چهارشنبه, 20 دی 1396 ساعت 14:49

سود سهام عدالت مشمول هیچ نوع مالیات و کارمزد نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی اعلام کرد: سود سهام عدالت که پرداخت آن از 19 دی ماه آغاز شده است، مشمول هیچ نوع کارمزد، مالیات، بیمه و نظایر آن نیست.

امروز (چهارشنبه) برخی رسانه ها با انتشار تصاویری از برداشت شدن سود واریزی سهام عدالت بابت مالیات، سود و معطلی و بیمه از سوی برخی بانک ها خبر دادند.
در این پیوند سیدجعفر سبحانی مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد که سود واریز شده به حساب های مشمولان رقم خالص بوده و مشمول هیچ نوع کسری بابت مالیات، بیمه و نظایر آن نیست.
وی گفت: سازمان خصوصی سازی با دقت مواردی از این دست را پیگیری می کند.
وی از مشمولان خواست تا در صورت برخورد با موارد مشابه و کسر سود واریزی از حساب هایشان به بانک خود مراجعه کرده و موضوع را پیگیری کنند زیرا وجه واریزی از سوی سازمان خصوصی سازی به صورت دقیق محاسبه شده و در حساب مشمولان واریز شده است.
پیگیری خبرنگار ایرنا از بانک هایی که وجه واریزی سهام عدالت از حساب مشتریان کسر شده است نیز نشان می دهد که این افراد بابت مواردی چون اقساط معوق تسهیلات دریافتی به بانک بدهکار بوده اند و در گذشته به بانک وکالت داده بودند تا اقساط آنها به صورت خودکار از حساب های آنها کسر شود.
از آنجا که برداشت از حساب هایی که مجوز لازم را به بانک داده اند، به صورت خودکار و سیستماتیک انجام می شود، به محض واریز وجه سهام عدالت به حساب این افراد، بخشی از بدهی آنها کسر شده است و این موضوع ارتباطی به برنامه دولت در پرداخت سود سهام به حساب مشمولان ندارد.
نخستین پرداخت سود سهام عدالت پس از 11 سال از آغاز اجرای آن، از دیروز 19 دی ماه و پس از اعلام موافقت رییس جمهوری، آغاز شد و در مرحله نخست بسته به میزان برخورداری مشمولان از سهام خود بین 200 هزار تا 500 هزار ریال دریافت می کنند.
اگر مشمولی از محل تخفیف دولت و یا پرداخت حصه (سهم) نقدی تا پایان سال 1395 بدهی خود بابت سهام 10 میلیون ریالی عدالت را تسویه کرده باشد، در این مرحله یک میلیون و 500 هزار ریال بابت سود سال 95 دریافت می کند و بقیه مشمولان به تناسب میزان سهام آزاد شده، از سود آن بهره مند می شوند.
کل مبلغی که بابت سود از سوی 49 شرکت قرار گرفته در پرتفوی سهام عدالت در سال مالی 95 به دست آمده، حدود 39 هزار میلیارد ریال است که باید بین 49 میلیون مشمول توزیع شود.
از آنجا که شرکت ها طبق قانون تجارت هشت ماه فرصت دارند سود خود را بین سهامداران توزیع کنند، پرداخت سهام عدالت حداکثر در سه مرحله انجام خواهد شد.
کسانی که پیش از دولت یازدهم مبالغی را بابت سود سهام عدالت دریافت کردند، از آنجا که این مبالغ به طور مساوی بین همه مشمولان توزیع نشده بود، رقم دریافتی آنها از سهام آنها کسر شده است و بنابراین، این نخستین باری است که سود سهام عدالت طبق ضوابط قانونی بین مشمولان توزیع می شود.

منبع: ایرنا

خواندن 830 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395