پنج شنبه, 02 آذر 1396 ساعت 09:27

اطلاعات تکميلي

  • معاون شهردار تهران:

مردم تصمیم بگیرند؛ ما اجرا کنیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: نشست اصحاب فرهنگ و هنر با شهردار تهران؛ روزگذشته با حضور محمدعلی نجفی (شهردار تهران)، سیدرضا صالحی‌امیری (معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران) و جمعی از اهالی فرهنگ و هنر در باغ کتاب تهران برگزار شد.

به گزارش عصراقتصاد، سیدرضا صالحی امیری ضمن تقدیر از حضور فرهیختگان عرصه فرهنگ و هنر و تسلیت به مناسبت جانباختن تعدادی از هموطنان در زلزله غرب کشور گفت: این جلسه که به تدبیر دکتر نجفی برگزار شد، آغاز سلسله جلساتی است که از آن به عنوان نشست صمیمی و گفتگوی فرهنگی یاد می کنیم.

وی با بیان اینکه تجربه ثابت کرده که بهترین گزینه برای ارتباط با جامعه بزرگ فرهنگی و هنری گفت و گو است، افزود: گفت و گو مسیرهای سخت را برای ما هموار می کند، شناخت را افزایش و همچنین حرکت مشترک ایجاد می کند و در نهایت برای مسیرهای بن بست راه هایی برای عبور انتخاب می کند.

صالحی امیری اظهار کرد: در مدیریت جدید شهر تهران برنامه داریم که پایتخت کشور را به شهر فرهنگ متصل کنیم.

وی ادامه داد: این شهر تشنه حرکت های فرهنگی و اجتماعی است و شهروندان این پیام را در انتخابات شورای به ما دادند و در این مسیر مدیریت شهری جدید برنامه دارد.

معاون شهردار تهران با بیان اینکه پایتخت نماد کشور است تصریح کرد: اعتقاد داریم هر تحولی که در این شهر انجام می شود در عرصه ملی تاثیر می گذارد.

وی با بیان اینکه کلانشهر تهران هم روح و هم جسم دارد افزود: ادامه حیات شهر بدون روح امکان پذیر نیست و روح شهر تهران فرهنگ و هنر است و این شهر نیاز به دمیدن روح جدیدی دارد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران ادامه داد: برای اینکه بتوانیم جامعه نرمی داشته باشیم، باید ارزش های فرهنگی را در این سرزمین، این جغرافیا و این کلان شهر را احیا کنیم. مردم در آلودگی هوا به سختی نفس می کشند، اما تنفس در فضای آلوده فرهنگی و اجتماعی به مراتب سخت تر از تنفس در هوای آلوده است.

صالحی امیری با تاکید بر اینکه امروز باید برای انبوهی از چالش های اجتماعی در کلان شهر تهران نقطه روشنی داشته باشیم، تصریح کرد: امروز مسئله حاشیه نشینی، ایدز، طلاق، ناامنی و ده ها مسئله دیگر روح شهر را آزرده کرده است و برای دفع این آزردگی باید نسخه های عاجل تجویز کرد.

وی تاکید کرد: روح فرهنگی یعنی اخلاق؛ فضیلت؛ انسانیت؛ سازگاری؛ نشاط؛ امید ؛ انسجام و ابتکار و باهم بودن و فهم مشترک داشتن در مسایل شهر و می خواهیم این روح را در سطح شهر گسترش دهیم.

وی اظهار کرد: فیلم و موسیقی؛ تتاتر؛ نقاشی و سایر هنرها می تواند چهره این شهر را تغییر دهد و بتواند چهره زیبای تهران را به تصویر بکشند.

قائم مقام شهردار تهران یادآور شد: برای عبور از آسیب های اجتماعی باید نشاط و رفاه اجتماعی شکل بگیرد و اگر بتوانیم در فضاهای مختلف از ابزارهای فرهنگی و هنری استفاده کنیم شهر برای شهروندان جذابت و قشنگ خواهد شد.

وی یاآور شد : انسانها در شهر باید احساس درد نسبت به هم داشته باشند فقدان عدالت توزیعی نشان‌دهنده این است که نتوانستم روح فضیلت را در شهر بدمیم

معاون شهردار تهران با بیان این که ما در یک جامعه منجمد زندگی نمی کنیم بلکه در یک جامعه پویا زندگی می کنیم گفت: فناوری و تکنولوژی جدید را باید به خدمت بگیریم.

به گفته وی  مهمترین نیازهای کلانشهر تهران افزایش رضایت اجتماعی، شادی اجتماعی و اعتماد اجتماعی است.

صالحی امیری اضافه کرد : اگر در تهران شکاف طبقاتی، اجتماعی و فرهنگی وجود دارد، نشان دهنده این است که ما نتوانستیم روح فرهنگ و هنر را به جامعه بدمیم. ما باید شهری داشته باشیم که انسان ها شهر را زندان خود ندانند، شهری که آسیب های اجتماعی نداشته باشد، باید به مقوله امنیت در شهر توجه کنیم.

معاون شهردار تهران خاطر نشان کرد:  ما باید کار را به خود مردم واگذار کنیم، مردم باید خود تصمیم بگیرند و ما تنها مجری و پشتیبان باشیم؛ به همین دلیل میخواهیم تا نظرات خود را به ما انتقال دهید تا اجرا شوند.

وی خاطرنشان کرد: در معاونت فرهنگی و اجتماعی در حال بررسی آخرین داشته های خود هستیم و می خواهیم با بهره گیری از ظرفیت موجود، برنامه های فرهنگی و هنری را در تهران توسعه دهیم.

وی گفت: با تلاش تمامی هنرمندان و اصحاب رسانه می توانیم در یک تعامل و گفت وگوی مشترک تهران را به یک شهر بزرگ فرهنگی و هنری تبدیل کنیم‌.

وی همچنین یکی دیگر از اهداف توسعه فرهنگی و هنری را ابزار گفت و گو عنوان کرد و گفت: ما برای این کار هنر گفت و گو با کشورهای دیگر را داریم اما با خودمان این هنر را نداریم و نمی توانیم با هم گفت و گو کنیم.

صالحی امیری اظهار کرد: ایده و هنر یک نفر می تواند تغییرات زیادی را در شهر ایجاد کند و باید تمامی فعالیت های فرهنگی و هنری را به دست شهروندان بسپاریم‌.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با بیان اینکه شهر دو چهره آشکار و پنهان دارد و نباید چهره پنهان شهر تصویر سیاهی به ما بدهد، تاکید کرد: از این منظر ما نیازمند ایجاد بستر و فضای لازم برای گسترش نشاط اجتماعی هستیم. امروز نشاط اجتماعی به معنای فراغت اجتماعی یا یک امر زائد غیرضروری نیست، امروز وقتی از سرمایه اجتماعی، اعتماد اجتماعی، رضایت اجتماعی و نشاط اجتماعی صحبت می کنیم، تمامی این موضوعات مهمترین نیازهای ما در این کلان شهر هستند.

وی در خصوص اینکه امروز از اعتماد انسان ها به یکدیگر کاسته شده و باید اعتماد اجتماعی تقویت شود، افزود: مشارکت اجتماعی نیز کاهش پیدا کرده و همه انسان ها باید احساس مسئولیت کنند، ضمن اینکه رضایت اجتماعی باید در چهره و بطن اجتماعی محسوس و روشن باشد و در نهایت اینکه نشاط اجتماعی به معنی لبخند زدن به دیگری نیست. نشاط اجتماعی یعنی رضایت درونی نسبت به تحولات محیطی که در آن زیست می کنیم. از این منظر زیست در کلان شهر تهران باید با زیست فرهنگی و اخلاقی همراه باشد.

وی گفت: از این منظر معتقدیم که امنیت در فضای امروز که شامل امنیت اخلاقی، اجتماعی، زیستی و جانی است باید مورد توجه قرار گیرد. وقتی شهری ناایمن می شود، یعنی زندگی برای انسان ها سخت و دشوار خواهد شد.

وی در ادامه صحبت های خود به موضوع سرمایه های انسانی و فرهنگی در تهران اشاره کرد و گفت: گروه های مرجع می توانند نوید بخش تغییرات باشند. یک نفر می تواند با یک ایده یک شهر را دستخوش تغییر کند. از این منظر از شما اصحاب حوزه فرهنگ و ادب می خواهیم تا ایده های خود را برای ما ارسال کنید تا ما آنها را در دستور کار خود قرار دهیم. ما باید باور داشته باشیم که از تصدی گری عبور کنیم و به تولی گری تن بدهیم و بر این باوریم که مردم بیش از ما دلسوز مسئله فرهنگی و اجتماعی تهران هستند .

وی در پایان خاطرنشان کرد: باید فن آوری های جدید و فضای مجازی را به استخدام بگیریم و به تبع آن شهروندانی نیز با این رویکرد جدید داشته باشیم.

 

 

 

خواندن 569 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395