چهارشنبه, 06 دی 1396 ساعت 16:02

عیسی کلانتری: با صرفه جویی در مصرف آب، حق‌آبه محیط زیست خوزستان تامین می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در خوزستان آب کافی وجود دارد، گفت: ما باید در مصرف آب در این استان صرفه جویی کنیم تا بتوانیم حق‌آبه محیط زیست این استان را بدهیم.

عیسی کلانتری در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره موضوع انتقال آب از خوزستان اظهار کرد: موضوع انتقال آب جزو مسئولیت‌های وزارت نیرو است و ما فقط به لحاظ زیست محیطی در این زمینه اعلام نظر می‌کنیم. اکنون خوزستان مشکل ریزگرد و خشک شدن تالابها را دارد و کارون قدرت پالایش خود را از دست داده است.

وی ادامه داد: ما می خواهیم حق آبه محیط زیست را از وزارت نیرو بگیریم اما وقتی وزارت نیرو می گوید من در خوزستان آب کافی ندارم ما نمی‌توانیم مشکلات زیست‌محیطی استان را حل کنیم. وقتی وزارت نیرو گفت در خوزستان آبی ندارم که حق‌آبه محیط زیست خوزستان را بدهم، ما محاسبه کردیم که در خوزستان بیش از ۳ میلیارد مترمکعب آب اضافی نسبت به نیاز کشاورزی مصرف می‌شود. در واقع نسبت به آنچه در خوزستان در کشاورزی تولید می شود، آب هدر می‌رود.

کلانتری تاکید کرد: در خوزستان آب هست اما مدیریت آب نیست. خوزستان حداقل به ۱.۵ میلیارد مترمکعب حق‌آبه محیط زیست نیاز دارد اما وقتی آب در کشاورزی هدر برود، آبی وجود نخواهد داشت که مشکلات زیست محیطی استان حل شود. در خوزستان آب کافی وجود دارد اما باید در مصرف آب صرفه جویی کنیم تا حق‌آبه محیط زیست را هم بدهیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه خشکسالی در کشور کماکان ادامه دارد و بارش‌ها نسبت به سال قبل ۲۰ درصد و نسبت به بلندمدت ۴۰ درصد کاهش داشته است و همزمان با افزایش درجه حرارت هوا هم مواجهیم گفت: این شرایط نیاز ما را به آب بیشتر می کند بنابراین باید خود را با شرایط اقلیمی تطبیق دهیم و در مصرف آب صرفه جویی کنیم زیرا کشور روزهای سخت آبی در پیش دارد. ما باید حتما الگوی مصرف کشت خود را تغییردهیم و در مصرف آب صرفه جویی کنیم.

منبع: ایسنا 

خواندن 540 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395