شنبه, 23 دی 1396 ساعت 14:40

اطلاعات تکميلي

  • فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی خبر داد:

افزایش 30 درصدی حریق در جنگل‌ها

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اعلام اینکه 30 درصد بر میزان حریق در جنگل‌ها افزوده شده است، گفت: به دلیل کاهش بارندگی‌ها و رطوبت، احتمال بروز آتش‌سوزی در جنگل‌ها افزایش یافته که این امر نیازمند مراقبت و توجه ویژه مردم در حفاظت از منابع طبیعی است.

سرهنگ «قاسم سبزعلی» افزود: براساس آمارها سال گذشته 475 فقره حریق در سطح سه هزار و 700 هکتار از جنگل ها صورت گرفت که امسال تعداد حریق ها به 618 فقره حریق در سطح 2 هزار و 400 هکتار رسیده است.
وی اظهار داشت: البته در مجموع، امسال یک هزار و 600 فقره آتش در سطح هشت هزار هکتار در مراتع و جنگل های کشور رخ داده است که نسبت به سال گذشته نشان دهنده کاهش 50 درصدی است.
به گفته وی، سال گذشته 2 هزار و 100 فقره آتش سوزی در سطح 19 هزار هکتار صورت گرفته بود.
او اضافه کرد: این در حالیست که امسال تعداد حریق در استان خوزستان با افزایش 300 درصدی مواجه بوده است.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور توصیه کرد: با توجه به کاهش بارندگی ها، پایین بودن رطوبت و افزایش دمای هوا در سالجاری ضرورت دارد مردم بیش از پیش مراقب رفتار خود با منابع طبیعی باشند زیرا 95 درصد عامل حریق ها در جنگل ها و مراتع عوامل انسانی به دلیل بی توجهی است که البته نزدیک به 60 درصد آن سهوی صورت می گیرد.
وی تصریح کرد: به منظور کاهش خسارت های ناشی از آتش سوزی در جنگلها و مراتع حاصل عوامل انسانی، نیازمند فرهنگ سازی هستیم تا شاهد خسارت های کمتری باشیم.
سبزعلی اضافه کرد: به دلیل کمبود بارندگی ها طی روزهای اخیر شاهد حریق های پراکنده در مناطق جنگلی الموت استان قزوین، رودبار و رضوانشهر استان گیلان، گلستان اردبیل و (آمل) مازندران بوده ایم.
وی اظهار داشت: طبق آمارها سالیانه 15 هزار هکتار از اراضی منابع طبیعی کشور طعمه حریق می شود که سهم جنگل ها از این میزان حدود 25 درصد است.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان این که ایران در کمربند خشک و نیمه خشک از لحاظ جغرافیایی و اقلیمی قرار دارد، گفت: چنانچه به هر میزان بر مقدار بارندگی تغییر و نزولات آسمانی کاهش می یابد آسیب و خطر حریق ها افزایش پیدا می کند.
وی کاهش آب سفره های زیرزمینی، تخریب اراضی منابع طبیعی، گردو غبار و تخریب سرزمینی را از دیگر عوامل خشک شدن جنگل ها و مراتع و بروز آتش سوزی ها دانست و افزود: ما هر ساله با کاهش چشمگیر سطح آب سفره های زیرزمینی مواجه ایم که این امر نیز ناشی از برداشت های غیراصولی و اصراف است.
سبزعلی افزود: اگر 10 سال گذشته برداشت آب در عمق 100 تا 150 متری صورت می گرفت امروز در عمق 300 متری به آب می رسیم. 
وی اقداماتی همچون اطفای حریق، مبارزه با تخریب سرزمین، تغییر کاربری های اراضی ملی، تصرفات و مبارزه با قاچاق چوب را از عوامل کاهش تهدید ها و خسارت های منابع طبیعی توسط سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور دانست و اظهار داشت: البته این مهم و انتقال منابع ارزشمند به نسل های بعدی بدون همدلی و همکاری مردم میسر نیست.
** منابع مالی فعلی کفاف وسعت منابع طبیعی کشور را نمی‌دهد
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور گفت: در سالهای 94 ، 95 و 96 با تامین اعتبارات چند میلیاردی برای خرید خودرو، خرید دستگاه های آتش خاموش کن، آب پاش و دمنده های کارآمد برای اطفای حریق مناطق مرتعی اقدام شد، اما به دلیل وسعت سرزمین اراضی ملی این تجهیزات و امکانات کافی نیست.
وی وسعت ارضی منابع طبیعی کشور را 135 میلیون هکتار دانست و افزود: با توجه به وسعت سرزمینی در اراضی ملی، 82 درصد از اراضی کل کشور را در بخش های تصرفات، تغییر کاربری ها، قاچاق چوب، کوره های زغال و چرای غیرمجاز دام و حریق با وجود کمبود نیروی انسانی حفاظت می کنیم.
این مقام مسئول ابراز امیدواری کرد که در دولت و مجلس به تخصیص اعتبارات بخش منابع طبیعی کشور نگاه ویژه و زیربنایی شود تا حفاظت به شکل قابل توجهی گسترش یابد.
** افزایش 30 درصدی قاچاق چوب جنگلی در سالجاری 
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور تصریح کرد: به رغم اقدامات حفاظتی صورت گرفته و تشکیل 2 هزار و 200 پرونده نسبت به سال گذشته، امسال 30 درصد افزایش قاچاق چوب داشته ایم.
وی یادآور شد که سال گذشته یک هزار و 600 پرونده در این خصوص تشکیل شده بود که کمبود نیروهای حفاظتی، پایین بودن درآمد و معیشت مردم حاشیه جنگل ها با توجه به موضوعات طرح تنفس جنگل، در افزایش قاچاق چوب موثر بوده است.
** کاهش 6 درصدی تصرفات اراضی منابع طبیعی 
سبزعلی اظهار داشت: سال گذشته نزدیک چهار هزار و 900 فقره پرونده تصرفات منابع طبیعی در سطح 13 هزار هکتار داشته ایم که امسال این رقم به چهار هزار و 600 فقره در سطح 10 هزار هکتار رسیده است که نزدیک به 6 درصد کاهش را نشان می دهد.
وسعت کل منابع طبیعی ایران 135 میلیون هکتار است که 82 درصد کل مساحت کشور را تشکیل می دهد.
از این میزان 14.3 میلیون هکتار اراضی جنگلی، 32.5 هکتار اراضی بیابانی و 84.5 هکتار اراضی مرتعی است.

منبع: ایرنا

خواندن 455 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395