شنبه, 04 آذر 1396 ساعت 01:15

اطلاعات تکميلي

  • رئیس کانون انجمن‌های صنفی صنایع غذایی:

عدم کارآمدی ابزارها در تعیین کیفیت گندم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ساناز بردبار

عصراقتصاد: محمدرضا مرتضوی با اظهار امیدواری در خصوص اصلاح جدول پاکی گندم سال آینده و در آغاز فصل خرید تضمینی گندم ،گفت: وزارت جهاد کشاورزی همچنن از ابزارهای دقیقی برای سنجش میزان افت مفید و غیرمفید گندم بهره نمی گیرد.

رئیس هیات مدیره کانون انجمن‌های صنفی صنایع غذایی ایران با بیان اینکه جدول پاکی گندم در سال آینده و برای آغاز فصل خرید تضمینی گندم اصلاح می شود، تصریح کرد: یکی دیگر از نقص های موجود در خرید تضمینی گندم عدم استفاده ابرازهاي دقيق براي سنجش ميزان افت مفيد و غير مفيد گندم توسط وزارت جهاد كشاورزي  است.

استاندارد 104 در گندم رعایت نمی شود

مرتضوي گفت: بر اساس استاندارد شماره ۱۰۴ وزارت جهاد کشاورزی باید از توری های ۲۰×۲ میلی متر در آزمایش و سنجش میزان افت مفید و غیرمفید گندم استفاده کند اما این توری ها سایز مناسبی ندارد و ۲×۲ میلی متر است و سوالی که مطرح می شود اینست که چرا وزارت جهاد کشاورزی از این ابزار استفاده می کند و چگونه میزان افت مفید و غیرمفید را با این وسیله سنجش کرده است.

 

وی با عنوان اینکه قیمت این توری ها در بازار 50 هزار تومان است ، افزود: خرید این توری ها برای دولت هزینه ی گزافی در بر ندارد.

مرتضوی در خصوص موضوع خودکفایی گندم یا ممنوعیت واردات آن ، گفت : خرید تضمینی گندم باید با اصلاح جدول پاکی درست شود  تا بیت المال و ثروت ملی ازبین نرود.

رئیس هیات مدیره کانون انجمن های صنفی صنایع غذایی ایران با بیان اینکه بخش خصوصی واردکننده گندم در زمان ممنوعیت واردات گندم به کشور نبوده است و مدافع واردات گندم نیست ، گفت : چرا که شخصا معتقدم اگر مدیریت کیفیت گندم از طریق اختلاط درست آن صورت گیرد تولید گندم ایران استعداد همین خبازی ها و حتی کارخانه‌های وابسته به آرد و گندم را دارد.

محمدرضا مرتضوي تصريح كرد: در سالی که واردات گندم ممنوع شد باید پرسید که چه کسی این محصول را ثبت سفارش و وارد کرد. همه اسناد و مدارک نشان می دهد که شرکت های وابسته به وزارت جهاد کشاورزی در آن سال‌ها گندم را وارد کردند.

مرتضوی گفت: جهاد کشاورزی اگرمی‌گوید گندمی که خرید تضمینی کرده خاک ندارد، چرا مکانیسمی طراحی شده خود را بر اساس آن 7 درصد خاک اختلاط شده با گندم خریداری می کند.

 وی افزود: گندم ایرانی که خاک ندارد بلکه خاک را به آن اضافه می کنند چرا که این جدول پاکی، خطا وجود دارد و ناپاک است.

دولت پول بیشتر به گندم های دارای خاک پرداخت می کند

وی با بیان اینکه جدول پاکی خرید تضمینی گندم مشکل دارد، اضافه کرد: چرا که اگر یک نفر ۷ درصد خاک در گندم خالص اختلاط کند و آن را به دولت بفروشد، پول بیشتری نصیبش می‌شود، بنابراین باید از دولت پرسید چرا اگر گندم خریداری شده از کشاورزان خاک ندارد، مکانیسمی طراحی شده که بر اساس آن ۷ درصد خاک اختلاط شده با گندم از گندم خالص ارزش بیشتری دارد. به عبارت دیگر باید گفت که گندم ایران ۷ درصد خاک ندارد بلکه خاک را به آن اضافه می کنند .

وی ادامه داد :زمانی که اختلاط گندم درست مدیریت شود، کیفیت محصول تولید شده در کشور از سایر جهات مناسب است و نیازی به واردات گندم نداریم و از نظر معیارها و پارامترهای کیفی مانند گلوتن، پروتئین و غیره مناسب است .

این مقام مسول با تاکید به اینکه  نیازی به واردات گندم نداریم ، گفت : البته پیش از آن باید به دنبال این مسئله باشیم که چرا خرید تضمینی گندم با هفت درصد خاک صورت می‌گیرد.

گلوتن گندم ايران پايين نيست

وی ادامه داد: این مساله قابل پذیرش نیست که گلوتن گندم پایین است؛ چراکه بر اساس ارزیابی های صورت گرفته، حداقل کیفیتی که برای گندم و آرد در نظر می‌گیرند با گلوتن ۲۵ درصد است که در همه دنیا با همین میزان، تولید نان صورت می گیرد و نیازی به استفاده از آنزیم ها و افزودنی ها در راستای افزایش کیفیت آرد وجود ندارد.

خواندن 618 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395