سه شنبه, 12 دی 1396 ساعت 09:59

اقدام تحسین برانگیز سازمان بورس در حذف EPS

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یک حسابدار رسمی گفت: آنچه از سوی برخی شرکت‌ها و بنگاه‌ها به عنوان پیش­‌بینی سود منتشر می‌­شود چیزی جز انحراف مردم و سهامداران نیست و بسیاری از آنها صورت­‌سازی و در جهت قیمت­‌سازی سهام، تولید می‌شود.

سرکیس آبراهامیان ، گفت: اطلاعات ما نشان می‌دهد سال گذشته، اولین پیش­بینی سود شرکتها (EPS) با سود محقق شده 466 درصد انحراف داشت.

این حسابدار با اعلام دلایل این مشکل گفت: امور سهام بسیاری از شرکتها به دنبال حفظ ارزش سهام و حفاظت از نام بنگاه و شرکت خود هستند و به همین دلیل اقداماتی را برای ظاهر سازی و حفظ مقطعی قیمت سهم انجام می­دهند که از آن جمله می­توان به پیش­بینی سود شرکت اشاره کرد.

آبراهامیان افزود: در این شرایط شرکت‌ها با اعلام پیش‌­بینی سود و براساس اقدامات و اتفاقات غیر قطعی شرکت در آینده، پیش­بینی­هایی می­کنند که الزاماً به وقوع نمی‌­پیوندد.

وی با اشاره به مشکلات متعدد حسابرسان در برخورد با موارد اینچنینی گفت: حذف پیش­بینی سود از موارد درخواستی سازمان بورس، اقدامی به جا و به موقع بود که منجر به افزایش عملکرد بازار و تحلیلگری سهامداران می­شود.

سرکیس آبراهامیان با تشریح مشکلاتی که پیش­بینی سود در تابلو بورس ایجاد کرده، گفت، برخی‌­ها می­‌توانند از طریق انتشار یک خبر، پیش‌­بینی سود آینده را تغییر داده و پس از فرآیند توقف و بازگشایی نماد، قیمت سهم را افزایش دهند و تخلف دستکاری در قیمت را مرتکب شوند.

این حسابدار گفت: حذف پیش‌­بینی سود (EPS) به نفع سهامداران خرد و افراد کمتر مطلع است و از حرکات تقلیدی و رفتارهای جمعی و بدون اطلاع سهامداران جلوگیری می­‌کند.

این حسابدار خبره از مردم خواست به جای اتکاء به اطلاعات غیر قطعی، به دنبال صورت‌های مالی حسابرسی شده و اطلاعات فروش ماهانه شرکت‌ها باشند و گزارش تفسیری مدیریت را با دقت مطالعه کنند. آبراهامیان اصلاحات انجام شده در بورس را تحسین برانگیز برشمرد و گفت: ایجاد تغییرات در این سطح کار راحتی نیست و حتماً مقاومت‌هایی شکل می­‌گیرد، با این حال سازمان بورس باید ضمن پذیرش پیشنهادات و انتقادات سازنده، این اقدامات موثر را با قدرت، اجرایی نماید.

منبع:ایسنا

خواندن 605 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395