شنبه, 04 آذر 1396 ساعت 01:43

اطلاعات تکميلي

  • در سومین همایش و نمایشگاه ملی تجهیزات و مواد آزمایشگاهی‌ صنعت‌ نفت ایران مطرح شد :

بنزین مصرفی ایران از 1400 فقط یورو 4

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دلارام کریمی

عصراقتصاد: سومین همایش و نمایشگاه ملی تجهیزات و مواد آزمایشگاهی‌ صنعت‌ نفت ایران1و2 آذرماه با هدف معرفی ‌تکنولوژی و فن‌آوری‌های جدید همچنین ارتباط مستقیم بین مدیران آزمایشگاه‌ها و متخصصین‌ صنعت‌نفت با تولید کنندگان و وارد کنندگان ‌تجهیزات و مواد آزمایشگاهی برگزار شد.

این همایش به طور سالانه با حضور شرکت های وارد کننده ،تولید کننده و دانش بنیان، پارک های علم و فناوری استان ها و مراکز رشد با حضور مدیران ازمایشگاه، کارشناسان و متخصصین صنعت نفت از شرکت های دولتی و خصوصی در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی به صورت تخصصی برگزار می شود. امسال بیش از ۴۰۰ نفر از روسای صنایع نفت و گاز و پتروشیمی برای حضور در همایش حضور یافته اند، همچنین تعداد زیادی از شرکت‌های تامین کننده تجهیزات و مواد آزمایشگاهی فعال ؛ و در کنار همایش و نمایشگاه کارگاه‌های تخصصی برای ارتقای سطح علمی افراد و با ارائه مدرک بین‌المللی به همه شرکت کنندگان برگزار شد.

اهداف حضور در این گردهمایی عظیم معرفی تکنولوژی، فن آوری، تجهیزات و جذب مشتریان و نمایندگان جدید، شناخت و اصلاح کانال های توزیع و ارتباط با آنها است. اخذ سفارشات جدید در معرفی محصولات و ارائه خدمات بهتر از دیگر اهداف حضور در همایش به شمار می‌رود. برخی مزایای این همایش شامل معرفی آخرین محصولات تولیدی به خریداران، تبادل اطلاعات، دستاوردها و تحقیقات کاربردی و زمینه های فنی- تولیدی و تجاری، شناخت رقیبان و ایجاد رقابت سالم همچنین سنجش بازار مصرف کالا و استفاده از فرصت ها برای بهینه سازی است.

پریچهر قزلباش ، مدیرکل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد مصرف انرژی و محیط ‌زیست سازمان ملی استاندارد درآیین برگزاری این همایش  د رخصوص تدوین استانداردهای ملی گفت: تدوین استانداردهای ملی ، مهم ترین وظیفه سازمان  استاندارد است ، کشور ما تا 10 سال پیش 8 هزار استاندارد داشت اما در این مدت 30 هزار استاندارد مهم نوشته شده ، که یکی از آنها درباره کیفیت بنزین توزیعی است.

وی در این راستا ادامه داد: برای گازوئیل استاندارد نوشته شده است اما اجرایی نشده است چون هنوز امکان تولید این فرآورده با استانداردها وجود ندارد.

قزلباش با بیان اینکه سازمان ملی استاندارد از سال 1392 و بر اساس تکلیف قانونی، نظارت‌های مختلفی بر روی جایگاه‌های عرضه گاز طبیعی فشرده (CNG) داشته است، گفت: 30 شرکت از سوی سازمان ملی استاندارد، بر جایگاه‌های عرضه CNG و تجهیزات آنها نظارت دارند.

وی  با اشاره به اجباری کردن استانداردهای ملی درجایگاه‌های تک منظوره و چند منظوره سوخت‌گیری ، افزود: سازمان ملی استاندارد ایران به حوزه نظارت بر اجرای استانداردهای جایگاه‌های عرضه سوخت CNG وارد شده است.

وی اضافه کرد: این سازمان تاکنون به موضوع استانداردسازی 2400 جایگاه عرضه CNG ورود کرده که البته این جایگاه‌ها به دلیل آنکه زیر نظر شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی است، وضع مطلوبی دارد و 1600 جایگاه اقدامات اصلاحی را انجام داده است.

مدیرکل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد مصرف انرژی و محیط زیست  با اشاره  برند بودن جایگاه های عرضه تاکید کرد : جایگاه‌های عرضه CNG از 12 برند مختلف از جمله کشورهای آلمان، ایتالیا، کره جنوبی و غیره تجهیز شده که دارای استانداردهای معتبری است ، اما وظیفه سازمان، یکسان‌سازی جایگاه‌ها از نظر استاندارد ملی ایران است.

همچنین وی به برخی حوادث تلخ در جایگاه‌های عرضه CNG اشاره کرد و افزود: برخی حوادث و اتفاق‌های اخیر در جایگاه‌های عرضه CNG مربوط به دست کاری مخازن است، البته بر اساس ضوابط قانونی و بین‌المللی در موقع سوخت‌گیری خودروهای CNG سرنشینی نباید داخل خودرو باشد تا از حوادث احتمالی پیشگیری شود، اما به هرحال استاندارد تجهیزات جایگاه‌ها از نظر ما وضع مطلوبی دارد.

قزلباش در خصوص  الصاق برچسب مصرف سوخت خودروهای سبک بنزینی تولید داخل ، گفت : بیشترین فراوانی مصرف انرژی در خودروهای داخلی در رده G دیده می شود.

این مقام مسئول همین طور تاکید کرد: نظارت این سازمان بر خودروهای سبک بنزینی وارداتی نیز اعمال می شود که طبق بررسی ها بر روی 227 دستگاه خودروی وارداتی ؛ 7 درصد در رتبه A هستند و 27 درصد آن در پایین رده G را به خود اختصاص داده اند که خودروهای رتبه پایین را بیشتر محصولات چینی تشکیل می دهد.

وی درباره استانداردسازی مصرف موتورسیکلت نیز گفت: هر دستگاه موتور سیکلت 7 برابر خودرو آلودگی دارد و ایران با 261 مدل تولیدی، بیشترین تنوع تولید موتورسیکلت جهان را دارد که بیشترین فراوانی مصرف انرژی آنها F و با 24 درصد موتورهای تولیدی است و 11 درصد محصولات هم در رتبه A تولید می شوند.

این مسئول سازمان ملی استاندارد نظارت بر مصرف تجهیزات انرژی بر را در چارچوب وظایف سازمان ملی استاندارد اعلام کرد و گفت: بر همین اساس نیز برچسب مصرف انرژی این سازمان در چارچوب 50 استاندارد تهیه شده است که لوازم خانگی یکی از اینگونه وسایل محسوب می شود.

وی از تدوین 38 استاندارد برای صنایع انرژی بر نیز سخن گفت و اینکه 22 شرکت بازرسی تائید صلاحیت شده با مراجعه به شرکتها میزان مصرف صنایع مختلف را اندازه گیری می کنند که از 4240 گزارش دریافت شده بیش از هزار مورد عدم انطباق داشته است و گزارش آنها را به وزارتخانه های نفت و نیرو برای اعمال جریمه منعکس کرده ایم.

قزلباش از بازرسی مرتب موتورخانه ها نیز گفت و اینکه در گام نخست هر 6 ماه یکبار موتورخانه های 50 هزار دستگاه دولتی نظارت می شود و با توجه به 200 هزار موتورخانه مدنظر شرکت بهینه سازی مصرف سوخت ، در گام بعدی موتورخانه های منازل در دستور کار قرار دارد که اگر بعد از اعلام نقص، رفع نقص نکنند مشمول جریمه می شوند و جریمه آنها با درج روی قبوض گاز دریافت می شود.

مدیرکل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد مصرف انرژی و محیط زیست سازمان ملی استاندارد همین طور از بازرسی 69 واحد تولید سیمان کشور گفت و افزود : افزایش مصرف این واحدهای تولیدی را ما به میزان انتشار گاز دی اکسید کربن تبدیل کردیم که حاصل آن هزار و 80 تن انتشار گاز CO2 شده است که باید با اجرای طرحهای بهینه سازی میزان مصرف کاهش پیدا کند و میزان آلاینده ها کمتر شود.

وی همچنین به  فعال بودن بیش از هزار واحد تولید آجرخبر داد و گفت: مازاد مصرف سوخت این واحدها را به بشکه نفت تبدیل کردیم که اگر در مصرف انرژی صرفه جویی کنند در یکسال 4 میلیون و 776 هزار و 717 بشکه صرفه جویی می شود و از 10 کارخانه تایر و تیوپ 5 کارخانه بیش از معیارها انرژی مصرف می کند.

مشاور مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفت: با توسعه پالایشگاههای کشور می توانیم با تبدیل نفت خام به فرآورده براحتی آن را به کشورهای همسایه ای چون عراق، افغانستان، پاکستان و آذربایجان بفروشیم.

بومی سازی فرآیندهای مهم پالایشگاهی طی 5 سال آینده

 عزت الله جودکی در سومین همایش ملی تجهیزات و مواد آزمایشگاهی صنعت نفت با اشاره به کشور ژاپن که فاقد منابع نفت است گفت: با این حال این کشور 52 پالایشگاه دارد حال آن که ایران با برخورداری از ذخائر عظیم 10 پالایشگاه (با احتساب پالایشگاه ستاره خلیج فارس) دارد که روزانه 2 میلیون بشکه نفت را پالایش می کند.

وی در عین حال از بومی سازی فرآیندهای مهم پالایشگاهی طی 5 سال آینده خبر داد و گفت: بر همین اساس وزارت نفت تاکنون با 5 دانشگاه تهران، صنعتی اصفهان، صنعتی شریف، شیراز و صنعتی امیرکبیر قراردادهایی در مجموع به ارزش 700 میلیارد تومان منعقد کرده است تا ظرف 60 ماه در اموری چون ارتقاء کیفیت نفت خام سنگین، گوگرد زدایی از نفتا و میان تقطیر، ایزومریزاسیون و کاتالیستها همینطور تبدیل کاتالیستهای نفتی طی 60 ماه به توفیقات مورد نظر دستیابیم.

جودکی همینطور از تخصیص بیش از 200 میلیارد تومانی دانشگاهها و مراکز پژوهشی به تجهیزات مورد نیاز آزمایشگاهی آنها خبر داد و گفت: به دانشجویان مقطع دکترا و کارشناسی ارشد که پایان نامه آنها در جهت طرح های تعریف شده امور پالایشگاهی کشور باشد به ترتیب 12 و 8 میلیون تومان کمک مالی می شود.

 

 

در ادامه  همچنین، کیوان طریقتی، معاون مدیریت نظارت بر تولید نفت و گاز شرکت ملی نفت درخصوص مدیریت نگهداری    گفت: در کل مراحل پالایشگاهی ، حفاری ، استخراج ، واحد بهربرداری و انتقال و توزیع در شبکه سراسری چه نفت و گاز ؛ مستلزم وجود یکپارچگی مدیریت نگهداری درست است که آن را به  طور جدی دنبال می کنیم.

وی همچنین در پاسخ به سوال انرژی امروزدر راستای استانداردهای شرکت های ایرانی ، تصریح کرد:  ما برای مواد شیمیایی، یک short list و long list در وزارت نفت داریم. اما بعد از تحریم یک سری مشکلات پیش آمد و یک سری additive ها(افزودنی ها) شیمایی که باید از کانادا یا آلمان تامین می شد، تحریم شدند. در نتیجه برای تامین آنها مجبور به ساخت داخل شدیم. اما متاسفانه موادی که در داخل ساخته شد، استاندارهای لازم را نداشتند.

وی ادامه داد: اما در حال حاضر و با پشت سر گذاشتن تحریم و با تلاشی که شرکت های داخلی انجام داده اند، موادی که در شرایط تحریم نمی توانستیم، تامین کنیم، در حال حاضر ساخت داخل شده اند، تا جایی که این مواد در میادینی مثل تنگه بیجار و پارس جنوبی، مورد استفاده قرار می‌گیرند و خیلی خوب عمل کردند.

 

 

خواندن 476 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395