یکشنبه, 21 آبان 1396 ساعت 10:08

واریز تدریجی سود سهام عدالت به حساب مشمولان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس کل سازمان خصوصی سازی گفت: واریز سود سهام عدالت برای همه 47 میلیون نفر مشمول به صورت همزمان امکان ندارد و در صورت آغاز پرداخت سود، مبلغ آن به مرور به حساب مشمولان انتقال می یابد.

«علی اشرف عبدالله پوری حسینی» افزود: شرکت های سرمایه پذیر از سال 1395 باید سود تولید شده خود را از طریق واگذاری به سازمان خصوصی سازی در اختیار مشمولان قرار دهند. پایان تیرماه زمان صدور مصوبات شرکت های سرمایه پذیر بود و طبق قانون بعد از آن هشت ماه فرصت دارند این سود را به حساب سازمان خصوصی سازی واریز کنند.
پوری حسینی ادامه داد: سال های مالی چند شرکت نیز 31 مرداد و 31 شهریور است که در سال 1397 پایان هشت ماه قانونی آنها فرا می رسد.
وی افزود: این سازمان به موجب مصوبه شورای عالی اجرای سیاست های کلی اصل 44 موظف است که این سود را از شرکت های سرمایه پذیر مطالبه و به حساب مشمولان واریز کند اما تا زمانی که این سودهای دریافتی به حد نصاب نرسیده باشد، امکان این کار وجود ندارد.
** آغاز واریز مرحله نخست سود در چند روز آینده 
معاون وزیر اموراقتصادی و دارایی یادآوری کرد قرار بود پایان شهریور واریز سود سهام عدالت در یک مرحله آغاز شود و گفت: تا امروز (بیستم آبان) حدود 20 درصد یعنی حدود 6 هزار و 500 میلیارد ریال از 34 هزار میلیارد ریال سود مصوب به حساب سازمان خصوصی سازی واریز شده است. در ماه گذشته نیز به دلیل بعضی مشکلات فنی واریز سود در مرحله اول کمی به تاخیر افتاد اما می توان این قول را به مردم داد که در چند روز آینده واریز مرحله اول سود آغاز می شود.
وی افزود: نباید تلقی شود قرار بود تا پایان شهریور سود به صورت کامل واریز شود زیرا شرکت های سرمایه پذیر تا انتهای اسفند برای واریز سود مصوب خود فرصت دارند. البته این فرصت تا پایان شهریور، توسط شورای عالی سیاست های اجرایی اصل 44، یک ماه تمدید شد و مشمولان تا پایان مهرماه فرصت داشتند در صورت تمایل ارزش سهام خود را تا سقف 10میلیون ریال افزایش دهند که این فرصت به پایان رسیده است.
** سهام عدالت پس گرفته نمی شود
پوری حسینی درباره بازگشت سهام مشمولانی که ما به التفاوت سهام عدالت خود را پرداخت نکرده اند، گفت: در سال 1385 برخی شرکت ها به عنوان شرکت های سرمایه پذیر انتخاب شدند و بخشی از سهام هر کدام از این شرکت ها از یک تا 90درصد به سهام عدالت اختصاص پیدا کرد.
پوری حسینی اضافه کرد: هیچ وقت سهام عدالت رایگان در اختیار مردم قرار نگرفت بلکه قرار بر این شد که هر مقدار از یک میلیون تومان قیمت سهام از محل سودش وصول شد باقی قیمت سهم از مشمول دریافت شود تا مشمول به صورت کامل صاحب سهام عدالت خود باشد اما در صورت نپرداختن باقی قیمت سهم از طرف مشمول فقط بخشی از آن که از طریق سود سهام قیمتش به دولت پرداخت شده است به مشمول می رسد و باقی سهم به دولت بازگردانده می شود.
پوری حسینی در مورد بازگرداندن باقی سهامی که از جانب مشمولان ما به التفاوتش پرداخت نشده است، تصریح کرد: سهام عدالت به هیچ وجه به کسی واگذار نشده بود که از جانب دولت پس گرفته شود، بلکه بخشی از سهام که هزینه اش پرداخت شده است به مشمول تعلق دارد و بخشی که پرداخت نشده هنوز در اختیار دولت است.
** ارزش 2 برابری سهام اختصاص یافته به هر مشمول
رییس کل سازمان خصوصی سازی درباره قیمت کنونی هر سهم در بازار گفت: 10میلیون ریال سهامی که در سال 1385 به هر مشمول اختصاص یافت اکنون حدود 20میلیون ریال ارزش دارد اما ما هنوز تفاوت آن را با همان قیمت 10میلیون ریال سال 1385 برای مشمولان محاسبه می کنیم.
پوری حسینی افزود: مشمولان سهام عدالت تا زمانی که سهام عدالت آزاد و قابل خرید و فروش شود نیز سالیانه سود آن را دریافت می کنند.
به گفته وی، مشمولان در زمان آزادسازی به قیمتی که به طور قطع بالاتر از 20 میلیون ریال امروز است، امکان فروش سهم خود را دارند.
از اواخر فروردین ماه امسال این امکان در سامانه سهام عدالت بوجود آمد تا مشمولان سهام عدالت با ثبت شماره شبای حساب بانکی خود در این سامانه، از سود سال مالی 95 شرکت های حاضر در پرتفوی سهام عدالت در ماه های پیش‌رو بهره‌مند شوند.
بر این اساس قرار است تا پایان امسال سود سال مالی 95 شرکت های سرمایه پذیر طی سه مرحله به حساب مشمولان سهام عدالت واریز شود.
از 47 میلیون نفر از افراد مشمول دریافت سود سهام عدالت، تاکنون 33 میلیون نفر شبای بانکی خود را به سامانه سهام عدالت اعلام کرده‌اند.
مشمولان سهام عدالت برای آگاهی از صورتحساب، میزان بدهی و تسویه آن و همچنین ثبت شماره شبای بانکی خود برای دریافت سود باید به سامانه سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir مراجعه کنند.

منبع: ایرنا

خواندن 945 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395