پنج شنبه, 21 دی 1396 ساعت 05:00

دائمی شدن فیلترینگ، حقوق شهروندی را مخدوش می کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد:چند روزی است که شبکه های اجتماعی دچار اختلال شده است تا زمانی ‌که این اختلال‌ها به ‌واسطه حفظ امنیت جامعه و به‌ طور موقت صورت گیرد، می‌تواند قابل توجیه باشد اما در صورتی که این وضعیت دائمی شود، بی تردید حقوق بشر و حقوق شهروندی مخدوش می شود؛ زیرا آزادی بیان زمانی تحقق می یابد که افراد جامعه ضمن امکان دسترسی به اطلاعات بتوانند نظرات خود را بیان کنند.

به گفته نایب رئیس کمیسیون کسب و کارهای نوین اتاق ایران حدود ١٠ تا ١٥هزار کسب و کار در ایران به صورت مجازی اداره می‌شوند.

همچنین نایب ريیس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران نیز اظهار کرده بود: پیش از این اگر اختلالی در اینترنت ایجاد می‌شد، بیشترین تاثیر آن بر روی شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت بوداما اکنون کسب ‌و کارهای متعددی برروی اینترنت در حال فعالیت و ارائه خدمات هستند که بروز مشکل در اینترنت باعث متضرر شدن آن‌ها نیز می‌شود. در حال حاضر اینترنت فقط بستر دسترسی نیست بلکه بستری برای تجارت کالا و خدمات است و اکنون اگر برای اینترنت مشکلی به وجود آید، زیان کسب‌وکارهای اینترنتی نیز به میزان ارائه‌دهندگان اینترنت خواهد بود. اگرچه شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت در این ایام سرویس‌های خود را از قبل فروخته‌اند اما با کاهش میزان مصرف و افزایش شدید شکایت‌ها روبه‌رو شده‌اند و ممکن است فروش جدید سرویس نیز، نداشته باشند که این موضوع باعث کاهش درآمد آن‌ها خواهد شد.

سید محمد جندقی کرمانی، عضو کانون وکلا مرکز و وکیل پایه یک دادگستری در پاسخ به عصر اقتصاد گفت: قانون اساسی از اصل 19 تا 40 تمامی حقوق مردم را بر شمرده و از جمله  آزادی مردم، رسانه ها و مطبوعات در آن درج شده است.

عضو کانون وکلا مرکز ضمن بیان اینکه قانون اساسی ارجح ترین قانون است، اظهار کرد: طبق اصل 26 قانون اساسی، احزاب، جمعیت‏ها، انجمن‏های سیاسی و صنفی و انجمن های اسلامی یا اقلیتهای دینی شناخته‌شده آزادند، مشروط به این که اصول استقلال، آزادی، وحدت ملی، موازین اسلامی و اساس جمهوری اسلامی را نقض نکنند. هیچ‌کس را نمی‌توان از شرکت در آنها منع کرد یا به شرکت در یکی از آنها مجبور ساخت.

وی در خصوص منشور حقوق شهروندی بیان کرد: رئیس جمهور سال گذشته از منشور حقوق شهروندی رونمایی کرد و امسال نیز در سالروز آن بیان کرد که باید مردم و رسانه ها آزاد باشند و رسانه ها را نمی توان محدود کرد و مردم باید به تمامی رسانه ها دسترسی داشته باشند.

جندقی کرمانی در رابطه با افرادی که با فیلترینگ متضرر شده اند، اظهار کرد: کسانی که با این فیلترینگ ضرر کرده اند، با مستندات و دلایل محکمه پسندند باید به متصدیان متوسل شوند و ضررشان را از آنها مطالبه کنند. البته این امر به نظر دولت نیز بستگی دارد.

 

 

 

خواندن 570 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395