شنبه, 04 آذر 1396 ساعت 09:50

جبران خسارت مناطق زلزله زده باید تضمین شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فرزین سوادکوهی

عصراقتصاد: زمین لرزه ای که روز بیست و یکم ماه گذشته غرب کشور را لرزاند و  جان عده زیادی از هموطنان مارا گرفت آنقدر مهیب بود که احساسات و افکار عمومی را متوجه خود کند.در این بین البته دولت و نهادهای دست اندکار هم بیکار ننشستند و جسته و گریخته، گاه با حساسیتی مثال زدنی و گاه توام با  ناهماهنگی تلاش کرده اند به کمک زلزله زدگان بشتابند .مدیران دولتی نیز سعی کردند آسیب های بوجود آمده را با سامان دادن به حوزه های کاریشان برطرف سازند.شدت خسارت ها بعد از تاثیرات تاسف باری که بر جان هموطنان زلزله زده داشت بر ساختمان ها و واحد های مسکونی شهره و روستاها وارد شد به طوری که سرفصلی تازه در رسانه ها در خصوص حوزه مسکن باز شد و همچنان ادامه دارد.واکنش های مردم و مسئولان در باره مسکن مهر خود پرونده ای جدید را شکل داد که پای بحث و چالش میان طرفداران طرح مسکن مهر و مخالفان آن را در مطبوعات و رسانه های مجازی و همچنین شبکه های اجتماعی باز کرد.در این میان کسانی از هردو طیف تلاش کردند نگاه و موضع دیگری را نقد کنند، اما پیکان اشاره همه این دو طیف بیشتر از هرجا متوجه بازسازی اماکن مسکونی مردم متضرر شد.بسیاری انتقاد کردند که چرا وزیر راه و شهر سازی به مناطق زلزله زده استان کرمانشاه نرفته است و این در حالی بود که وی چند روز پس از حادثه به همراه رییس جمهور به کرمانشاه رفته بود.اما روز پنجشنبه گذشته عباس آخوندی برای بار دوم به این مناطق سرکشی کرد تا برای سامان بخشی به وضعیت این مناطق ، دستورات لازم را صادر کند.

در همین سفر بود که وزیر راه و شهرسازی از مشارکت بنیاد مسکن هشت استان کشور در امر بازسازی واحدهای مسکونی تخریب شده ناشی از زلزله اخیر در سرپل ذهاب خبر داد.

آخوندی گفته است که  کار آواربرداری واحدهای مسکونی تخریب شده در مناطق مختلف سرپل ذهاب آغاز شده است و کمتر از 2 ماه به اتمام می رسد.

او اضافه می کند :  پس از پایان کار آواربرداری، بازسازی واحدهای مسکونی تخریب شده ناشی از زلزله اخیر در سرپل ذهاب آغاز می شود.

بر اساس آنچه خبرگزاری ها اعلام کرده اند وزیر راه وشهرسازی با اشاره به اولین بازدید خود از مناطق زلزله‌زده کرمانشاه بیان داشت: دفعه اول به همراه رئیس جمهوری از منطقه بازدید کردیم تا فرصتی برای تهیه برنامه بازسازی ایجاد شود و در حالی که نهادهای دیگر امداد رسانی بودند ما موظف به برنامه‌ریزی برای طرح بازسازی منطقه بودیم.

ایرنا در این خصوص نوشته است که وی خطاب به مردم اسلام‌آباد غرب و کرمانشاه اظهار کرد: مطمئن باشید که ما در کنار شما هستیم و به هیچ‌وجه شما را تنها نخواهیم گذاشت.

آخوندی افزود: من از زمان جنگ تحمیلی در این منطقه رفت‌و آمد داشته‌ام و به خوبی درک می‌کنم که در دوران جنگ این مردم چه سختی‌هایی را تحمل کردند اما این حادثه ناگوار زلزله که یک تقدیر الهی بود، موجب درد و رنج برای مردم این منطقه شد.

وی گفت: سیاست ما این است که مکان استقرار موقت زلزله زدگان در حاشیه واحدهای مسکونی تخریب شده جانمایی شود تا مردم علاوه بر محافظت از ساختمان از دیگر امکانات رفاهی و بهداشتی نیز بهره مند شوند.

وزیر راه و شهرسازی افزود: با تصویب دولت ، برای احداث مکان های موقت در مناطق روستایی 30 و در مناطق شهری نیز 50 میلیون ریال در قالب کمک بلاعوض به زلزله زدگان پرداخت می شود.

آخوندی اضافه کرد که آن چه مردم خودشان در بازسازی واحدهای مسکونی تخریب شده مصلحت می دانند انجام می دهیم و تا آخر همراه و در کنار زلزله زدگان هستیم.

وی با اشاره به بازدید صورت گرفته از بیمارستان امام خمینی (ره) اسلام آباد غرب و شهدای سرپل ذهاب که در جریان زلزله اخیر تخریب شده اند ، گفت: 2 گروه از مهندسان مجرب تشکیل شد تا دلایل تخریب بیمارستان و طرح بازسازی این واحدها را تهیه کنند.

وی گفت: همسو با اجرای این طرح، گزارش اولیه تهیه شد و گزارش نهایی نیز ظرف سه هفته آماده می شود تا بر اساس آن نسبت به بازسازی مراکز درمانی تخریب شده اقدام شود.

دستور استمهال وام مسکن مهر آسیب دیده در زلزله صادر شد

وزیر راه و شهرسازی همچنین  گفت: فعلا دستور استمهال وام‌های مسکن مهر آسیب‌دیده در زلزله به مدت 2 سال صادر شده است و به طور قطع فرصت بررسی بیشتری در هیات وزیران خواهیم داشت، البته در مدت 2 سال هیچ سودی به وام‌ها تعلق نمی‌گیرد.

وی  در جمع مردم در رابطه با وام‌های مسکن مهر نیز افزود: پس از بررسی و ارزیابی واحدها مشخص می‌شود که کدام یک به تعمیرات جزئی یا کلی نیاز دارند و همچنین بلوک‌های آسیب‌دیده باید برچیده و بلوک‌های جدید جای آن‌ها ساخته شود.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه اظهار کرد: به دلیل اینکه فشاری به مردم وارد نشود این دستور را صادر کرده‌ام و پس از اینکه ارزیابی‌های دقیق صورت گرفت و میزان خسارات مشخص شد تصمیم دقیق و صحیح‌تری اتخاذ خواهد شد.

وی یادآور شد: در هفته گذشته برخی واحدها ارزیابی شده است و مشخص شد که چه اقداماتی برای هر واحد انجام شود.

وی خطاب به ساکنان مسکن مهر اسلام آباد غرب با بیان اینکه همه واحدهای شما بیمه بودند، گفت: پس قاعدتا باید به دنبال فعال کردن بیمه برویم تا برخی از خسارات وارده را از بیمه دریافت کنیم و در اختیار شما قرار دهیم.

آخوندی افزود: برای تمام واحدها پرونده تشکیل خواهد شد و در مورد آن پرونده اقدامات صورت می‌ گیرد.

وی در ادامه گفت: بنده به خوبی درک می‌کنم که شما در این مدت چه سختی‌هایی را متحمل شده‌اید.

اینک موضوع بسیار مهم این است  که مسئولانی مانند وزیر راه و شهر سازی بیش از پیش دقت کنند که وعده هایی که در باره  بازسازی مناطق زلزله زده می دهند ضمانت اجرایی دارد یا خیر .در شرایط فعلی با برودت هوا و بارش های جوی این سوال پیش آمده که آیا واقعا کار آوار برداری و بازسازی مناطق آسیب دیده در بین سیل و آبگرفتگی  که به تازگی این مناطق را در برگرفته ،در بازه زمانی اعلام شده قابل تحقق است یا خیر.اگر آخوندی و مدیرانش بررسی های دقیقی داشته باشند و بدانند منابعی که قرار است این خسارت ها را برای مردم جبران کند به طور واقعی برای این کار گسیل خواهد شد بر گفته هایشان حرجی نخواهد بود.اما مشکل از جایی آغاز می شود که افکار عمومی به تجربه سابق بر این دیده اند که میان حرف تا عمل فاصله زیادی هست و چنانچه با بازگشت مدیران ارشد از مناطق آسیب دیده ، وعده ها یا بر زمین بماند و یا در اجرا به مانع بر می خورد عملا خسارتی مضاعف بر مردم وارد خواهد شد.امیدواری بیهوده به مردم دادن جز ناامیدتر کردن آنها حاصلی نخواهد داشت.

 

خواندن 633 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395