چهارشنبه, 20 دی 1396 ساعت 10:08

اطلاعات تکميلي

  • نمایندگان ارجمند مجلس بخوانند؛

وادادگیِ بی چون چرا، داروی درد نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عیسی بزرگزاده- کارشناس

به‌تازگی شنیدیم که نمایندگان مردم با پیشنهاد دولت درباره افزایش بهای آب، برق، گاز و بنزین همراهی نکرده و آن را نپذیرفتند. چندان دشوار نبود تا نگارنده نیز چون دیگران دریابد که شاید این راهکار، پاسخِ دم‌دستی و آنی نمایندگان گرامی به رویدادهای این روزها باشد؛ بی‌آنکه اندیشه فرجام کنند!

شاید آن‌ها می‌پندارند که «مرغآنه » سرچشمه این برآشفتگی‌ها و تندخویی‌های خیابانی است و برآنند تا با شتاب، آسودگی و آرامش را در این سرای و سامان به ارمغان آورند. نمایندگان در جستجوی آرامش‌اند و نمیخواهند سربه‌سر کسی بگذارند، ما نیز در شمار جویندگان آرامیدنیم. پرسش این است که آیا به‌راستی، پیروزی و کامیابی ایران و ایرانی در چنین چاره‌جویی‌ها است. چشم بر آن داریم تا نخبگان و بزرگان مردم که در بهارستان نشسته‌اند، با ژرف‌اندیشی و نگاهی فراگیر به چاره‌گری بپردازند. وادادگیِ بی چون چرا داروی درد نیست. آنها باید بتوانند تا در کشاکش رویدادها و ناگواریها، راه درست را دریابند و گرفتار سَبُکاندیشی و سادهگزینی نگردند. اَفیون و بَنگ نیز چون نوشدارو آرامش میدهند ولی مباد آن روز که به اشتباه، این بجای آن بکار گرفته شود. باید بستر کار به شیوهای آماده شود که هم سازوکار بازار کارکرد داشته باشد و هم بتوان گروههای رنجور را توانبخشی، پشتیبانی و چه بسا سرپرستی نمود و سازوبرگ زندگیِشان را فراهم کرد.

شما نیک می‌دانید که نمی‌توان و نباید چوب ارزان‌فروشی بر دارایی‌های خدادادی و سرمایه‌های همگانی زد، اگرچه امروز چون جادو، بکارِ آساییدن آید. چنانچه در نرخ‌گذاری این دارایی‌ها، بهای راستین آن‌ها در پیش چشم نباشد، ریخت‌وپاش و نابهینگی سر برمی‌آورد و بهره‌وری رخت برمی‌بندد. دستگاه‌ها و سازمان‌ها، هشتِشان گِروی نُهِشان می‌شود و از انجام کارهای بایسته و نیازین درمی‌مانند. همه‌چیز کژ و ناراست می‌گردد. دیگر از اقتصادِ تاب آور نشانی نخواهد بود. ما در نخستین بازه‌های شاهراه آبادانی و پیشرفت خواهیم ماند و چادر برپا می‌کنیم و چه‌بسا از راه به کژ راهه درافتیم. در آن هنگام، چرخ کار و پیشه‌وری روان نمیچرخد. کارها به سامان نخواهد بود؛ چنان‌که سال‌هاست بدین درد گرفتاریم. هشدار و زینهار تا درس آموخته‌ها را در پیش روی قرار ‌دهیم و از اشتباه پی‌درپی بپرهیزیم. نرخ‌گذاری درست، هم ساماندهی گستره کسب‌وکار است و هم پاسداشت دارایی‌های خدادادی و زیستگاهی.

پیشنهاد می گردد تا نمایندگان مردم بجای چنین کارهای نابنیادین، به کاری ریشهای و شگرف دست یازند و کوشش کنند تا گوشه‌کنارهای تاریک سپهر اقتصادی کشور و گستره کار بنگاه‌ها و دستگاه‌ها، زلال و روشن گردد. در چنین پهنه هویدایی می‌توان با ساخت‌وپاخت‌ها، رشوه‌گیری و پارهخواریها به ستیز برخاست. می‌توان روش سودجویی و درآمدزایی همه کنشگران بازار و بازرگانی را پایید و ارزیابی کرد. سوداگری و دادوستد، شیشه‌ای گشته و همبستگی‌ها و وابستگی‌ها رخ می‌نماید. خویشاوندی و آقازادگی ناکارا و دورریختنی می‌شود.

در چنین هوایی، می‌توان امید بست که ترفند و نیرنگ، تباهی و زد و بندِ افسارگسیخته و ساختار یافته، از چنبره اقتصادی، سرمایه‌داری و سرمایهیابی کشور بکوچد و آرامشی ژرف و ناب در جان مردمان خسته نشیند و بار سنگین چنین گناهی از دوش تخم‌مرغ برداشته ‌شود؛ و باید گفت آرامشی که برآمده از چنین هوا و جایگاهی باشد هم ماندنی‌تر است و هم دل‌چسب‌تر.

1-  البرزنشینان به تخممرغ، مرغآنه میگویند

خواندن 746 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395