یکشنبه, 24 دی 1396 ساعت 09:34

شهرداری باید خالق فرصت باشد نه دلیل تنش

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

دلارام کریمی

عصر اقتصاد:می بینیم در سال های اخیر سهم شهرداری در تولید اقتصادی افزایش یافته است با توجه به اینکه که شهرداری باید مشوق کسب و کار باشد نه مانع آن تا منتج به رشد و توسعه اقتصادی شود.

 ضرورت توجه به برنامه‌ریزی مناسب در حوزه اقتصاد ، شهر تهران را برای استفاده از ظرفیت‌های فراوان  جغرافیایی، تاریخی و طبیعی این شهر به‌منظور افزایش سرانه درآمد مردم، دوچندان می‌کند و از آن‌جا که درآمد شهرداری هم به رونق اقتصاد شهر بستگی دارد، پویایی اقتصاد شهر می‌تواند گشایشی در درآمدزایی شهرداری پدید آورد.

بله نظر می رسد این روزها شهرداری در پی ایجاد در آمد  است  و نه حمایت کار و همین تعرض به کسب و کار مردم محسوب می شود و تحرک بخش خصوص را کاهش می دهد .

این دخالت شهرداری به عنوان نهادی که بیشترین نزدیکی را با مردم دارد درست به نظر نمی سد، باید مسئولین شهرداری و شورای شهر پاسخگو باشند که این نوع کسب و کارهای شهرداری  دارای چه ضوابطی است که حق مردم را بتوان در آن دید ؟ آنطور که به نظر می رسد حق شهروندان نادیده گرفته شده و این مخالف حقوق شهروندی ادعاشده است.

ناگفته پیدا است که شهرداری با فعالیت در حوزه مدیریت شهری صرفا به خدمات و امکانات زیر ساختی نمی اندیشد ، بلکه  ایجاد بازارچه های مختلف با توجیه عرضه مستقیم کالای ارزان ، شغل آفرینی و اقداماتی مانند برپایی نمایشگاهای فصلی، اختصاص دادن اراضی و بخش هایی از خیابان و پیاده روها به کسب و کارهای مختلف  که جز مزاحمت برای کسبه رسمی و در عین حال شهروندان نتیجه مناسب دیگری ندارد و اگر هم سودی در آن است، درآمد مالی برای مجموعه شهرداری تهران است.

رونق اقتصاد شهری با دخالت مستقیم نهادها میسر نمی شود بلکه به نحوه سازوکار مدیریت شهری در زمینه ایجاد فرصت برای کسب‌وکارهای درحال‌توسعه محلی و بسترسازی برای کارآفرینی، آموزش و مهارت‌افزایی در این حوزه بستگی دارد اما با نگاه اجمالی به عملکرد شهرداری های چون شهرداری تهران که تاثیر مستقیمی بر رشد سطح ملی دارد، واضح است که باید شهرداری ها مدیریت شهری را در بسترسازی برای کارافرینی و ساماندهی به این اوضاع در دستور کار خود داشته باشند و خالق فرصت باشد نه دلیل تنش .

مواردی که محرک مردم و بخش خصوص و در نتیجه آن اعتماد به شهرداری و کمک به این بخش می شود ؛ کاهش هزینه های جاری که بسیاری از بودجه شهرداری را می بلعد ، به رسمیت شناختن اقتصاد غیررسمی و کمک به قانون مند کردن آن ، حمایت خلاقیت، کارآفرینی و تقویت استارت آپ ها، حمایت از حضور زنان در توسعه اقتصاد شهری و محلی، ارتقای زیرساخت های شهری با هدف جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی  ، تقویت و گسترش کارآفرینی شهری با بهره مندی از ظرفیت سرای محلات ، اصلاح قوانین و کاهش بروکراسی های غیرضروری در فرآیند اخذ مجوز کسب و کارهای نوپا را شامل می شود و همگی این موارد اقتصاد شهر تهران را در بر می گیرد و با یک محاسبه نسبتا ساده در می یابیم  اقتصاد شهرتهران چه تاثیر چشم گیری بررشد سطح ملی  دارد؛پس  نمی توان مدیریت شهری و به‌کارگیری توان بخش خصوصی را نادیده گرفت که همین عملکرد شهرداری سبب توقف رشد اقتصادی شهرها می شود که تبعات جبران ناپذیری را ممکن است در پی داشته باشد .

تلاش شهرداری در جلب رضایت  و رعایت حقوق مردم باید از اولویت های شهرداری ها باشد که می توان در نتیجه این موارد به شکل گیری مالکیت های قوی محلی رسید که سبب توسعه را فراهم کنند به بیانی دیگر شکل گیری مدیریت ملی با طراحی محلی معقول به نظر می رسد.

در تهران روند شهرنشینی بر شهرسازی پیشی گرفته است و سبب ایجاد کمبودهای فراوانی در این خصوص شده است پس نکات کلید که شهرداری ها باید ارتباط با حق به شهر پیگیر آن باشند شفافیت ، عدالت و بهره وری در مدیریت شهری است که در چارچوبي كاملا مشخص، شفاف و كارآمد در مشاركتي سازنده، قانونمند و آگاهانه امكان توسعه پايدار شهري  را فراهم کنند.

خواندن 421 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395