یکشنبه, 24 دی 1396 ساعت 09:35

کاهش 62 درصدی حجم آب ورودی به سدهای خوزستان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

‌مدیر دفتر برنامه‌ریزی و کنترل پایه منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: میزان ورودی سدهای استان 62درصد کاهش پیدا کرده است و باعث شده تا این شرایط کم آبی منحصر به فرد شکل بگیرد و نسبت به سال گذشته در سدهای استان 46درصد میزان ورودی آب به مخازن کاهش پیدا کرده است.

داریوش بهارلویی، در حاشیه بازدید از سد دز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در استان خوزستان‌ در حال حاضر میزان بارندگی ها حدود 63درصد کاهش داشته است و همچنین در حوضه های آبریز نیز وضعیت به همین شکل است زیرا منابع آبی به شرایط بارشی در آن منطقه بسیار وابسته هستند.
وی افزود: اگر بارانی نباشد، آبی پشت سدها جمع نخواهد شد و حجم آب پشت سدها به آن میزانی که مد نظر است، نخواهد رسید.
مدیر دفتر برنامه‌ریزی و کنترل پایه منابع آب سازمان آب و برق خوزستان تصریح کرد: در حوضه کارون بزرگ، امسال میزان بارندگی در مقایسه با شرایط طبیعی حدود 71درصد کاهش داشته است. در حوضه کرخه این میزان کاهش حدود 66 درصد بوده و حوضه‌های زهره، جراحی و مارون 70درصد میزان بارندگی‌ها نسبت به شرایط طبیعی کاهش داشته‌اند.
بهارلویی با بیان اینکه بارندگی‌ها در ایران در مقایسه با شرایط نرمال 58درصد کاهش پیدا کرده است، عنوان کرد: با توجه به این میزان، استان خوزستان در مقایسه با کشور شرایط بدتری دارد و در استان هایی که در مسیر رودخانه کارون بزرگ هستند نیز شرایط به همین شکل است.
وی ادامه داد: در طول بلند مدت، میزان ورودی سدهای استان 62درصد کاهش پیدا کرده است و باعث شده تا این شرایط کم آبی منحصر به فرد شکل بگیرد. نسبت به سال گذشته در سدهای استان 46 درصد میزان ورودی آب به مخازن کاهش پیدا کرده است.
مدیر دفتر برنامه‌ریزی و کنترل پایه منابع آب سازمان آب و برق خوزستان تصریح کرد: در حوضه دز 5 یا 6 سال است که در حال تجربه چنین شرایط بد آبی هستیم اما این کم آبی فقط مختص به حوضه دز یا مارون نیست بلکه کم آبی همه سدهای استان را تحت تاثیر خود قرار داده است.
بهارلویی با بیان اینکه هر آبی که در درون سد وجود داشته باشد، قابل استفاده نیست، گفت: مجموع حجم مفید سدهای استان خوزستان، نسبت به سال گذشته در همین وقت از سال‌ 3.1میلیارد متر مکعب کاهش داشته است و این میزان یک رقم بسیار قابل توجه و بیانگر آن است که در یک شرایط بحرانی و خاص قرار داریم.
وی با بیان اینکه امسال یک سال منحصر به فرد از نظر منابع آبی است، ادامه داد: اینکه گفته می شود آب است و وزرات نیرو و سازمان آب و برق آن را رهاسازی نمی کنند، اصلا به این شکل نیست.
مدیر دفتر برنامه‌ریزی و کنترل پایه منابع آب سازمان آب و برق خوزستان اظهار کرد: سیاست سازمان آب و برق ابتدا تامین آب شرب مردم و سپس سایر مسایل است. تا جایی که امکان پذیر بوده از کاهش در رودخانه‌ها جلوگیری کرده ایم اما طبیعی است که وقتی آورد کم می‌شود، نباید انتظار داشته باشیم خروجی سدها به همان شکل مانند گذشته باشد.
بهار لویی بیان کرد: می‌توانیم امیدوار باشیم که از اسفندماه به بعد براساس پیش بینی‌ها شیب خشکسالی از آن تند بودن کمتر و شرایط بهتر شود اما این به معنای آن نیست که فصل زمستان و پاییز را جبران می‌کند. 80 درصد بارندگی‌های استان خوزستان در 6ماه اول سال آبی رخ داده و فقط 20درصد از آن در 6 ماهه دوم رخ می‌دهد.
مدیر دفتر برنامه‌ریزی و کنترل پایه منابع آب سازمان آب و برق خوزستان خاطرنشان کرد: در حال حاضر 4ماه از 6ماهه اول سال آبی گذشته ‌و بارندگی‌ها بسیار ناچیز بوده است.
منبع: ایسنا

خواندن 505 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395