یکشنبه, 24 دی 1396 ساعت 23:00

اطلاعات تکميلي

  • تغییرات غیر منطقی بودجه تنها یک نتیجه دارد

فرصت سوزی در سال طلایی 97

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مرضیه صدری

عصر اقتصاد: بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه 97، بخش مهمی که دخل دولت را برای اداره کشور در سال 97 تعیین می کند در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی ادامه دارد. سالی که به گفته پورمحمدی معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه سال طلایی برای اقتصاد ایران به شمار می آید و مناسبترین فرصتی است که می توان در آن به درمان اقتصاد ایران پرداخت و مشکلات و گره هایی را که به گفته مقام معظم رهبری حل نشدنی و باز نشدنی نیستند، برطرف کرد. چرا که سال های پس از آن با دو رویداد مهم سیاسی دیگر فرصتی برای رسیدگی به مشکلان اقتصادی باقی نمی گذارد. سال 98 انتخابات مجلس شورای اسلامی همراه است و نمایندگان دور دوازدهم در سال 99 قرار است کار خود را آغاز کنند و پس از آن هم انتخابات ریاست جمهوری پیش رو است که عملا کشور و سیاستمداران را درگیر مسائل رقابت های انتخاباتی می کند و انباشت بیماری های اقتصادی برای چند سال دیگر و انتقال آنها به دولت های بعدی اگر موجب درجا زدن نشود، عقبگرد کشور را به دنبال خواهد داشت.

بودجه سال 97 می تواند از مهم ترین سندهای راهبردی اداره کشور باشد که با تعیین مسیر برای دخل و خرج دولت و هدایت هزینه ها و درآمدها فرصت استفاده از این فرصت طلایی را فراهم کند. بودجه ای که از یک سو باید سیاست های کلی نظام در خصوص اقتصاد مقاومتی را پاسخگو باشد، از سویی مطالبات مردم و وعده هایی که به آنها داده شده را محقق سازد و از سویی رضایت نمایندگان در مجلس را نیز جلب کند.

تلاش شبانه روزی کارشناسان در سازمان برنامه و بودجه برای تنظیم این سند دور از انتظار و خارج از این مسیر نیست و لایحه ای که وعده تحول آفرین بودن آن در اقتصاد توسط رئیس جمهور داده شده است. تصویب لایحه دولتی بودجه در مجلس تبدیل به مهم ترین خوان این لایحه شده است. انتظار می رود نمایندگان منتخب مردم نیز همکاری بیشتری با دولت منتخب آنها داشته باشند چرا که استفاده از فرصت یک طلایی یک ساله و درمان اقتصاد جز با همکاری سه قوه امکان پذیر نخواهد شد. مجلس یازدهم به عنوان مجلسی که اکثریت آنها را طیفی از لیست امید تشکیل می دهد که همسویی بیشتری در سیاست های کلی با دولت تدبیر و امید دارند و با کارت زردهای نابجا به دنبال ایجاد اختلال در کار دولت نیستند.

هرچند به گفته سخنگوی کمیسیون تلفیق تا کنون مجلس در اکثر تبصره های درآمدی لایحه بودجه نظر دولت را تایید و تامین کرده است اما تبصره های کلیدی مورد نظر دولت از اساس در کمیسیون تلفیق تغییر و تعدیل شده اند. مانند تبصره 14 که در آن دولت پیشنهاد افزایش قیمت حامل های انرژی را داده بود و اعضای این کمیسیون با این افزایش قیمت مخالفت کردند، بر اساس پیشنهاد دولت قرار بود 17 هزار و 400 میلیارد تومان از محل افزایش حامل های انرژی درآمد کسب و این درآمد به سمت تولید و اشتغال هدایت شود.

مخالفت هایی که از نظر کمی می تواند عملا دست دولت را برای دخل و خرج کشور ببندد و با اضافه کردن مشکل جدی به معضلات قبلی کشور در سراشیبی اقتصادی قرار دهد.

تغییرات و بررسی های مجلس در لایحه بودجه حقی است اساسی و حتی می تواند چنانچه با منطق کارشناسی باشد منجر به تصویب لایحه ای جامع و کامل تر شود اما برخی زمزمه ها از سوی برخی نمایندگان این نگرانی را ایجاد می کند که همچنان روحیه تسویه حساب های سیاسی مب تواند در مجلس وجود داشته باشد و این نگرانی آنجا بیشتر می شود که منافع سیاسی و حزبی بر منافع ملی غلبه کند و مسیر بودجه را به سمتی هدایت کند که بودجه تبدیل به فلاخنی علیه دولت شده و سیاسی بازی فرصت طلایی کشور در سال 97را بر باد دهد مانند آنچه از سوی محسن کوهکن عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفته شده مبنی بر اینکه «رئیس جمهور اهداف مختلفی از جمله ایجاد اشتغال را در زمینه لایحه بودجه ارائه کرده است و اگر سال آینده همان میزان شغل را ایجاد نکند، باید عدم کفایت سیاسی رئیس جمهور را کلید بزنیم.»

از دست دادن فرصت های اقتصادی در کشور ما بی سابقه نیست و با تداوم برخوردها ، نگاهها و و اظهار نظرهایی از این دست بیم آن می رود که یک فرصت دیگر برای ترمیم زخمم های اقتصادی تبدیل به زمانی برای تسویه حساب هایی شود که منافع کوتاه مدت فردی را بجای منافع بلند مدت ملی مدنظر قرارداده است.

همراهی قوه مقننه با دولت منتخب در اداره کشور و حل مشکلات معیشتی از مهم ترین مطالبات و انتظارات مردم است.

 

خواندن 437 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395