شنبه, 29 مهر 1396 ساعت 10:29

ابتکار بانوی شیرازی برای بازیافت فلزات گرانبها از پسماندهای الکترونیکی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: توسعه صادرات به عنوان سیاست کلان اقتصادی، با ارتقای عزم ملی و بازتعریف سازمان ها و نهادهای متولی به ویژه سازمان توسعه تجارت امکان پذیر خواهد شد.

رایانه ها و ابزارآلات قدیمی با توجه به ظرفیت و سرعت اندک آنها در زمینه پردازش اطلاعات محکوم به خروج از چرخه مصرف هستند، وسایلی که در مدارهای الکترونیک آنها مقادیری از فلزات گرانبها به کار گرفته شده است. 
رایانه های قدیمی یا از سمساری ها و دست دوم فروشی ها سر در می آورند یا صاحبان آنها ترجیح می دهند که با توجه به کم بودن شمار خریداران چنین وسایل، آنها را از رده خارج کنند. 
این درحالی است که بسیاری از قطعات رایانه مقادیری از فلزات گرانبها را در خود جای داده اند. به گفته کارشناسان، از آنجا که تعداد فلزات به کار رفته در این قطعات بسیار زیاد و مقدار آن در هر قطعه بسیار پایین است از صرفه اقتصادی کافی برای فعالان در حوزه ضایعات ندارد یا اگر از چنین صرفه اقتصادی برخوردار باشد، مراحل استخراج فنی و پیچیده ای دارند. 
فراهم بودن امکان استخراج نقره، طلا، پلاتین و نیکل از قطعات الکترونیکی باعث شده است که یک بانوی جوان شیرازی در این زمینه تحقیق کند و حاصل دستاوردهای علمی خود را امروز در کارخانه ای در شهرک صنعتی شیراز ببیند. 
' المیرا کیومرثیان' با 20 سال سن به واسطه راه اندازی این کارخانه امروز یکی از جوان ترین کارآفرینان کشور محسوب می شود. 
وی که هم اکنون دانشجوی رشته شیمی است، در دوران کودکی تلاش های زیادی در حوزه علم و فناوری داشته است. 
این بانوی کارآفرین به خبرنگار ایرنا گفت: در سن 9 سالگی به مقام نخست المپیاد کشوری در رشته ریاضی و علوم دست یافتم و در 11 سالگی نخستین اختراع خود را انجام دادم که با همین اختراع چهار سال بعد در مسابقات کره جنوبی مدال طلا دریافت کردم. 
موسس کارخانه بازیافت فلزات گرانبها از پسماندهای الکترونیکی می گوید که به واسطه موفقیت های علمی و فناوری خود از کشورهای کانادا و استرالیا پیشنهاد داشته ام که در این کشورها فعالیت پژوهشی خود را ادامه دهم ولی این پیشنهادها را نپذیرفتم و تصمیم دارم ثمره و حاصل پژوهش های علمی ام را در کشور خودم شاهد باشم. 
کیومرثیان ادامه داد: برای اجرای طرح خودم در زمینه «بازیافت فلزات گرانبها از ضایعات الکترونیکی» از مهرماه پارسال با یکصد میلیون تومان سرمایه شخصی، کارخانه ای را در نزدیکی شهرک صنعتی شیراز تاسیس کردم. 
این بانوی جوان کارآفرین گفت: اکنون فناوری بازیافت در شیراز فراهم شده و در راستای اجرای این طرح 15 نیروی متخصص و نخبه در کارخانه ام که 'شیمی صنعت کیومرثیان' نام دارد، مشغول کار هستند . 
او ادامه داد: هم اینک این کارخانه بازیافت یک تن ضایعات را در ماه انجام می دهد در صورتی که ظرفیت 15 تن در ماه را دارد. 
کیومرثیان گفت: کمبود مواد اولیه به مشکلی بزرگ سد راه این کارخانه تبدیل شده است. 
او درحالی از کمبود مواد اولیه کارخانه صحبت می کند که این مواد به وفور در استان فارس تولید می شود و این استان از نظر تولید مواد اولیه این کارخانه که ضایعات الکترونیکی است در رتبه دوم کشور قرار دارد. 
کیومرثیان گفت: از مسئولان استان فارس می خواهم که در راستای حمایت از تولید داخلی و جلوگیری از خام فروشی و خروج سرمایه های ملی کشور تمهیداتی فراهم شود تا همکاری دائمی در جهت تامین مواد اولیه این مجموعه صنعتی از ارگانهای دولتی استان فارس ایجاد شود چون این طرح در راستای اقتصاد مقاومتی قابلیت تبدیل به یک پروژه بزرگ ملی را دارد. 
این بانوی کارآفرین بیان کرد: مواد اولیه این کارخانه را دستگاههای از رده خارج شده برقی و وسایل کامپیوتری، مخابراتی، پزشکی و... تشکیل می دهند. 
کیومرثیان در پایان از عدم همکاری برخی سازمانها و ارگانهای استان فارس در زمینه ارائه پسماندهای الکترونیک گلایه کرد و خواستار همکاری دستگاههای مذکور با این مجموعه شد. 
در یک ماه گذشته، معاون استاندار فارس در نامه ای به دستگاه های اجرایی استان همکاری با این کارآفرین جوان را خواستار شد. 
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس اوایل مهرماه جاری در این نامه با اشاره به مصوبه شورای برنامه ریزی و توسعه استان مبنی بر حمایت از تولیدات داخلی و اینکه این مجموعه تنها تولیدکننده کشور در این راستاست همکاری و تحویل ضایعات الکترونیکی دستگاه های اجرایی استان به این مجموعه تولیدی را ابلاغ کرده است. 
بدین ترتیب، این بانوی کارآفرین چشم انتظار یاری مسئولان دستگاه ها و نهادها در استان فارس و کشور است تا به واسطه دانش فنی خود، قطعات به ظاهر دور ریختنی را به طلا و ارزش افزوده برای این سرزمین تبدیل کند. 

منبع: ایرنا

خواندن 677 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395