شنبه, 16 دی 1396 ساعت 15:30

بخشنامه برچسب‌‍گذاری داروهای با هشدار بالا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو و معاون درمان وزیر بهداشت، در اقدامی مشترک ' بخشنامه برچسب گذاری داروهای با هشدار بالا ' را به معاونین غذا و دارو و درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ کردند.

دکتر غلامرضا اصغری، معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو و دکتر قاسم جان بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت، مشترکا ' بخشنامه برچسب گذاری داروهای با هشدار بالا' را به معاونین غذا و دارو و درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ کردند.
در این بخشنامه آمده است: داروهای با هشدار بالا شامل آن دسته از فرآورده های دارویی هستند که بروز اشتباه در مصرف آنها با خطر بالایی از ایجاد آسیب های جدی حتی مرگ بیماران همراه است. اگرچه ممکن است شیوع اشتباه داروپزشکی ناشی از مصرف داروهای با هشدار بالا بیشتر از سایر داروها نباشد، بروز اشتباه دارو پزشکی با این گروه از داروها نسبت به سایر فرآورده های دارویی با عوارض شدیدتری همراه خواهد بود.
منظور از اشتباه دارو پزشکی، هرگونه رویداد قابل پیشگیری است که منجر به استفاده نادرست فرآورده دارویی یا ایجاد اثرات زیان آور در بیمار شود. اشتباه دارو پزشکی ممکن است به نحوه عملکرد کارکنان خدمات یا مراقبت سلامت و فرآورده دارویی و یا فرآیندها از جمله نسخه نویسی ، دستور دارویی، نسخه برداری ،برچسب فرآورده های دارویی ، بسته بندی ، نامگذاری ، ترکیب نمودن داروها ، نسخه پیچی ، توزیع ، تجویز دارو ، آموزش ، پایش و مصرف فرآورده مربوط باشد.
براین اساس سازمان غذا و دارو با مشارکت معاونت درمان، به منظور کاهش اشتباه داروپزشکی و ارتقای ایمنی دارویی بیماران مبادرت به تهیه و تنظیم لیست داروهای با هشدار بالا کرده است. 
ضوابط برچسب گذاری برای تمامی داروهای با هشدار بالا به اینگونه است که برچسب قرمز رنگ باید روی جعبه، قفسه، کشو، سبد یا هرگونه مخزن نگهداری داروهای با هشدار بالا در قفسه های داروخانه، ترالی اورژانس و اتاق درمان دراورژانس، بخش ها و واحد های بیمارستانی، الصاق شود.
روی برچسب قرمز رنگ، نام دارو همراه با قدرت دارویی آن فرآورده، با فونت متناسب با اندازه مخزن به نحوی که از دور قابل خواندن باشد، به رنگ مشکی و زبان فارسی درج شود.
برچسب گذاری این داروها در داروخانه با نظارت داروساز مسئول فنی داروخانه و اجرای آن توسط ایشان و یا پرسنل تعیین شده از جانب وی انجام خواهد شد .
نظارت بر برچسب گذاری این داروها در بخشهای بیمارستانی به عهده سرپرستار و رییس بخش و نحوه نگهداری و اجرای فرآیندهای مذکور توسط ایشان و یا پرسنل تعیین شده از جانب آنها می باشد.
بر اساس این گزارش ، هدف از اجرای این بخشنامه، اعمال دقت بیشتر به هنگام مصرف داروهای با هشدار بالا و پیشگیری از وقوع اشتباه دارو پزشکی است .گفتنی است، اجرای این ضابطه نافی سایر وظایف پرسنل پزشکی در ارائه خدمات دارویی، کنترل مستقل دوگانه دارو و نگهداری داروهای با هشدار بالا به نحوی که به سهولت در دسترس کارکنان نباشد، نخواهد بود.

منبع: ایرنا

خواندن 682 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395