شنبه, 25 آذر 1396 ساعت 11:56

تکلیف دیوان عدالت اداری برای سازمان خصوصی سازی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با ابطال یک مقرره، سازمان خصوصی سازی را مکلف به اعلام فراخوان عمومی با اطلاع رسانی مناسب در هنگام واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی کرد.

در شکایت شکات در این مورد آمده است: سازمان خصوصی ‌سازی در نامه های شماره 10/1720 دوم اردیبهشت ماه 1393و شماره 32/2330 نهم اردیبهشت ماه 1393، شرکت های مشمول واگذاری را مسئول اطلاع‌رسانی در مورد واگذاری آنها به بخش خصوصی دانسته است ، بنابراین شکات خواهان ابطال عبارات مربوطه در نامه های یادشده شدند.

هیأت تخصصی اقتصادی، مالی و اصناف دیوان عدالت اداری با بررسی این شکایت به نظریه شورای نگهبان در همین خصوص استناد کرده و ابطال مقرره یاد شده را بر مبنای آن از هیات عمومی درخواست کرده است.
بر اساس این گزارش نظریه شورای نگهبان در این مورد این است که موضوع نامه شماره 10/1720 مورخ 2/2/ 9دوم اردیبهشت ماه 1393 و نامه شماره 32/2330 مورخ نهم اردیبهشت ماه 1393 سازمان خصوصی سازی، در جلسه مورخ 21 اردیبهشت ماه 1396فقهای شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نظر فقها به شرح زیر اعلام شد:
«اکتفا به اعلام سازمان خصوصی سازی به بنگاه مسئول واگذاری، در واگذاری سهام (موضوع نامه شماره 10/1720 سازمان خصوصی سازی) خلاف بند ((ب)) از الزامات واگذاری از بند ((ج)) از سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی ابلاغی توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی مدظله العالی مبنی بر اینکه ((فراخوان عمومی با اطلاع رسانی مناسب جهت ترغیب و تشویق عموم به مشارکت و جلوگیری از ایجاد انحصار و رانت اطلاعاتی صورت پذیرد)) بوده و در نتیجه خلاف شرع است. همچنین مسئول دانستن شرکت مشمول واگذاری در صورت قصور در اطلاع رسانی (موضوع نامه 32/2330 سازمان خصوصی سازی) رافع وظیفه محوله از طرف رهبر معظم انقلاب اسلامی مدظله العالی در بند ((ب )) از الزامات واگذاری بند ((ج)) از سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی ابلاغی توسط معظم له نیست بنابراین خلاف آن سیاست ها و خلاف شرع است.»
در نهایت هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، در پی بحث و بررسی موضوع و پس از رأی‌گیری، با ابطال عبارات مربوطه در دو نامه مورد اشاره موافقت کرد و به این ترتیب سازمان خصوصی سازی مکلف است هنگام واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی، در این مورد فراخوان عمومی و اطلاع رسانی مناسب انجام دهد.

منبع: ایرنا

خواندن 2820 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395