سه شنبه, 14 آذر 1396 ساعت 11:31

اطلاعات تکميلي

  • روحانی در همایش وحدت اسلامی:

مبارزه با تروریسم تا محو همه اشکال آن ادامه یابد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس جمهور با تاکید بر اینکه مبارزه با تروریسم باید تا محو همه اشکال آن ادامه یابد، اظهارداشت: آنان که در برابر داعش جنگیدند، حق بزرگی بر منطقه و جهان دارند و دشمنی با مقاومت، منکر بزرگ در جهان اسلام است و نخبگان، علما و جوانان اجازه آن را نخواهند داد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه در مراسم افتتاحیه سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی گفت: بخش تلخ تحولات اخیر؛ بی پروایی برخی دولت های منطقه در همکاری با رژیم صهیونیستی است.

دکتر روحانی در این کنفرانس که با شعار "وحدت و الزامات تمدن نوین انسانی" و با حضور شخصیت‌های برجسته و اندیشمندان و نخبگان و علمای جهان اسلام از دیگر کشورها در سالن اجلاس سران برگزار شد، ضمن تبریک میلاد پیامبر اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ع) و هفته وحدت، گفت: امسال کنفرانس وحدت اسلامی در شرایطی برگزار می‌شود که در جهان اسلام با دو حادثه شیرین و تلخ مواجه هستیم.

رییس جمهور پیروزی‌های ارزشمند ملت‌ها و ارتش‌های منطقه بر تروریسم را از حوادث مغتنم و شیرین منطقه دانست و گفت: مردم و ارتش‌های عراق، سوریه و لبنان و همه آنهایی که در مسیر مبارزه با تروریسم از این کشورها حمایت کردند، امروز خوشحال و سرافرازند که پایه‌های اصلی تروریسم در منطقه فرو ریخته و توطئه استکبار و صهیونیسم و بخش اعظم توطئه استکبار و صهیونیسم علیه ملت‌ها نقش بر آب شده است.

دکتر روحانی افزود: البته تلاش و مبارزه مسلمانان علیه تروریست تا ریشه‌کن شدن همه عوامل و اذناب آنها در منطقه ادامه خواهد داشت.

رییس جمهور با تأکید بر اینکه کسانی که در عراق و سوریه به مبارزه علیه تروریسم برخاستند و با آنها جنگیدند حق بزرگی بر گردن ثبات و امنیت منطقه و ملت‌ و کشورهای جهان دارند، گفت: این تروریسم، تنها تهدیدی برای منطقه به شمار نمی‌رفت بلکه برای جهان، اروپا و آمریکا نیز تهدیدی بزرگ بود.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: همه انسان‌هایی که علاقمند به ثبات و امنیت هستند، باید از رزمندگان صف مقاومت سپاسگزار باشند، که البته متأسفانه امروز اینطور نیست و به جای تشکر به دنبال تضعیف و توطئه علیه آنها هستند.

  رییس جمهور با اشاره به اینکه سال گذشته در کنفرانس وحدت اسلامی از رهایی حلب از چنگال تروریست‌ها خوشحال بودیم، گفت: در سخنرانی سال گذشته گفتم که به زودی پیروزی‌های دیگری را شاهد خواهیم بود و امروز در شرایطی این کنفرانس برگزار می‌شود که هم موصل آزاد شده و هم پایه‌های تروریسم در منطقه فرو ریخته و حتی شهر مرزی بوکمال نیز از دست تروریست‌ها رهایی یافته است.

دکتر روحانی اظهارداشت: بخش تلخی که جهان اسلام با آن روبروست این است که برخی کشورهای منطقه و کشورهای اسلامی نزدیکی خود نسبت به رژیم غاصب صهیونیستی را در منطقه با کمال بی‌پروایی آشکار و اظهار می‌کنند و این در حالی است که اگر برخی از این کشورها در گذشته و به طور پنهانی با دشمنان منطقه گفتگو و همکاری داشتند در بیان منکر آن می‌شدند و این ارتباط به قدری شوم و قبیح بود که هیچ یک از سران کشورها، نمی‌توانست اسراییل را دوست و مقاومت را دشمن منطقه قلمداد کند.

رییس جمهور با تأکید بر اینکه امروز برخی کشورها تلاش می‌کنند که این منکر بزرگ را تبدیل به معروف کنند، افزود: دشمنی با مقاومت منکر بزرگ در جهان اسلام است و تردیدی ندارم نخبگان، علما و جوانان اجازه نخواهند داد این نقشه شوم به ثمر برسد.

دکتر روحانی تصریح کرد:  ملت فلسطین، ملت‌های منطقه و علما، نخبگان و جوانان، هرگز معضل و دشمنی صهیونیسم و اشغال سرزمین فلسطین را فراموش نخواهند کرد و همواره آزادی قدس شریف آرزوی ملت‌های مسلمان منطقه بوده و خواهد بود.

رییس جمهور با بیان اینکه در میان توطئه‌هایی که استکبار جهانی و صهیونیسم در منطقه داشته‌اند، برخی کمتر مورد توجه است، اظهار داشت: اینکه قدرت‌های بزرگ از جمله آمریکا و صهیونیسم گروه‌های تروریستی را ساخته و به جان مردم انداخته‌اند، موضوعی واضح و روشن است که ما آن را می‌دانیم و آنها نیز ناچار به اعتراف هستند.

دکتر روحانی ادامه داد: همه می‌دانند که القاعده  و تروریست‌ها را در شرق منطقه در افغانستان و پاکستان چه کسانی ایجاد کردند و می‌دانیم که چه کسانی به تروریست‌ها پول و سلاح داده و به آنان کمک‌های فنی و اطلاعاتی کرده‌اند، گر چه در نهایت این ماری که آنها برای نیش زدن به دیگران در آستین خود پرورانده بودند به خودشان نیز حمله کرد و آنها را هم گزید و آنها نیز از آثار تروریسم بی‌بهره نماندند.

رییس جمهور با بیان اینکه شاید تبعات توطئه دشمنان منطقه، کمتر مورد توجه قرار گرفته است، گفت:‌ فرصت‌سوزی اولین اقدام شومی بود که به واسطه تروریسم در منطقه بوجود آمد.

دکتر روحانی افزود: امروز می‌گوییم در عراق و سوریه تروریست‌ها مردم را کشته و آثار باستانی را ویران کرده‌اند و ترس، رعب و وحشت را در میان مردم ترویج دادند، اما از این سخن نمی‌گوییم که عراق و سوریه چند سال از فرصت تمدن‌ یافتن و توسعه‌یافتگی عقب‌رانده شدند.

رییس جمهور تأکید کرد: هرگاه ملت ایران توانست در مرز پیشرفت و تعالی قرار بگیرد، دشمنان توطئه‌ای برای فرصت‌سوزی علیه ما ترتیب دادند، همانطور که وقتی پس از انقلاب از مشکلات عبور کردیم و کشور آماده سازندگی بود، فرد و حزبی را در منطقه علیه ملت ایران تحریک و جنگ ۸ ساله را طراحی کردند و بعد از اینکه ما از جنگ رهایی یافتیم به محض اینکه دیدند، ملت ایران در مسیر رشد و توسعه قرار گرفته، توطئه دیگری به نام مسأله هسته‌ای را علیه ما ایجاد کردند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: امروز نیز چون می‌بیننند جمهوری اسلامی ایران در مسیر رشد و توسعه قرار گرفته است به دنبال طراحی‌های جدید برای ایران و منطقه هستند.

رییس جمهور تصریح کرد: سوریه دیر یا زود از تروریسم نجات یافته و تروریست ها را از این کشور بیرون می‌کند و ملت عراق در آینده متحد‌تر خواهد بود و کرد و شیعه و سنی در این کشور متحد و در کنار هم بوده و عراق توسعه‌یافته‌ای را خواهند ساخت؛ یمن هم از شر دشمنان نجات می‌یابد و ملت یمن قطعاً متجاوزان را پشیمان خواهد کرد، اما فرصت‌های از دست رفته در این کشورها چگونه جبران خواهد شد؟

دکتر روحانی با اشاره به اینکه ما می‌دانیم که ۸ سال تجاوز نیاز به چند سال زمان جبران دارد، گفت: اولین خیانت بزرگی که قدرت‌های بزرگ و صهیونیسم جدای از ویرانی‌ها و کشتارها در منطقه انجام دادند، فرصت‌سوزی بود و اینکه اجازه ندادند سوریه و عراق به آبادانی خود برسد.

رییس جمهور با تأکید بر اینکه صهیونیست‌ها آمریکا و استکبار جهانی باید در برابر ملت‌های منطقه پاسخگو باشند، گفت: چرا فرصت‌های مردم مسلمان و مظلوم منطقه را از بین بردید؟ چرا فرزندان مردم را در منطقه کشتید و آثار تمدنی را ویران کردید؟ چرا برای نابودی مردم یمن سلاح و بمب داده و می‌دهید؟ چرا در شمال آفریقا توطئه کردید و به این توطئه‌ها ادامه می‌دهید.

دکتر روحانی اظهار داشت: شما می‌خواهید مسلمانان با شما خوب بوده و به شما احترام بگذارند و می‌خواهید ادعا کنید، تمدن بشری و انسانی به دست شماست؟ آیا کشتار مردم، تمدن است؟

رییس جمهور خاطر نشان کرد: اولین فاجعه‌ای که در منطقه واقع شده و کمتر به آن توجه می‌شود، فرصت‌سوزی‌هایی است که استکبار و صهیونیسم به عنوان ثمره‌ای شوم برای این منطقه به ارمغان آورده است.

رییس جمهور با بیان اینکه مسأله دوم این است که بذر اختلاف و دشمنی بین شیعه و سنی کرد و عرب و علوی و سنی افشاندند این سوال را مطرح کرد که چه کسانی بذر این اختلافات را در منطقه افشانده‌اند، گفت:جنگ ها پایان می یابد اما کینه ای که استکبار با حمایت از خونریزان ایجاد کرده سالها باقی خواهد ماند و آیا فکر می‌کنید به این زودی‌ها آثار این کینه و اختلافات از بین می‌رود؟ ملت‌های منطقه از اقوام و مذاهب مختلف، قرن‌ها از شبه قاره هند تا غرب آسیا زندگی مسالمت‌آمیز داشتند و اختلافی بین آنها نبود و این شما بودید که در قرن بیستم و امروز در قرن بیست و یکم بذر اختلاف بین مردم افشاندید.

دکتر روحانی افزود: شما بین اقوام، بین شیعه و سنی و مذاهب مختلف فاصله انداختید، اگر نه اینها با یکدیگر هیچ اختلافی ندارند. شیعه و سنی دو مسیر برای یک هدف و دو راه به سمت چشمه واحد توحید و نبوت هستند. در طول تاریخ همواره با هم برادر بودند و در منطقه در کشورهایی مثل عراق، شبه جزیره و در آفریقا علیه انگلیس و دیگر استعمارگران برای استقلال مبارزه کردند.

رییس جمهور اظهار داشت: اقوام و مذاهب مختلف در منطقه از قرآن آموخته بودند که چگونه با هم برادرانه و در سایه اخوت اسلامی زندگی کنند، اما شما آمدید و بین ملت و اقوام فاصله انداختید. نزاع‌ها برچیده شده و جنگ‌ها پایان خواهد یافت، اما کینه‌ای که در اثر دسیسه‌های استکبار با خون‌ریزی بین اقوام و مذاهب بوجود آمده، سال‌ها طول می کشد تا التیام یابد.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه تلاش برای التیام این زخم‌ها وظیفه همه ما و شما عالمان، فرهیختگان، اندیشمندان، حوزویان، دانشگاهیان، شیعیان، اهل سنت و همه مذاهب دیگر است، تصریح کرد: این رسالت و وظیفه همه ماست که تلاش کنیم، آثار و جراحات ناشی از دسیسه‌های استکبار سریع‌تر التیام یابد.

رییس جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: مسأله دیگری که در کنار لزوم توجه به آثار و توطئه‌های استکبار کمتر به آن توجه شده ضربه‌ای است که از این ناحیه به چهره اسلام وارد شده اگر شما به ایران، عراق، سوریه، لبنان، یمن و بحرین خیانت کردید، مردم این کشورها آثار این خیانت‌ها را جبران خواهند کرد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت

 
خواندن 522 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395