سه شنبه, 19 دی 1396 ساعت 15:23

کدام کشورها سال 2018 بیشترین و کمترین نرخ رشد اقتصادی را تجربه می‌کنند؟

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

پایگاه خبری «ام اس ان» آمریکا بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی پول، ضمن بررسی وضعیت کشورهایی که دارای بیشترین و کمترین نرخ رشد اقتصادی هستند، اعلام کرد که در سال جاری میلادی اقتصاد برخی کشورها با شتاب بیشتری رشد خواهد کرد.

پایگاه خبری یاد شده روز سه شنبه در گزارشی نوشت: این در حالی است که اقتصاد برخی کشورها امسال کوچک تر می شود یا با سرعت کمتری رشد خواهد کرد.
**20 کشور دارای بالاترین نرخ رشد اقتصادی در سال 2018 
در گزارش منتشر شده، نرخ رشد اقتصادی ویتنام به دلیل رشد سرمایه گذاری خارجی 6.3 درصد و بورکینافاسو به دلیل افزایش سرمایه گذاری دولت و رشد بخش معدن 6.5 درصد پیش بینی شده است. 
همچنین چین امسال نرخ رشد اقتصادی بسیار بالایی که در دهه 2000 میلادی داشت را تجربه نمی کند، اما پیش بینی می شود با توجه به مخارج مصرفی بالای آن، سال آینده با نرخ 6.5 درصد رشد کند. 
فلیپین با توجه به رشد تقاضای داخلی در این کشور، نرخ رشد اقتصادی 6.7 درصد را تجربه کند و اقتصاد روآندا به واسطه افزایش قابل توجه سرمایه گذاری خارجی و ارزش سهام شرکت های کشاورزی 6.8 درصد رشد می کند. 
نرخ رشد اقتصادی کامبوج به دلیل افزایش صادرات، رشد گردشگری و صنعت، 6.8 درصد پیش بینی شده است و تانزانیا به دلیل توسعه زیرساخت ها انتظار می رود نرخ رشد اقتصادی 6.9 درصدی را تجربه نماید.
در لائوس نیز سرمایه گذاری در زیرساخت ها و افزایش صادرات مهمترین عواملی است که صندوق بین المللی پول را به پیش بینی نرخ رشد اقتصادی 6.9 درصد برای این کشور واداشت. 
صندوق بین المللی پول با توجه به توسعه بخش های کشاورزی و صنعت برای سنگال نرخ رشد اقتصادی هفت درصدی را پیش بینی کرد. 
نرخ رشد اقتصادی کشورهای جیبوتی، بنگلادش و ماکائو نیز به لطف افزایش سرمایه گذاری خارجی معادل هفت درصد پیش بینی شده است و ساحل عاج نیز به لطف شکوفایی صنایع کاکائو، آجیل و نفت نرخ رشد اقتصادی 7.3 درصدی را تجربه می کند. 
هند به دلیل افزایش سرمایه گذاری دولت و بالا رفتن هزینه های، رشد نیرومند 7.4 درصدی را تجربه می کند.
برای میانمار نرخ رشد اقتصادی 7.6 درصد پیش بینی شده است، لیکن چنانچه کشورهای غربی به دلیل نادیده گرفته شده حقوق اقلیت مسلمان در این کشور، آن را تحریم کنند نرخ رشد اقتصادی میانمار به خطر می افتد. 
نرخ رشد اقتصادی یمن با وجود جنگ در این کشور 8.5 درصد پیش بینی شده و اتیوپی نیز به دلیل آزادسازی اقتصاد این کشور نرخ رشد اقتصادی 8.5 درصد را تجربه خواهد کرد. 
نرخ رشد اقتصادی غنا به دلیل رشد بخش خدمات 8.9 درصد، بوتان به دلیل اجرای پروژه های نیروگاه های آبی 11.2 درصد و لیبی به دلیل پیشرفت بخش نفت 31.2 درصد پیش بینی شده است.
**کشورهای دارای کمترین نرخ رشد اقتصادی در سال 2018
آذربایجان با نرخ رشد اقتصادی پیش بینی شده 1.3 درصد، سورینام 1.2 درصد، ایتالیا 1.1 درصد، آفریقای جنوبی 1.1 درصد، عربستان سعودی 1.1 درصد و ساموآ 0.9 درصد، زیمباوه 0.8 درصد، الجزایر 0.8 درصد، ژاپن 0.7 درصد، بلاروس 0.7 درصد و اکوادور 0.6 درصد از جمله 20 کشور دارای کمترین نرخ رشد اقتصادی جهان در سال 2018 هستند.
همچنین برونئی با نرخ رشد اقتصادی پیش بینی شده 0.6 درصد، باربادوس 0.5 درصد، بوروندی 0.1 درصد، سوییس منفی 0.9 درصد، پورتوریکو منفی 2.5 درصد، سودان جنوبی منفی 3.4 درصد، نائورو منفی چهار درصد، ونزوئلا منفی 6 درصد و گینه استوایی منفی 7.8 درصد از دیگر کشورهای دارای کمترین نرخ رشد اقتصادی در جهان در سال 2018 هستند.
صندوق بین المللی پول نرخ رشد اقتصادی ایران در سال 2018 را 3.8 درصد پیش بینی کرده است. 

منبع: ایرنا

خواندن 695 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395