شنبه, 04 آذر 1396 ساعت 09:22

اطلاعات تکميلي

  • کارشناس بیمه درگفت وگو با عصراقتصاد مطرح کرد:

جای خالی بیمه در حوادث غیر مترقبه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سمیرابابایی

عصراقتصاد: باردیگر ریسک زلزله بخشی از استان کرمانشاه را دچار آسیب کرد  . این حادثه طبیعی متاسفانه جان تعداد زیادی از هموطنان را گرفت و بسیاری را نیز دچار  مصدومیت کرد.

بر اساس اخبار رسمی منتشر شده ، زلزله جان صدها هموطن را گرفت و هزاران مجروح به جای گذاشت و قریب صد هموطن قطع نخاع شدند ، هزاران خانه و فروشگاه روستایی و شهری تخریب شد و صدها خودرو و اموال منقول از بین رفت .اما در این رخداد نکته ای که قابل توجه است  ، واکنش سریع برای  نجات گرفتار شدگان از  زیر آوار  و بسیج جمعی در مقابله با پیامدهای زیان بار این حادثه ازسوی مسولان و مردم است ،  که یکبار دیگر روحیه همبستگی هموطنان،  نهادهای رسمی و سازمانهای مردم  نهاد ایرانی را پیش روی چشم جهانیان به منصه ظهور گذاشت .

پیام همدردی مقام معظم رهبری به مصیبت دیدگان و بازماندگان این حادثه دلخراش درلحظات اولیه ، تاکید رهبر معظم انقلاب، برالزام نهاد های دولتی و غیردولتی و نیروهای غیور نظامی درتسریع یاری -امداد و نجات زلزله زدگان وتامین نیازهای اولیه ،  بازسازی سریع واحد های مسکونی،نقطه قوت وامید برای هموطنان آسیب دیده است  .حضور رییس جمهور  و وزرا در منطقه و تلاش همه جانبه مردم در راستای نجات، امداد، انتقال ودرمان مجروحین درکرمانشاه وتهران در سریع ترین زمان ممکن ونیز تلاش در تامین آذوقه،دارو،چادر ،پتو و راه اندازی مجدد سیستم های برق ، آب و گاز رسانی در مناطق آسیب دیده  در کوتاه ترین زمان ممکن قابل تقدیر است.

سخنان روحانی در جمع زلزله زدگان که اعلام کردند که کمک های بلاعوض دولت برای گذران زندگی موقت و وام های بازسازی منازل به سرعت در اختیار خسارت دیدگان قرار می گیرد ، حاکی ازعزم راسخ دولت درحمایت جامع از هموطنان خسارت دیده است .

بدون شک تجربیات ستاد بحران کشور در مدیریت این حوادث غیر مترقبه می تواند راهنمای ارزنده ای برای همه سازمانهای ذیربط و مردم نهاد کشور برای مقابله با ریسک زلزله  باشد.

از سوی دیگر وجود صنعت بیمه با دانش و سبقه ۸۲ساله در کشورمان، مشاهده نمودن آشنا نبودن عامه هموطنان با محصولات و حمایت های صنعت بیمه که موجب ایجاد شرایط عدم ایفای نقش اصلی جبران خسارت ها از سوی شرکت های بیمه در بحران های زلزله و... می شود ، جای تاسف فراوان دارد.

به همین منظور به سراغ " حمید رضا حاجی اشرفی " کارشناس بیمه که  متخصص در خصوص  تحلیل ریسک وعلم بیمه است  رفته  وبه گفت وگو پرداخته ایم که درادامه می خوانید .

"حاجی  اشرفی " کارشناس مدیریت ریسک و بیمه با اشاره به زلزله اخیر کرمانشاه گفت : از فاجعه زلزله  کرمانشاه که براساس اعلام رسانه ملی شدیدترین زلزله در طول تاریخ تا کنون در غرب کشور است می توان درس های بسیاری گرفت . وی افزود : متاسفانه بخش های زیادی از فلات ایران برروی کسل های  زلزله خیز قراردارد و بسیاری از روستاها وشهرها از قدیم بر روی کسل وکمربندهای زلزله ساخته شده اند . تجربیات بشر در ادوار تاریخی نیز حکایت شدت بالای زلزله درمسیرزمان دارد . لذا باید با شناخت دقیق تر از و قوع زلزله به مسولیت های اجتماعی وتعاون  درکشور تاکید کرد .

حاجی اشرفی ادامه داد : باید با شناخت دقیق  و شناسایی ریسک ها به آموزش عمومی درشهرها وروستاها برای واکنش های فردی وجمعی در زمان وقوع زلزله پرداخت .

کارشناس مدیریت  ریسک و بیمه  با اشاره به نیاز آموزش گسترده به افراد در لحظات اولیه زلزله  اظهارداشت : به دلیل کاهش ضریب خسارت های مالی وبدنی  ریسک زلزله باید به تجدید نظر اساسی در ارتقا کیفیت ساخت وسازها  در کشور پرداخت . به دلیل اینکه نجات جان افراد در لحظات اولیه از زیرآوار نیاز به آموزش گسترده دارد . وی خاطر نشان کرد : نقش مدارس، دانشگاه ها ، صنایع ، سازمان های نظامی در شهرها وروستا ها در آمادگی برای مقابله با پیامدهای ریسک زلزله یک ضرورت ملی است .

حاجی اشرفی با اشاره به نیازهای اصلی  مقابله با ریسک زلزله تصریح کرد :آموزش پدافند غیر عامل ، برنامه ریزی وسازماندهی مدیریت بحران در زلزله نیاز اصلی مقابله با ریسک زلزله است .

این کارشناس بیمه افزود : حمایت دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تصویب قانون آماده باش اجباری ومستمر در قبال زلزله از سوی همه اشخاص یک نیاز ملی است .

وی ادامه داد : به عنوان مثال  باید از تجربیات کشوری مانند کوبا الگو برداری کرد .کشوری که از بنیه مالی و تکنولوژی ضعیف برخوردار است ، اما در مدیریت ، سازماندهی بلایای طبیعی مانند طوفان های شدید دریایی اقدامات خوبی داشته  و به عنوان یک کشور دوست می توان درس های بی شماری گرفت .

حاجی اشرفی بیان داشت : اتفاقاتی مانند زلزله کرمانشاه برای هر کارشناس مدیریت ریسک وبیمه بیانگر جای خالی خدمات بیمه برای حمایت از هموطنان در مقابله با پیامدهای منفی خسارت ها منجمله رخداد زلزله است .

وی ادامه داد :درصنعت بیمه پتانسیل و توانایی مدیریت علمی ، فنی ، اجرای کافی و حتی مکانیزم انتقال علمی و توزیع ریسک ها برای پذیرش ریسک زلزله وسایر ریسک ها به طور جامع و جود دارد .

کارشناس بیمه افزود :  عدم آشنایی مدیران دولتی ، بخش خصوصی ومردم با پوشش های حمایتی وخدمات بیمه و همچنین دامنه وسیعی که می تواند پشتیبان صنعت بیمه از خسارت دیدگان باشد ، عوامل مغفول وبی بهره ماندن مردم از حمایت های بیمه های بازرگانی هستند.

وی با اشاره به راه اندازی صندوق خسارت حوادث طبیعی گفت : قانون صندوق خسارت حوادث طبیعی در دولت ومجلس شورای اسلامی در سال 1395   به تصویب رسیده ،  اما متاسفانه تاکنون اجرا نشده است .

این کارشناس بیمه افزود : با توجه به میزان حق بیمه تعیین شده برای منازل شهری ، روستایی وهمچنین تعداد ریسک هایی که این صندوق قرار است ، پذیرش کند و نیز محدودیت های دامنه پوشش ها با راه اندازی این صندوق نهایتا به عنوان  برنامه حمایتی بیمه پایه محسوب می شود.

وی ادامه داد : بدون شک خدمات تکمیلی و جامع تر شامل رشته های اموال ، اشخاص ، مسئولیت ومهندسی برعهده بیمه های بازرگانی است  و خدمات صندوق حوادث طبیعی در حمایت از خسارت دیدگان مکمل خواهد بود .

حاجی اشرفی در خصوص لزوم آشنایی مردم با صنعت بیمه گفت : دولت ، مدیران بخش های دولتی و خصوصی ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید شرایط آشنایی مردم با خدمات بیمه را فراهم سازند .

این کارشناس بیمه با اشاره به کاستی های صنعت بیمه بیان داشت :صنعت بیمه کمبودها وکاستی هایی به علت عدم حمایت وتوجه کافی مسئولان دولتی در سال های قبل در برخی از بخش ها دارد .

وی درخصوص توانمندی های  صنعت بیمه درسایر کشورها افزود : دانش فنی ، عملیات اجرایی، توانایی توزیع وانتقال ریسک در داخل وهمچنین  در سطح منطقه و سطح بین المللی از عوامل موفقیت صنعت بیمه درمنطقه خاورمیانه وغرب آسیا است .

کارشناس مطالعات  ریسک و بیمه خاطرنشان کرد: صنعت بیمه درصورت حمایت دولت ، مجلس وهمچنین  استقبال مردم در خرید محصولات حمایتی ، انتقال ریسک های خانوار وبنگاهها به شرکت های بیمه مستقیم و اتکایی پیشرفت خواهد کرد .

وی افزود :صنعت بیمه علاوه بر توانمندی مقابله با انواع مخاطرات از جمله زلزله می تواند در رخدادهای فاجعه آمیز کنار نظام ، دولت  ومردم باشد.

کارشناس مطالعات ریسک وبیمه درپایان یاد آور شد : امیدواریم با شناخت مردم از خدمات بیمه ای  شاهد برخورداری همه افراد از خدمات مناسب باشیم .همچنین افراد با آگاهی کافی  از خدمات بیمه ای و خرید بیمه نامه های مناسب اطمینان خاطر از آینده خود بعد از وقوع خسارت کسب خواهند کرد.

 

 

 

 

 

خواندن 548 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395