شنبه, 09 دی 1396 ساعت 11:27

نیاز به ۳۲۵ ایستگاه دیگر برای رصد دقیق‌تر گسل‌ها و ثبت زلزله‌ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
رئیس مرکز لرزه‌نگاری کشوری با بیان اینکه با کمبود ایستگاه‌های لرزه‌نگاری در سطح کشور مواجه هستیم، گفت: برای رصد دقیق‌تر گسل‌ها و ثبت زلزله‌ها بخصوص خردلرزه‌ها به ۳۲۵ ایستگاه جدید نیازمندیم.

علی مرادی (رئیس مرکز لرزه‌نگاری کشور) درباره وضعیت تجهیزات مرکز لرزه‌نگاری کشور گفت: وضعیت ما در خصوص ایستگاه‌های لرزه‌نگاری نسبت به دو دهه قبل خیلی بهتر است و در حال حاضر اطلاع‌رسانی را با همین امکانات و ایستگاه‌ها انجام می‌دهیم.

او ادامه داد: البته اگر بخواهیم فعالیت ثبت زمین لرزه‌ها بخصوص خرد لرزه‌ها را بهتر و دقیق‌تر انجام دهیم و گسل‌ها را به طور مرتب رصد کنیم، تعداد ایستگاه‌های فعلی بسیار کم است.

رییس مرکز لرزه‌نگاری کشوری با اشاره به کمبود ایستگاه‌های لرزه نگاری گفت: باید حداقل ۴۵۰ ایستگاه در سطح کشور داشته باشیم؛ یعنی به ۳۲۵ ایستگاه جدید نیاز داریم. البته با توجه به تجارب موفق ما در سالهای اخیر در کشور کم کم باید از اطلاع رسانی صرف به سمت رصد دقیق‌تر گسل‌ها، ثبت زلزله‌ها بخصوص خرد لرزه‌ها برای پیش آگاهی حرکت کنیم.

مرادی درباره اعتبار اختصاص یافته به این بخش گفت: بخشی از اعتبارات برای هزینه‌کرد در حوزه آموزش و پژوهش موسسه ژیوفیزیک دانشگاه تهران است که البته باید بیشتر از این برای آموزش و پژوهش هزینه شود.

او ادامه داد: با توجه به وظیفه ملی ما در حوزه زلزله، بخشی از اعتبارات خرج امور زلزله می‌شود، البته اعتبار ویژه‌ای برای مرکز لرزه‌نگاری کشوری لحاظ نشده است.

رییس مرکز زلزله‌شناسی گفت: ما در سه بخش با کمبود اعتبارمواجه هستیم؛ این سه بخش شامل توسعه ایستگاه‌ها، به روز رسانی تجهیزات کنونی و حفظ و نگهداری شبکه‌ها، پایگاه‌ها و ایستگاه‌های سراسر کشور برای ارائه خدمات شبانه‌روزی است.

مرادی خاطرنشان کرد: امیدواریم با حمایت‌های بیشتر علاوه بر کارکرد بهتر، توسعه ایستگاه‌های لرزه‌نگاری با سرعت انجام شود.

منبع:ایلنا

خواندن 652 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395