پنج شنبه, 14 دی 1396 ساعت 09:55

کاهش 18درصدی بیماری تب برفکی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

رییس سازمان دامپزشکی کشور از تولید 35 تا 40 درصد واکسن دامی در داخل خبر داد و گفت: موارد ابتلا به بیماری تب برفکی با کاهش 18 درصدی در مقایسه با پارسال به 6 هزار و 540 راس رسیده است.

علیرضا رفیعی پور امروز (چهارشنبه) در نشست خبری افزود: پارسال هفت هزار و 994 راس دام سبک و سنگین به بیماری تب برفکی مبتلا شده بودند.
وی ادامه داد: پارسال با شیوع تب برفکی نیمی از واکسن‌های مورد نیاز توسط موسسه رازی در داخل تولید شد اما برای تامین بقیه نیاز باید واردات می‌ شد که بودجه لازم را در اختیار نداشتیم و در نتیجه واکسن بهادار وارد کردیم که شرایط را برای دامداران کمی سخت کرد و مجبور شدیم در برخی نقاط به ازای توزیع واکسن از دامدار پول دریافت کنیم.
به گفته وی، در برخی استان ها استانداری‌ها و فرمانداری ها بودجه‌ای را به این مساله اختصاص دادند.
‌امسال واکسیناسیون پاییزه تب برفکی دام سنگین در کشور به طور رایگان انجام شد.
وی تاکید کرد به دنبال کمترین میزان آنتی‌بیوتیک در پرورش دام هستیم؛ زیرا مقاومت دارویی و آنتی‌بیوتیک در دام‌های پرورشی یکی از معضلات دنیاست.
** تولید 27 هزارتنی میگو در سال 1396 
این مسوول درباره بیماری لکه سفید میگو (وایت اسپات) گفت: بیماری لکه سفید میگو هنگام شیوع، تولید مزارع پرورشی را از چند 10 هزارتن به کمتر از پنج هزارتن رساند.
به گفته وی، تولید میگو امسال به 27 هزارتن رسیده که بیانگر کنترل این بیماری است.
** 84 کانون بیماری تب خونریزی دهنده قزل آلا
رفیعی پور درباره بیماری تب خونریزی دهنده قزل آلا (وی.اچ.اس) افزود: این بیماری لطمه‌های فراوانی را به تولید ماهی قزل‌آلا در کشور وارد کرد؛ به طوری که در سال‌های گذشته 332 کانون بیماری وجود داشت که این رقم پارسال به 84 کانون کاهش یافت.
وی یادآوری کرد برای پرورش ماهی در قفس به واردات نهاده هایی نیازمندیم و باید نظارت های لازم بهداشتی به طور کامل درباره بچه ماهیان وارداتی، تخم چشم زده قزل آلا، خوراک آبزیان و مکمل های آبزیان صورت گیرد تا صنعت با مشکلی روبرو نشود.
** تولید 35 تا 40 درصد واکسن دامی در کشور 
رییس سازمان دامپزشکی کشور از کاهش قاچاق داروهای دام و طیور خبر داد و تصریح کرد: حدود 90 درصد از داروهای مصرفی دامی، 40 درصد داروهای طیور و 35 تا 40 درصد واکسن دامی در کشور تولید می شود.
وی در مورد قرنطینه دام و محصولات دامی افزود: صدور مجوز بهداشتی برای واردات دام را در کمتر از سه روز انجام می‌دهیم و در شرایط اضطراری همانند واردات تخم مرغ این موضوع تسریع می یابد.
«برای دریافت محصولات سالم و اعطای گواهینامه تا امروز 165 کد آی.آر صادراتی، 103 مورد کد یی.سی (گواهینامه اتحادیه اروپا)، 984 پروانه تولید، 120 پروانه ساخت و 500 مورد ثبت خوراک دام صادر شده است».
** فعالیت 181 کارخانه تولید واکسن و مکمل در کشور
معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور در این نشست اعلام کرد 181 کارخانه تولید واکسن و مکمل‌های حوزه دام و طیور در کشور فعالیت دارند که 90 درصد مواد اولیه این کارخانه ها وارداتی است اما حدود 96 درصد نیاز داخل را تولید می‌ کنند.
'قاسم رضاییان‌زاده' افزود: بجز موسسه رازی به شرکت‌های متعدد مجوزهای لازم داده شده است تا واردات همزمان و تحت گواهی آن شرکت را برای تامین نیاز کشور داشته باشند.
این مسئول یادآوری کرد 184 آزمایشگاه غیردولتی و 32 آزمایشگاه دولتی مرجع دامپزشکی در مرکز استان‌ها برای تشخیص در حوزه دام همکاری می‌کنند که با ایجاد آزمایشگاه‌های منطقه‌ای می توان بخشی از آزمایش های روزمره را به تدریج به این استان‌ها محول کنیم.

منبع: ایرنا

خواندن 575 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395