شنبه, 30 دی 1396 ساعت 14:30

تحرک اقتصاد با تهاتر بدهی دولت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق گفت: تهاتر بدهی ۱۱۰ هزار میلیارد تومانی دولت، تحرک مطلوبی را در اقتصاد کشور به وجود خواهد آورد.

یحیی آل اسحاق با بیان اینکه کمیسیون تلفیق با توجه به ناتوانی دولت در پرداخت بدهی ها، راهکار تهاتر را معرفی کرده است، افزود: بدهی ۱۱۰ هزار میلیارد تومانی دولت به پیمانکاران در سطح کشور باعث شده برخی در آستانه ورشکستگی و بیماری‌های روحی و روانی قرار گیرند.

وی ادامه داد: دولت به پیمانکاران، پیمانکاران به بانک ها و بانک ها نیز به بانک مرکزی بدهکارند که راهکار تهاتر می تواند بخشی از مشکلات در این باره را حل کند. آل اسحاق گفت: با راهکار تهاتر، دولت برای تسویه بدهی ها، اوراقی برای پیمانکاران صادر می‌کند تا آنها این اوراق را به بانک های طلبکار ارائه دهند، بانک ها نیز طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، اوراق مورد نظر را بابت بدهی خود به بانک مرکزی عرضه می‌کنند.

وی افزود: با تحقق این مهم، دولت فقط به بانک مرکزی بدهکار می شود و تحرکی به میزان ۱۱۰ هزار میلیارد تومان در اقتصاد کشور به وجود می‌آید.

وی گفت: البته با بدهکار شدن دولت به بانک مرکزی احتمال دارد چاپ اسکناس و افزایش پایه پولی از سوی بانک مرکزی در دستور کار قرار گیرد که منجر به ایجاد ضربات مهلک بر همه پیکره اقتصاد کشور خواهد شد یعنی دولت بدهی های خود را از جیب مردم پرداخت می کند و تورم بیشتری را در جامعه رقم میزند.

رییس اتاق بازرگانی مشترک‌ایران و عراق افزود: برای جلوگیری از چنین پیامدی، مجلس با تصویب مصوبه‌ای به بانک مرکزی اجازه تسویه بدهی با چاپ اسکناس و افزایش پایه پولی را نمی دهد که در صورت تحقق این مهم، گام های ارزشمندی در شکوفایی اقتصاد برداشته می‌شود.

منبع:ایلنا

خواندن 386 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395