پنج شنبه, 02 آذر 1396 ساعت 09:01

اطلاعات تکميلي

  • :آنچه سیاستهای غلط ارزی رقم زد

سفره های مردم گروگان دلار

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

علی پاکزاد

عصراقتصاد: کمتر جایی است که حرفی از دلار و قیمت آن زده نشود. در تاکسی، صف نانوایی، در بقالی و حتی در جمع های خانوادگی سالهاست یکی از مباحث ثابت قیمت دلار و البته طلاست، اما چرا؟ چرا این قدر مردم به این موضوع حساس هستند؟ چرا ندانستن نرخ دلار و بی اطلاعی از نوسان آن تا این حد اهمیت دارد؟

در پاسخ به طور حتم نمی توان گفت همه مردم در بازار ارز و طلا حضور دارند و یا مانند محمود بهمنی تاکید کرد که بالش های زیر سر مردم مملو از دلار است.

واقعیت این است که مردم درک کرده اند هر نوسانی در بازار ارز اتفاق بیفتاد مستقیم بر معاشان تاثیر می گذارد، ضربان اقتصاد ایران در حال حاضر نه بر مبنای تولید و ایجاد ارزش افزوده و خلق ثروت بلکه بر اساس نرخ ارز تنظیم می شود.

سیاستهای پولی غلط سه دهه اخیر که تمامی فاکتورهای اقتصادی کشور را به نوسان نرخ ارز متصل کرده به چنین حساسیتهایی دامن زده است، در عمل مردم نگران معاش خود و سفره های خود هستند که سال به سال به عنوان واقعی کردن نرخ ارز کوچک می شود.

مقایسه میان نوسان سالانه نرخ دلار نیز با بودجه خانوار نیز گویای همین نکته است، نگاهی به درصد تغییر این دو شاخص از سال 81 تا سال 95 نشان می دهد که هزینه خانوار تابعی از نرخ دلار بوده، همراه با آن افزایش و کاهش نشان داده است.

روندی که طی آن نرخ دلار از 799 تومان به 3644 تومان رسیده است و هزینه ماهانه خانوار نیز از 364 هزار تومان به 3 میلیون دویست هزار تومان افزایش پیدا کرده است. البته نباید تک بعدی به این مسئله نگاه کرد و به طور حتم عوامل بسیاری باید برشمرده شود تا ماتریس کاملی از شرایط موثر بر هزینه خانوارها به دست بیاید ولی به نوعی می توان گفت نرخ ارزبه گونه ای غیر قابل انکار علت العلل تغییرات هزینه خانوار محسوب می شود و به نوعی می توان این تعبیر را به کار برد که سفره مردم در حال حاضر گروگان دلار است، ارزی که دولتها سالهاست تلاش دارند بازار آنرا ساماندهی کنند ولی به دلیل نبود دیدگاه درست و رانتهایی که در پس آشفته ماندن این بازار حاصل می شود نتوانسته اند کاری از پیش ببرند.

نکته قابل تامل دیگر آنکه تطبیق بین نوسان نرخ دلار و تغییرات هزینه خانوارهای شهرنشین ایرانی از سال 89 تا 95 بیشتر از سالهای 81 تا 88 است و تنها دلیل این امر نیز اجرای قانون خانمان سوز هدفمندی است که به بهانه ساماندهی یارانه ها و تحول فضای اقتصادی کشور به اجراء گذاشته شد و در حالی که مجریانش مدعی بودند پول نفت را به سفهر مردم می آورند امروز شاهد هستیم که سفره مردم را گرو پول نفت گذاشته شده است.

نتیجه اجرای قانون هدفمندی این بود که قیمت هر دلار از یک هزار تومان در سال 89 به حدود 4 هزار تومان در سالهی بعد افزایش پیدا کرده و در نتیجه هزینه یک میلیون 180 هزار تومانی هزینه ماهانه خانوار به 3 میلیون 270 هزار تومان در سال 95 برسد.

این افزایش هزینه ها در حالی اتفاق افتاده است که به رغم افزایش رشد 177 درصدی هزینه های خانوار طی هفت سال قدرت خرید خانوارها و در واقع رفاه آنها 16 درصد کاهش پیدا کرده است این در حالی است که طی همین دوره زمانی شاهد شکل گیری مفاسد چند چند هزار میلیارد تومانی بودند که باید ریشه آنرا در فضای حاصل از همین سیاستهای غلط پولی و ارزی جستجو کنیم.

در چنین شرایطی به خوبی می توانیم درک کنیم چرا هرجا که می رویم صحبت از نرخ دلار است و بر همین اساس نیز باید از خانوارهایی که طی سه دهه اخیر محکومشان کرده ایم تا هزینه سیاستهای غلط پولی و ارزی را بپردازند،  بخواهیم تا در مقابل سوداگران ارزی سکوت نکنند، کسانی که چنین سیاستهایی را به متولیان و مجریان دیکته می کنند و با آلوده کردن نظام تصمیم گیری به مفاسد اقتصادی مقابل اصلاح روش های غلط فعلی ایستادگی می کنند.

 

 

خواندن 503 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395