دوشنبه, 02 بهمن 1396 ساعت 09:19

سفر کیش نشینان به پایتخت ادامه دارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

عصر اقتصاد: روز گذشته خبری به گوش رسید مبنی بر اینکه علی‌اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باز هم یکی از مدیران میراث فرهنگی را تغییر داد و به جایش مدیری از جزیره کیش را نشاند.

مجید مهدوی (مدیرعامل ایساکوی کیش) با حکم علی‌اصغر مونسان جای رجبعلی خسروآبادی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران شد.

علی‌اصغر مونسان (رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری) در حکم خود مجید مهدوی را به‌عنوان مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان تهران منصوب کرد.

در حکم مونسان، خطاب به مجید مهدوی آمده است:

«نظر به تعهد و تجارب جناب‌عالی به‌موجب این حکم به‌عنوان سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران منصوب می‌شوید.

اجرای برنامه‌های خلاقانه در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی، تعریف مسیرهای جدید گردشگری، برنامه‌ریزی جهت تقویت تورهای تهران‌گردی، افزایش کیفیت هتل‌ها و رستوران‌های سنتی و بین‌راهی، افزایش تورهای ورودی و بازدیدکنندگان موزه‌ها، ایجاد و احداث بازارچه‌ها و فروشگاه‌های صنایع‌دستی، حفاظت و پاسداری از میراث ارزشمند فرهنگی تاریخی و مرمت و احیای بناهای تاریخی و استفاده حداکثری از بخش خصوصی و بهره‌گیری از توان تخصصی صاحب‌نظران، اندیشمندان، کار‌شناسان خبره منابع انسانی موجود و‌ تعامل جدی با مدیریت عالی استان و مسئولان استانی، هماهنگی با حوزه‌های کاری در سازمان مرکزی، توجه به مسائل انسانی، ایجاد فضایی صمیمی و دوستانه با فراهم کردن زمینه‌های پیشرفت شغلی کارکنان از مهم‌ترین شاخصه‌هایی است که انتظار می‌رود در راستای تحقق اهداف سازمان اهتمام لازم به‌عمل آید.

توفیق روزافزونتان را در خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی و فرهنگ و هنر کشور عزیزمان ایران با رعایت اصول قانون‌مداری اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید از درگاه حضرت حق خواستارم.»

مروری بر انتصابات مدیرعامل سابق سازمان منطقه آزاد کیش در سازمان میراث فرهنگی

براساس گزارش چمدان، در چند روز نخست آمدن مونسان (۲۲ مرداد ۹۶ با حکم روحانی مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی شد) با خالی بودن پست معاون گردشگری که قبل از این متعلق به مرتضی رحمانی موحد بود و پس از عزل وی از سوی زهرا احمدی‌پور، قره رومیانی سرپرستی این منصب را برعهده داشت، محمد محب‌خدایی معاون گردشگری منطقه آزاد کیش بر این منصب نشست (۳۱ مرداد ۹۶) تا «شهرگردشگر» را شعار خود سازد آن هم درحالی که سند ملی گردشگری باید تا آخر امسال تعیین تکلیف ‌شود و در کنارش برنامه های بسیاری که به نظر می‌رسد معاونت گردشگری از تمام این برنامه‌ها عقب مانده است.

حتی معاونت گردشگری برای تحقق اهداف سند چشم انداز و حضور ۲۰ میلیون گردشگر تا ۱۴۰۴ هنوز موفق به اخذ قراردادهای تأمین مالی (فاینانس‌های مالی) و تسهیلاتی از منابع بانکی که ارزش آن بالغ بر چند هزار میلیارد تومان بوده، نشده است.

پس از محب خدایی یکی دیگر از کیش‌نشینانی که راهی سازمان میراث فرهنگی شد ابراهیم شقاقی لوشکانی مدیرکل امورحقوقی و املاک است. شاید تغییر میرهادی قره سید رومیانی معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌ها که نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی بوده و مورد وثوق وزیر دادگستری و مجامع قضایی کشور است برای مونسان به لحاظ سیاسی هزینه‌بر باشد اما تغییر مدیر کل امور حقوقی قطعاً چنین هزینه‌ای در برنخواهد داشت.

رامین افشاری نیز به جای پور مهران که مدتی سرپرستی کانون اتومبیلرانی و جهانگردی را بر عهده داشت به عنوان مدیرعامل کانون انتخاب شد وی در سال ۹۴ و زمانی که علی اصغر مونسان مدیرعامل وقت سازمان منطه آزاد کیش بود، به عنوان سرپرست شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش منصوب شده بود.

۲۶ مهر ماه خبر رسید، «پرهام جانفشان» سرپرست شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش در حالی که «محمد رضا پوینده» مدیر عامل صندوق احیا و بهره‌برداری بناهای تاریخی در سفر ایتالیا به سر می‌برد به جای پوینده بر مسند مدیریت صندوق نشست.

و در نهایت انتصاب مجید مهدوی مدیرعامل ایساکوی کیش به عنوان مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران، سمتی که پیش از آن رجبعلی خسروآبادی عهده دار آن بود.

و اما دانشگاه آزادی ها

دکتر کیا پارسا دکتری مهندسی صنایع گرایش تولید از دانشگاه پونای هندوستان و عضو هیئت علمی گروه مهندسی صنایع دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال به سمت ریاست کاخ سعدآباد انتخاب شده است.

این فقط کیا پارسا نیست که از دانشگاه آزاد راهی سازمان میراث فرهنگی شده است بلکه با رفتن سمیع‌الله مکارم حسینی از معاونت توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی به شهرداری برای نشستن در مسند معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران این پست از سوی مونسان به احمد دانیالی مدیرکل پیشین دفتر انتصابات دانشگاه آزاد سپرده شد.

تغییرات مدیران در حالیست که علی اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیش‌تر عنوان کرده بود هیچ تیمی ندارد که وارد این سازمان کند اما اکنون شاهد هستیم مدیران کیش و دانشگاه آزاد گوی سبقت برای نشستن بر صندلی‌های مدیریت سازمان میراث فرهنگی را ربوده‌اند و به این ترتیب هر روز شاهد نهایت عدم‌ تخصص‌گرایی، نهایت مدیریت اتوبوسی و نهایت شایسته‌سالاری مونسان و همچنین انحطاط گردشگری ایران هستیم که از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عرصه ظهور می‌رسد.

به نظر می رسد در سازمان میراث فرهنگی هدف برای مدیران و رییس سازمان خدمت به دولت برای رسیدن به توسعه مد نظر آن است نه توسعه مد نظر متخصصان میراث فرهنگی و از آنجا که سیاستگذاران توسعه ایرانی بیشتر به دلیل خاستگاه سیاسی‌شان در زمره ارتقاءیافتگان قرار گرفته‌اند نه توانایی‌های فنی‌شان، طبیعی است که این افراد بین ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود و تحقق یافتن آنها فاصله کمی می‌بینند و خواستار بالفعل شدن این ظرفیت‌ها در حداقل زمان ممکن برای نمود بیرونی توسعه هستند تا جایگاه سیاسی‌شان مستحکم‌تر شود.

خواندن 651 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395