شنبه, 04 آذر 1396 ساعت 09:07

ضرورت بازنگری در قانون آب

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست در سومین روز نشست توسعه همکاری های محیط زیستی ایران و اتحادیه اروپا گفت: سدسازی ها و انتقال آب در گذشته اشتباه بوده و بر روی مسائلی همچون مدیریت پساب ها هم اقدام های کمی صورت گرفته و همه این ها در حالی است که ایران از سیستم های سنتی بسیار خوبی برای مدیریت منابع آبی برخوردار بوده است.

کاوه مدنی معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست در سومین روز نشست توسعه همکاری های محیط زیستی ایران و اتحادیه اروپا با بیان اینکه سخن گفتن درباره آب بسیار سخت است، گفت: ایران با چالش های بزرگ محیط زیستی مواجه است.

وی با یادآوری این موضوع که موضوع آب در ایران غیرقابل پیش بینی است، اظهار کرد: در واقع می توان از تجارب سایر کشورهای خشک دنیا همچون آمریکا بهره گرفت اما آنچه شرایط ایران را پیچیده تر می کند، عدم آمادگی ایران برای اجرای برنامه های مختلف در این حوزه است. این آمادگی ها شامل آمادگی های مالی، همکاری های بین بخشی و حتی همکاری های منطقه ای و بین المللی است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست، بخش های مختلف همچون اقتصاد و کشاورزی را از جمله حوزه های موثر در بخش آب دانست و افزود: حوزه کشاورزی یکی از اصلی ترین مصرف کنندگان آب در ایران است اما پرسش این است آیا با توجه به موضوع امنیت غذایی و فشار بر ایران در این حوزه، می توان کشاورزی را تعطیل کرد.

مدنی خاطرنشان کرد: اگرچه بخش کشاورزی در حدود 90 درصد آب را مصرف می کند اما در کالیفرنیا نیز 80 درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می شود پس آنچه چالش پیش روی ایران است عدم جمعیت شاغل در بخش کشاورزی با مصرف آب در این بخش است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این موضوع که حدود 30 درصد جمعیت شاغل کشور در بخش کشاورزی فعال هستند و بنابراین برای توسعه اشتغال و اقتصاد باز هم ناچار به فشار بر بخش آب هستیم، گفت: بیشتر مشکل بخش آب،  بیرون از این بخش است و البته نباید از مباحث مختلف مرتبط با آب غفلت کرد.

وی ضمن تاکید بر دانش فنی و تخصصی ایران و نوآوری های صورت گرفته در بخش تکنولوژی همچون سنجشگرهای هوشمند، تصریح کرد: مشکل آب در ایران بیشتر با مباحث اجتماعی، اقتصادی و سیاسی مرتبط است و مربوط به مباحث فنی نیست.

سدسازی ها و انتقال آب تاکنون اشتباه بوده است

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: سدسازی ها و انتقال آب تاکنون اشتباه بوده و بر روی مسائلی همچون مدیریت پساب ها هم اقدام های کمی صورت گرفته است و همه این ها در حالی است که ایران از سیستم های سنتی بسیار خوبی برای مدیریت منابع آبی برخوردار بوده است.

مدنی گفت: وقتی می خواهیم در مورد آب صحبت کنیم نباید از سایر حوزه های مرتبط غافل شویم.

افزایش جمعیت تهدیدی جدی برای حوزه آب

مجید سیاری معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز در این اجلاس با بیان اینکه در حال حاضر میزان متوسط بارش سالانه در ایران کمتر از 240 میلی متر است، گفت: متوسط بارش در ایران طی 9 سال اخیر با روندی کاهشی از حدود 250 میلی متر به کمتر از 200 میلی متر رسیده است.

سیاری ادامه داد: تغییرات آب و هوایی، افزایش دما و کاهش بارندگی در حالی است که با افزایش مصرف آب در کشور رو به رو هستیم.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه در حال حاضر سالانه حدود 90 میلیارد مترمکعب آب تجدید پذیر شیرین در ایران تولید می کنیم، اظهار کرد: میزان تولید آب شیرین در ایران نشان می دهد که شرایط سختی داریم زیرا در بهترین حالت از حدود 145 میلیارد مترمکعب آب تجدید پذیر، 90 درصد آن را مصرف می کنیم و ظرفیت افزایش بیشتر تولید آب از منابع را نیز نداریم.

وی با اشاره به افزایش جمعیت ایران به ویژه طی دهه اخیر، خاطرنشان کرد: افزایش جمعیت، رشد شهرنشینی و روند صعودی مهاجرت از روستا به شهر برای دستیابی به اشتغال و زندگی بهتر در حالی است که نبود زیرساخت های مناسب و کافی برای تامین آب مورد نیاز، چالش تامین آب بهداشتی مورد نیاز و نبود منابع آبی بیشتر در کشور، ایران را در شرایط تنش آبی قرار داده است.

 

خواندن 418 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395