پنج شنبه, 02 آذر 1396 ساعت 08:51

ترویج فرهنگی قدرشناسی ایرانی

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

ویدا بغدادی

خبر زلزله استان کرمانشاه که پیچید، ولوله ای در مردم ایران افتاد و مردم ایران به پا خواستند و صحنه های امداد و ایثار خلق کردند به طوری که روزها ورودی دشت ذهاب با ترافیک ده ها کیلومتری مواجه است زلزله سنگین بود و آثار و خرابی های آن بی حساب بنابراین روزهای اول و دوم بعد از زلزله که حتی نهاد ها و ارگان های دولتی هم تخریب شده و دچار شوک بودند فقط نیروهای واکنش سریع در هلال احمر، سپاه و ارتش توانستند حضور سازمان یافته داشته باشند اما بعد از آن به مرور نهاد های رسمی تعادل خود را پیدا کردند و کمک های مردمی هم از اقسا نقاط کشور سرازیر شد.

طبیعتاً سطح اول کمک ها به موادغذایی، چادر و دارو مربوط می شد اما از روز سوم و چهارم به بعد نیازهای با دوام تری مانند وسایل گرمایشی، سرپناه های مقاوم در مقابل باد و باران و امکانات اسکان موقت مطرح شد.

اکنون بعد از گذشت قریب 10 روز از زلزله، فعالیت ها به طور سازمان یافته به پیش می رود و ترمیم و بازسازی مناطق زلزله زده از هفته آینده شروع می شود.

این شرایط در رودبار، بم، ورزقان و نقاط حادثه دیده مشابه در سال های گذشته هم تجربه شده بود اما این بار یک تجربه نو و با شکوه رخ نمود که در تاریخ حوادث دنیا نظیر نداشت و تنها ایرانیان با سابقه درخشان فرهنگی و تاریخی خود می توانستند چنین صحنه هایی را بیآرایند.

آن صحنه با شکوه این بود که مردم زلزله زده و شهرها و روستا های اطراف آن نقطه به نقطه در کنار جاده ها ایستگاه های قدرشناسی به پا کردند و با شیرینی و شربت و نوشته های زیبا به استقبال هموطنان امدادگر برخاستند و قدردان و قدرشناس همت مردم ایران شدند.

لذا باید در میان غم کشته های زلزله و خانه های ویران، جوانه های ادب و اخلاق ایرانی را قدر بشناسیم و در گسترش این سنت حسنه بکوشیم تا باشد که مروج فرهنگ انسانی در جهان باشیم.

خواندن 807 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395