سه شنبه, 19 دی 1396 ساعت 13:47

تدوین برنامه حفاظتی برای تالاب‌های اقماری دریاچه ارومیه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران گفت:تدوین و اجرای برنامه حفاظت از گونه‌های مهم و کلیدی تالاب‌های اقماری دریاچه ارومیه، امکان مشارکت جوامع محلی در حفاظت از زیستگاه‌های این گونه‌ها را فراهم می‌آورد.

ابوالفضل آبشت با اشاره به وضعیت خشکیدگی بخش‌هایی از زیستگاه‌های مهم دریاچه ارومیه افزود: در حال حاضر تالاب‌های اقماری و زیستگاه‌های بلافصل آن‌ها نقش مهمی در تأمین محل زیست پرندگان و دیگر گونه‌های آبزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه دارند که توجه و حفاظت بیش از پیش آن‌ها را می‌طلبد.

وی ادامه داد: علاوه بر کمیت مناسب آب تالاب‌های اقماری، تنوع زیستی بخش مهم دیگر تالاب‌های اقماری دریاچه ارومیه است که ارزش‌ها و کارکرد‌های بسیاری را برای این تالاب‌ها پدید آورده است.

آبشت افزود: به همین دلیل حفاظت از این گونه‌ها در قالب برنامه‌ای منسجم و مشارکتی از اولویت‌های طرح حفاظت از تالاب‌های ایران است که با همکاری و مشارکت دفتر اکوسیستم‌های تالابی، دفتر حیات‌وحش و تنوع‌زیستی، اداره‌کل حفاظت از محیط‌زیست آذربایجان غربی و سمن‌های محلی در سه تالاب سولدوز، کانی‌برازن و قره‌قشلاق آغاز شده است و ادامه دارد.

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌ها تصریح کرد: بررسی و تعیین اقدامات موثر در حفاظت از گونه‌ها و زیستگاه‌های آن‌ها در قالب برنامه مدون، اقدام اولویت‌دار بخش تنوع‌زیستی برنامه‌های مدیریت جامع این تالاب‌هاست که در حال حاضر با مشارکت جوامع محلی و سایر ذینفعان از این تالاب‌ها آغاز شده و در ادامه به اجرای اقدامات در این تالاب‌ها منجر خواهد شد.

وی ادامه داد: به همین منظور کارگاه مشورتی فنی با ذینفعان برگزار و در آن علاوه بر مرور و تعیین گونه‌های مهم و کلیدی به اقداماتی که باعث کاهش یا حذف تهدیدات از این گونه‌ها می‌شود پرداخته شد.

آبشت افزود: در گام بعدی اقدامات نهایی با مشارکت ذینفعان و جوامع محلی در تالاب‌های منتخب اجرایی و نتیجه آن‌ها پایش خواهد شد.

منبع:ایلنا

خواندن 582 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395