت ضابط دادگستری دریافت کنند. 

وی افزود: طبق شناسایی‌ها تعداد ضابطین عام نزدیک به 60 هزار نفر هستند و در حال حاضر حدود 40 هزار نفر آموزش های لازم را دیده‌اند و کارت ضابط برایشان صادر شده است.

با دقت در مواد 35 تا 42 از قانون آئین دادرسی کیفری می توان به وظایف این ضابطان آگاه شد و در این خصوص می توان به مواردی نظیر، انجام دستورهای مقام قضایی و تکمیل پرونده، قبول شکایت شهروندان، اعلام حق درخواست جبران خسارت، شکایت و ... اشاره کرد.

ماده 30 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 92 بیان می کند: احراز عنوان ضابط دادگستری، علاوه بر وثاقت و مورد اعتماد بودن منوط به فراگیری مهارتهای لازم با گذراندن دورههای آموزشی زیر نظر مرجع قضائی مربوط و تحصیل کارت ویژه ضابطان دادگستری است. تحقیقات و اقدامات صورت گرفته از سوی اشخاص فاقد این کارت، ممنوع و از نظر قانونی بدون اعتبار است.

تبصره 1- دادستان مکلف است به‌طور مستمر دورههای آموزشی حین خدمت را جهت کسب مهارتهای لازم و ایفاء وظایف قانونی برای ضابطان دادگستری برگزار نماید.

تبصره 2- آیین‌نامه اجرائی این ماده ظرف سه ماه از تاریخ لازمالاجراء شدن این قانون توسط وزیر دادگستری و با همکاری وزرای اطلاعات، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و کشور و فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تهیه میشود و به تصویب رئیس قوه قضائیه می‌رسد.

 

خواندن 3468 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395