شنبه, 04 آذر 1396 ساعت 02:12

هزینه تولید نان بایستی در کشور کاهش یابد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ساناز بردبار

عصراقتصاد: محمد شریعتمداری در افتتاحیه  یازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آرد و نان با بیان اینکه  طی چهار سال گذشته تلاش شده تا حرکت جدیدی در توسعه گندم، آرد و نان داشته باشیم و کاهش میزان مداخله دولت در این زمینه را فراهم کنیم، افزود: هر چند نان یک عنصر مغذی و مورد استفاده عامه مردم است و بخشی از آن باید حتما به قیمت های مناسب در اختیار طبقه ای از جامعه قرار گیرد، اما هزینه تولید نان در کشور باید کاهش یابد و به سمت تولید انبوه، صنعتی برود که تحقق آن نیازمند کاهش مداخله دولت در موضوع گندم، آرد و نان است.

 وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید بر نقش  مهم نان در تامین انرژی و پروتئین انسانی ، گفت :اتاق های اصناف و اتحادیه های صنفی موظف هستند بر مجموعه 80 هزار واحد نانوایی صنفی  موجود در کشور نظارت کافی داشته باشند.

وی ادامه داد : طی چندسال اخیر نظارت کافی روی نان وجود نداشته و به همین دلیل ستاد تنظیم بازار بر نظارت بیشتر تاکید و تعیین نرخ را به بخش خصوصی واگذار کرده است.

توسعه همه جانبه با واگذاری مسایل مربوط به گندم به فرمانداری ها و اتحادیه های صنفی

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: تصمیم گیری در حوزه مسائل مربوط به گندم، آرد و نان تا حد ممکن به فرمانداری ها و اتحادیه های صنفی در هر استان واگذار شده است تا اختیارات بیشتری برای تصمیم گیری داشته باشند و این حرکت راه حلی برای توسعه همه جانبه  در این است.

شریعتمداری گفت: اختیار به اتاق های اصناف و اتحادیه های صنفی در سراسر کشور واگذار شده است که با هماهنگی فرمانداری ها نسبت به انجام این کار اقدام خواهند کرد .

شکست تعیین  نرخ توسط اتحادیه های صنفی نان درکشور

وی  با بیان اینکه طی سه سال گذشته در حوزه نان نظارت کافی در سطح کشور اعمال نمی شد، گفت: به همین دلیل ستاد تنظیم بازار بر نظارت بیشتری فرمانداری ها و اتحادیه های صنفی در کشور تاکید کرد و تعیین نرخ را به اتحادیه های صنفی و اتاق های اصناف با هماهنگی فرمانداران در سراسر کشور واگذار ساخت. آنچه که آنجا تصمیم گرفته شد این بود که حداکثر سقف مجاز از سه سال گذشته که قیمت نان در سراسر کشور توسط اتحادیه ها و فرمانداری ها تعیین شده بود هر سال بیشتر از ۵ درصد نباشد اما متاسفانه بسیاری از مراکز تولید ما در این سالها بدون قیمت مصوب افزایش حداقلی را اعمال کرده بودند.

وی ادامه داد : آنچه که ستاد تنظیم بازار به آن تاکید دارد، این است که از زمان تعیین قیمت مصوب در سه سال گذشته بیش از ۵ درصد در هر سال در هیچ کدام از نقاط کشور با مجوز فرمانداران، اجازه افزایش نرخ ندارند و این اختیار به اتاق های اصناف و اتحادیه های صنفی در سراسر کشور واگذار شده که با هماهنگی فرمانداری ها نسبت به انجام این کار اقدام خواهند کرد.

وی افزود: در کشور ما مردم نسبت به استفاده از این ماده غذایی مهم همواره اهتمام و حساسیت ویژه‌ای داشته‌اند، شاید به دلیل همین اهتمام و حساسیت است که تلاش شده تا با مداخله بیش از اندازه در مسئله گندم، آرد و نان در این زمینه مدیریت اعمال شود اما دخالت بیش از اندازه در این صنعت سبب شده تا در گسترش این صنعت، از ایجاد صنایع برای تولید انبوه نان های مختلف و امکاناتی که این مجموعه صنعتی می تواند برای صادرات در اختیار ما قرار دهد، بی‌بهره باشیم..

خرید تضمینی گندم در کشور ادامه خواهد داشت

وی تصریح کرد: خرید تضمینی گندم یکی از مهم ترین برنامه هایی است که دولت در این سالها اهتمام کرده است، تولید این محصول استراتژیک باید در کشورمان به گونه ای باشد که همواره از واردات گندم به کشور بی نیا زو خودکفا باشیم

 شریعتمداری با بیان اینکه سیاست خرید تضمینی گندم را در کشور ادامه می دهیم گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید در بهره وری بیشتر تولید، به ویژه تولیدات استراتژِیک، قیمت ها را به نرخ جهانی نزدیک کند به گونه ای که تولید داخلی برای تولیدکنندگان آن به صرفه باشد و هر روز شاهد افزایش تولیدات داخلی باشیم.

بنابراین این گزارش، یازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آرد و نان از امروزدوم آذر در نمایشگاه بین المللی تهران آغاز شده و تا 5 آذر سال جاری با حضور 177 شرکت داخلی و خارجی از 11 کشور جهان ادامه دارد. در یازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آرد و نان تولیدکنندگان نان صنعتی، سازندگان ماشین‌آلات نان، تولیدکنندگان نان شیرینی و کیک، تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان تجهیزات کافه قنادی، تولیدکنندگان آرد وسازندگان ماشین‌آلات آردسازی شرکت دارند.
تولیدکنندگان خمیرمایه و بهبود دهنده، سازندگان سیلو، تولیدکنندگان تجهیزات آزمایشگاهی مرتبط، تولیدکنندگان آنزیم‌های مصرفی در صنایع غذایی، تولیدکنندگان دکوراسیون مرتبط، تولیدکنندگان امولسیفایرهای خوراکی، صنایع بسته‌بندی، تولیدکنندگان قهوه و غلات افزودنی، تولیدکنندگان لباس کار مرتبط، مشاوران صنعت آرد و نان، سازمان‌ها و اتحادیه‌های و صنایع وابسته حضور یافته اند.
در کنار این نمایشگاه برنامه‌های جانبی گسترده‌ای هم برای این نمایشگاه تدارک دیده شده که «کارگاه آموزشی بهبود کیفیت آرد» و سمینار «نان – صنعت سلامت» از جمله این برنامه‌ها به‌شمار می‌رود.
یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آرد و نان «Ibex 2017» با حضور ١٧٧ شرکت داخلی و خارجی از پنجشنبه دوم تا پنجم آذرماه سال جاری به مدت چهار روز از ساعت 9 تا 17 و در سالن‌های 8 و 9 و 10 و 11 پذیرای علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان خواهد بود.

خواندن 541 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395