دوشنبه, 18 دی 1396 ساعت 16:25

رشد 98 پله‌ای شاخص بورس با وجود افت حجم معاملات

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

شاخص بورس امروز (دوشنبه) همزمان با کاهش حجم معاملات، 98 واحد رشد کرد و به رقم 96 هزار و 332 واحدی رسید.

در معاملات امروز 801 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 2 هزار و 267 میلیارد ریال در 54 هزار و 36 نوبت مبادله شد.
همه شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز امروز از روندی صعودی برخوردار بودن.،
بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 31 واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 70 واحد رشد کرده است.
شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، نیز 53 واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، 125 واحد افزایش یافت.
شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، 29 واحد و شاخص بازار دوم بورس 420 واحد بالا رفت.
در معاملات امروز، فلزات اساسی در صدر گروه های بورسی قرار گرفت؛ امروز در این گروه 92 سهم به ارزش 271 میلیارد ریال داد و ستد شد.
گروه شیمیایی به ارزش 192 میلیارد ریال و کانی های فلزی به ارزش 154 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص داد.
در رده چهارم گروه فراورده های نفتی با معاملاتی به ارزش 111 میلیارد ریال جای گرفت.
گروه خودرو نیز با معاملاتی به ارزش 98 میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.
نمادهای وبملت (بانک ملت)، فملی (ملی صنایع مس)، فارس (هلدینگ خلیج فارس)، رمپنا (مپنا)، پرداخت ( به پرداخت) و شاراک (پتروشیمی اراک) در معاملات امروز بیشترین تاثیر مثبت را ر شاخص داشتند، اما پارسان (نفت و گاز پارسیان) با بیشترین تاثیر منفی مانع رشد بیشتر شاخص شد.
**عرضه 19 میلیون ورقه اسناد خزانه اسلامی جدید در فرابورس
چهارشنبه آتی (بیستم‌ دی‌ماه) 19 میلیون ورقه اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا604» در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس عرضه می شود.
هفته گذشته نیز اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا603» که دهم مهرماه سال 1397 سررسید می‌شود، در فرابورس به نرخ هر ورقه 895 هزار ریال قیمت خورد.
امروز شاخص کل فرابورس ایران با رشد هفت واحدی در پله 1075 واحدی ایستاد که حدود نیمی از رشد آیفکس تحت تاثیر معاملات مثبت در نمادهای میدکو (هلدینگ معدنی خاورمیانه) و هرمز(فولاد هرمزگان جنوب) بود.
نگاهی به آمار معاملات روز میانی این هفته نشان می‌دهد معامله‌گران بیش از 446 میلیون ورقه بهادار را در 44 هزار و 499 نوبت مبادلاتی دست به دست کرده‌اند که از این طریق ارزش 2 هزار و 177 میلیارد ریالی را در بازارهای 9 گانه فرابورس به ثبت رساندند.
همچنین امروز، بیش از 78 هزار ورقه اوراق تسهیلات مسکن به ارزش بیش از 58 میلیارد ریال خریدوفروش شد.
در بازار اوراق با درآمد ثابت بیش از یک و نیم میلیون ورقه به ارزش نزدیک به یک هزار و 542 میلیارد ریال مبادله شد که اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا602» بیشترین حجم و ارزش مبادلاتی را به خود اختصاص دادند.
منبع: ایرنا

خواندن 425 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395