شنبه, 20 آبان 1396 ساعت 13:34

اطلاعات تکميلي

  • خرازی:

حفظ برجام به مقاومت اروپا در برابر عهدشکنی‌های آمریکا بستگی دارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان این‌که لازم است اروپا در مقابل این بی‌قانونی‌های آمریکا بایستد گفت: حفظ برجام بستگی به مقاومت اروپا خواهد داشت.

سید کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی که برای شرکت در نشست مجمع اروپایی در وین به سر می‌برد، با دکتر ولفگانگ شوسل (Wolfgang Schüssel)، صدراعظم سابق و رئیس انجمن سیاست خارجی و سازمان ملل اتریش (UNA-AUSTRIA) دیدار و مسائل منطقه خاورمیانه و به‌ ویژه عراق، سوریه و لبنان را بررسی کردند.

خرازی در این ملاقات با تشریح وضعیت حساس منطقه‌ای تاکید کرد: مرزهای خاورمیانه نباید تغییر کند و اگر قوم یا اقوامی از وضعیت خود ناراضی است، باید در جهت رعایت حقوق آن‌ها تلاش شود.

رئیس شورای راهبردی با اشاره به رفتار بعضی از کشورهای منطقه از جمله عربستان در جهت بی‌ثباتی منطقه افزود: ایران در منطقه خاورمیانه نقش ثبات‌دهنده دارد و کمک ایران به کشورهای دوست، برای مبارزه با گروه‌های تروریستی در جهت تقویت حاکمیت سرزمینی آن‌ها بسیار مؤثر بوده است.

وی درباره ضرورت حفظ برجام گفت: گفت‌وگوها برای تحقق برجام موفقیت‌آمیز بوده است، اما رفتار آمریکا نه تنها روح برجام، بلکه متن آن را نیز نقض کرده است. آن طور که ما انتظار داشتیم، روابط اقتصادی بین ایران و کشورهای غربی شکل نگرفته و این محدودیت‌ها برای سرمایه‌گذاری در ایران مشکلاتی به وجود آورده است.

شوسل هم در این دیدار اظهار داشت: با توجه به مشکلات امنیتی که در گذشته اروپا وجود داشت، اروپایی‌ها برای امنیت خود و به‌ویژه در زمان جنگ، یک سازمان امنیتی ایجاد کردند که در زمان خود، این سازوکار برای امنیت اروپا قابل توجه و مؤثر بود.

وی افزود: با توجه به مشکلاتی که از نظر امنیتی در خاورمیانه به وجود آمده، لازم است کشورهای این منطقه  برای ایجاد ساز و کاری جهت تأمین امنیت تلاشی دسته جمعی داشته باشند.

صدراعظم سابق اتریش در ادامه با اشاره به رویکرد آمریکا در قبال برجام افزود: اروپا با قوت جهت حفظ برجام کوشا خواهد بود و تحریم‌هایی که آمریکا علیه بعضی نهادهای ایرانی تصویب کرده، اروپاییان را حساس کرده و از این رو ما به آمریکا تأکید می‌کنیم در این زمینه تندروی نکند.

منبع : ایسنا

خواندن 760 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395