شنبه, 23 دی 1396 ساعت 11:17

رشد 256 واحدی شاخص کل

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: شاخص کل در هفته گذشته در مقایسه با هفته ماقبل 256 واحد افزایش یافت و به سطح 96 هزار و 185.99 واحد رسید، به این ترتیب شاخص کل بازدهی 0.26 درصدی را تقدیم سرمایه گذاران کرد.

حجم معاملات در هفته گذشته نسبت به هفته ماقبل 28 درصد کاهش یافت و با 1 هزار و 993 میلیون سهم کاهش به 4 هزار و 955 میلیون سهم رسید. ارزش معاملات نیز در این مدت 18 درصد کاهش را تجربه کرد و با 2 هزار و 830 میلیارد ریال کاهش به 12  

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 43 درصدی مواجه شد و با 4 هزار و 494 میلیارد ریال کاهش به 5 هزار و 918 میلیارد ریال رسید. همچنین دفعات معاملات بورس نیز با کاهش 33 درصدی مواجه شد و با 139 هزار و 715 نوبت کاهش به 273 هزار و 131 نوبت رسید.

شاخص آزاد شناور نیز در طی این مدت ۴۷۶ واحد رشد کرد و رقم ۱۰۳ هزار و ۴۷۳ واحد را تجربه کرد. شاخص بازار اول نیز با 159 واحد رشد مواجه شد و به سطح  ۶۸ هزار و ۲۲۸ واحد رسید. همچنین شاخص بازار دوم با رشد ۶۷۳ واحدی به 205 هزار و 327 واحد رسید. شاخص صنعت در این مدت با رشد ۱۵۸ واحد تا سطح ۸۴ هزار و ۷۵۹ واحد بالا رفت.

رونق گروه ساختمانی

در هفته گذشته، شاهد رونق دوباره سهام گروه ساختمانی در بازار سرمایه بودیم. گروه ساخت و ساز که چند وقتی بود با رکود معاملات همراه بود. سرانجام در هفته گذشته رونق را در معاملات خود تجربه کرد. رکود و رخوت این گروه به دلیل کاهش ساخت و ساز و کاهش تقاضا در بازار مسکن است. اما هر از گاهی و به مدت چند روز در بورس سهام این شرکت ها مورد توجه فعالان بورس قرار می گیرد ولی درادامه معمولا با افزایش عرضه ها رونق به دلیل موقتی بودن رونق، باردیگر با رکود در این گروه روبرو می شویم.

به همین منظور به سراغ "شهلا حیدری" تحلیل گر بنیادی مشاور سرمایه گذاری آوای آگاه رفتیم و دیدگاه ایشان را در خصوص وقایع هفته گذشته در بازار سرمایه جویا شدیم که ماحصل این گفتگو را در ادامه می خوانید.

 "شهلا حیدری" تحلیلگر بنیادی مشاور سرمایه گذاری آوای آگاه گفت: قانون توقف نمادها (رشد یا افت بیش از 20 درصد طی 5 روز) که به طنز به قانون هوپ معروف شده، همه سهم ها را شامل خواهد شد. چه بسا سهم های بنیادی نیز در گره این قانون بیفتند و فعلا تا ایجاد انعطاف و شفافیت فرصت لازم است. مطابق با قوانین جدید افت یا رشد 20 درصدی، قیمت سهام شرکت ها در روزهای متوالی، نیازمند ارائه شفاف سازی است در غیر این صورت نماد متوقف می شود. بر طبق همین قانون، توليدي‌ كاشي‌ تكسرام‌  و شركت مواد ويژه ليا با توقف همراه شدند. البته که بازار هفته گذشته با قوانین جدید مواجه بود و عادت نداشتن سهامداران به این قوانین و عجیب بودن آن، تا حدی سهامداران را از بازار دور کرده است.

حیدری با اشاره به کاهش موجودی فلز روی افزود: در بازار های جهانی، کمبود عرضه روی و کاهش موجودی انبارهای LME و شانگهای ، همچنان بهای این فلز را در مسیر صعودی قرار داده است و باعث دسترسی سطح 3400 دلاری شد. همچنین قیمت هر بشکه نفت برنت متاثر از کاهش ذخائر امریکا نزدیک به سطح 70 دلاری شد.  مس نیز از قافله عقب نماند و بهای بالای 7 هزار دلار را ثبت کرد. افزایش بهای روی منجر به تحرکات مثبت و پر قدرتی در این گروه شد.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه خاطرنشان کرد: در گروه روی فرآوری مواد معدنی ایران با توجه به تعدیل متوقف شد و نمادهای هم گروه آن پر جوش و خروش معاملات خود را ادامه دادند. "فرآور" در توضیحات، این تعدیل را مثبت عنوان کرده که میانگین نرخ فروش شمش روی را به ازای هر کیلوگرم که در ۶ ماهه ۱۰۰۰۵۵ ریال  در نظر گرفته که با ۱۳ درصد رشد به ۱۱۳۰۷۹ ریال در دوره واقعی ۹ ماهه افزایش یافته است. همچنین نرخ روی در پیش بینی جدید فرآوری مواد معدنی ایران ۲۸۵۰ دلار لحاظ شده است. شایان ذکر است آخرین قیمت نرخ روی جهانی ۳۳۵۸ دلار است .

حیدری با اشاره به تغییر رویکرد بازار بورس در هفته گذشته بیان کرد: پس از رشدی که بازار هفته های پیش و یا حتی ماه گذشته ، نصیب نمادهای بزرگ نظیر فولاد و فملی و زاگرس و پالایشی های خوش اقبال کرد، دیگر نوبت آن رسیده که بازار توجه خاصی به تک سهم ها داشته باشد. همچنین معاملات هفته گذشته، چند نماد برجسته داشت. یکی از آنها سهام فروسیلیس ایران بود که پس از مدتها استراحت خودی نشان داد و در لیست صف های خرید پیش گشایش جا خوش کرده بود. معاملات پر حجم و تقاضا در "فسا" ، "جهرم" و حق تقدم های آنها نیز به معاملات پتروشیمی ها جان داده بود.

وی با اشاره به خبر اعلام فروش کربن ایران گفت: پس از اعلام فروش کربن ایران توسط وپترو، شاهد توقف سهام سرمایه گذاری پتروشیمی ایران بودیم. گفتنی است بهای تمام شده کربن ایران  برای سرمایه گذاری پتروشیمی ایران  1744  ریال  است که در صورت  واگذاری  به  قیمت های 6000 ریالی، بیش از 410 میلیارد ریال  سود  برای نماد "وپترو"  خواهد داشت.

حیدری با اشاره به افزایش قیمت ذغال سنگ و متانول تصریح کرد: با افزایش بهای زغال سنگ چين در پی سرما و کاهش تولید(به دلیل آلودگی هوا)، گروه زغال سنگ مورد توجه قرار گرفته است. ذغال سنگ طبس و صنعتي و معدني شمال شرق شاهرود تا سقف قیمتی رشد کردند. هرچند صحت و تایید این خبر فعلا به تعویق افتاده است. در گروه پتروشیمی، نماد پتروشیمی زاگرس، معاملاتی پر حجم و تقاضا داشت که غالبا به علت رشد نرخ ارز و متانول بود.  گفتنی است قیمت متانول در چین به 3500 یوان  رسیده است. عده ای از صاحبنظران، سرما در چین را علت این امر می  دانند.

این تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به  افزایش قیمت های 5 درصدی لوازم خانگی خاطر نشان کرد: گروه ماشین آلات و تجهیزات با خبر رشد 5 درصدی قیمت لوازم خانگی مورد توجه قرار گرفت. سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی در این ارتباط اظهار داشته،افزایش پنج تا ۲۰ درصدی قیمت فولاد و پتروشیمی به عنوان مواد اولیه در تولید لوازم خانگی و نیز تحولات قیمت ارز در بازار از علل اصلی افزایش قیمت لوازم خانگی به شمار می‌رود.لوازم خانگی پارس خزر و گروه صنعتی بوتان از جمله نمادهای مورد اقبال این گروه بودند.

حیدری ضمن اشاره به تغییرات گروه خودرویی افزود: در گروه خودرویی پس از خبر افزایش تعرفه واردات و رشد قیمتی خودروهای هیبریدی جو منفی حاکم شد. بر این اساس، دولت سرانجام بعد از تأخیر 6 ماهه در توقف ثبت سفارش واردات خودرو که یک حباب قیمتی را در این بازار  ایجاد کرده بود، براساس تصمیم‌گیری‌ها به دلیل مصرف پایین بنزین و آلایندگی کم خودروهای هیبریدی، دولت به عنوان مشوق، تعرفه 4 درصدی را برای واردات این نوع خودروها در نظر گرفته بود، اما در دستورالعمل جدید، این رقم به 45 درصد رسیده است که رشد یازده برابری یا هزار درصدی را نشان می  دهد.

این تحلیلگر بنیادی بازارسرمایه در پایان ضمن اشاره به حوادث سیاسی و خارجی یادآور شد: در حال و هوای سیاسی این روزها، می توان به ترس نقض برجام اشاره کرد که سایه آن از سر بازار سرمایه برداشته نمی شود. اخباری به نقل از چند پایگاه خارجی منتشر شده که به گفته آنها ترامپ قصد ندارد تمامی مفاد برجام را رد یا بپذیرد، بلکه مسائلی مانند فروش نفت توسط ایران یا مراودات بانکی همچون گذشته و طبق برجام ادامه می یابد، اما تعلیق تحریم های صدا و سیما به عنوان نمونه تایید نخواهد شد.

خواندن 397 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395