شنبه, 16 دی 1396 ساعت 05:00

یک میلیون از صد میلیون توریست چینی به ایران می رسد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 آناهیتا یاوری

عصر اقتصاد:رئیس انجمن دوستی ایران و چین گفت: بیش از صد میلیون چینی در قالب توریسم به خارج از این کشور سفر کرده اند که طبق برنامه ریزی های انجام شده، ایران باید سالیانه حداقل پذیرای یک میلیون از این گردشگران باشد.

اولین همایش بین المللی چشم انداز توسعه روابط ایران و چین با محوریت گردشگری و تجارت در هتل لاله تهران با حضور پانگ سن سفیر چین و احد محمدی رئیس انجمن دوستی ایران و چین برگزار شد.

احد محمدی، رئیس انجمن دوستی ایران و چین ضمن تشکر از حضور سفیر چین در این مراسم افزود: زمینه فعالیت گردشگری بین ایران و چین بسیار فعال است و ما معتقدیم در ایران بعد از نفت، صنعت گردشگری می تواند نقش به سزایی را در اقتصاد کشور داشته باشد به همین دلیل مسئولان باید زمینه ها و زیر ساخت های لازم برای این امر را فراهم کنند تا بتوان جذب توریسم در کشور را چند برابر افزایش داد.

وی افزود: در سال گذشته حدود 9 میلیون ایرانی به خارج از کشور سفر کرده و در مقابل نیز حدود 7 میلیون خارجی به کشورمان سفر کرده اند که می توان با ایجاد و فراهم نمودن زیر ساخت های لازم و با امکانات خدادادی و تاریخی در کشور، رشد توریست را در کشور افزایش داد.

وی ضمن بیان اینکه ایران نیازمند توسعه زیرساخت های توریستی است افزود: توسعه هتل ها، رستوران ها، تور لیدرها و امکانات حمل و نقلی باید از سوی دولت و بخش خصوصی مورد حمایت و سرمایه گذاری قرار گیرد.

رئیس انجمن دوستی جمهوری اسلامی ایران ضمن بیان اینکه  کشور ما از نظر جاذبه های توریستی، جزو10 کشور برتر جهان است، اما رتبه مناسبی در زمینه جذب توریسم ندارد، اظهار کرد: در سال 2016، بیش ازصد میلیون چینی در قالب توریسم به خارج از این کشور سفر کرده اند و با توجه به اشتراکات و نزدیکی فرهنگی دو کشور، باید سهم بالاتری از این توریست ها را به کشورمان اختصاص دهیم.

وی افزود: طبق برنامه ریزی های انجام شده، جمهوری اسلامی ایران باید سالیانه حداقل پذیرای یک میلیون توریسم چینی باشد و در مقابل نیز باید چین را به توریست های ایرانی برای سفر به این کشور معرفی کنیم.

پانگ سن، سفیر چین نیز در ایران ضمن تشکر از تلاش های ایران در زمینه توسعه روابط این دو کشور، گفت: روابط ایران و چین سابقه طولانی دارد و از تمدن و تاریخی طولانی برخوردارند و میراث فرهنگی غنی دارند و با برگزاری این همایش پل های دوستی بین دو ملت ایجاد می شود.

سفیر چین در ایران عنوان کرد: ایران و چین دو کشور مهم در مسیر جاده ابریشم هستند که در چارچوب طرح «یک جاده، یک کمربند» همکاری های متقابل دارند و پیوند نزدیک ملت ها و توسعه تجارت بدون وجود موانع، دو هدف اصلی این طرح را تشکیل می دهد.

سفیر چین به سفر شی جین پینگ رئیس جمهوری چین به ایران در سال  2016 و سفر علی اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری به چین در سال 2017 اشاره کرد و گفت: این سفر ها درخصوص تقویت همکاری های طرفین بحث و تبادل نظر و همچنین نقشه راه توسعه روابط تهران و پکن طراحی شده است.

وی ضمن بیان اینکه در سال ۲۰۱۷ آمار گردشگران ایران و چین افزوده شد، اظهار کرد: سفارت چین در تهران سال گذشته میلادی 112 هزار ویزا برای اتباع ایرانی صادر کرده است سفر ایرانی ها به این کشور 8.8 درصد در مقایسه با سال 2016 رشد داشته است.

پانگ سن همایش بین المللی چشم انداز توسعه روابط ایران و چین را فرصتی برای فعالان گردشگری دو کشور برای توسعه و رونق بخشی به روابط دانست که با آشنایی هرچه بیشتر دو ملت، تقویت دوستی بین آنان نیز میسر خواهد شد.

وی با تاکید بر حمایت همه جانبه سفارت چین از این همایش، ابراز امیدواری کرد: روابط تهران و پکن در آینده ای نزدیک با تشریک مساعی به پیشرفت های چشمگیری نائل شود.

سفیر چین با اشاره به اراده دو کشور برای همکاری های گسترده در زمینه گردشگری، گفت: توسعه گردشگری و تبادل توریسم بین ایران و چین مستلزم حمایت دولت ها، ارائه تسهیلات دولتی و مشارکت فعالانه سرمایه گذاران است. مسئولان گردشگری ایران و چین طی تفاهم نامه های متعدد اعلام آمادگی کرده اند تا با تشریک مساعی تعداد توریست های دو کشور را افزایش دهند.

 

 

 

 

خواندن 522 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395