دوشنبه, 23 بهمن 1396 ساعت 09:04

اطلاعات تکميلي

  • عذرخواهی کمیته بین المللی المپیک

موضع ظریف،شریعتمداری و جهرمی در مورد سامسونگ؛ عذرخواهی نکند،تنبیه می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: پیرو خبر قبلی در خصوص اقدام موهن شرکت سامسونگ در بازی‌های المپیک زمستانی پیونگ چانگ کره جنوبی، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه، محمد شریعتمدار وزیر صنعت و معدن تجارت و جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، خواستار عذرخواهی سریع شرکت سامسونگ از ورزشکاران ایرانی شدند.
درعین حال بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز سفیر کره جنوبی در جمهوری اسلامی ایران را به وزارت امور خارجه فراخواند.
همزمان با این اقدامات کمیته بین المللی المپیک طی نامه کتبی خطاب به صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک ایران، کتبا از ایران عذرخواهی کرد. اما هنوز به غیر از نماینده سامسونگ در ایران و یکی از مدیران سام سرویس ، نماینده خدمات پس از فروش سامسونگ در ایران، از مقامات اصلی شرکت سامسونگ اقدامی صورت نگرفته است.

ظریف: در صورت عدم عذرخواهی، دیگر ازگوشی سامسونگ استفاده نخواهم کرد
یک منبع آگاه گفت: در صورت عدم عذرخواهی و عدول شرکت سامسونگ از تصمیم خود به دلیل تحریم ورزشکاران ایرانی درمسابقات بازی های المپیک زمستانی 2018 وزیر امورخارجه دیگر از گوشی سامسونگ استفاده نخواهد کرد
. یک منبع آگاه درباره تحریم شرکت کنندگان ایرانی در بازی های المپیک زمستانی 2018 پیونگ چانگ توسط شرکت سامسونگ گفت: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه درمحفلی اعلام کرد، اگر تا عصر امروز پنج شنبه شرکت سامسونگ ضمن عذرخواهی، از تصمیمی که گرفته عدول نکند، دیگر از گوشی سامسونگ استفاده نخواهد کرد.
هم اکنون گوشی همراه دکتر ظریف، سامسونگ است.
مسئولان برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی 2018 پیونگ‌چانگ قرار است به تمامی شرکت‌کنندگان در این بازی‌ها به صورت رایگان گوشی سامسونگ نوت 8 هدیه دهد این در حالی است که اعلام شده این هدیه به ورزشکاران ایرانی و کره شمالی تعلیق نخواهد گرفت و دلیل آن ترس از نقض تحریم‌های بین‌المللی است.
سامسونگ قرار است 4 هزار گوشی به صورت رایگان در اختیار ورزشکاران و اعضای کمیته بین‌المللی المپیک قرار دهد.
22 ورزشکار از کره شمالی و 4 ورزشکار از ایران در این دوره از بازی‌ها حضور دارند.
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در پی اقدام غیر اخلاقی و غیر ورزشی سامسونگ، سفیر کره جنوبی را به وزارت امور خارجه احضار کرد.
قاسمی تاکید کرد: در صورتی که شرکت سامسونگ مراتب عذرخواهی خود را از این اقدام نابخردانه اعلام نکند، این موضوع شدیدا بر روابط تجاری این شرکت با جمهوری اسلامی ایران تاثیر خواهد گذاشت.

شریعتمداری هم تهدید کرد سامسونگ را کنار می گذارد
وزیر صنعت، معدن و تجارت در واکنش به گزارش‌های منتشره شده در خصوص عدم اهدای گوشی‌های موبایل سامسونگ به ورزشکاران ایرانی در المپیک زمستانی ٢٠١٨ پیونگ چانگ کره جنوبی تهدید کرد که این گوشی را کنار می گذارد.
به گزارش شبکه پیام رسان وزارت صنعت، معدن وتجارت، محمد شریعتمداری اعلام کرد: ممنوعیت ورزشکاران ایرانی از دریافت گوشی های سامسونگ درالمپیک زمستانی توهین آمیز است واین حرکت محکوم می شودو باید ازملت بزرگ ایران عذرخواهی کنند.
وی خاطر نشان کرد: بنده تا زمانی که عذرخواهی رسمی نشود همچون وزیر امور خارجه از گوشی تلفن همراه این شرکت استفاده نخواهم کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین گفت: این جای تعجب است که صادرات گوشی سامسونگ به ایران مشمول تحریم‌ها نشده ولی هدیه چند دستگاه گوشی به ورزشکاران المپیکی ایران با ممنوعیت مواجه می‌شود.

اعلام موضع جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:عذرخواهی نکنند پیشنهاد عدم ثبت گوشی سامسونگ به کارگروه می رود
نقلی قولی هم در ایرنا از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات توسط ایرنا منتشر شده ، که اقدام این وزارتخانه به عنوان متولی اصلی محصولات "آی تی" میتواند برای سامسونگ پرهزینه تر باشد.
ایرنا از قول یک منبع آگاه در وزارت ارتباطات و فناوری علام کرد: آذری جهرمی وزیرارتباطات  وفناوری اطلاعات به دنبال آن است تا در صورتیکه شرکت سامسونگ تا پایان روز جاری عذرخواهی رسمی نکند، پیشنهاد عدم ثبت گوشی های سامسونگ در کشور را درکارگروه مربوطه مطرح و از ورود این برند به کشور جلوگیری نماید.

عذرخواهی رسمی کمیته بین المللی المپیک از ایران
کمیته بین المللی المپیک و ستاد برگزاری المپیک زمستانی 2018 با ارسال نامه های جداگانه ای از رفتار غیرحرفه ای صورت گرفته با ورزشکاران ایرانی در جریان المپیک زمستانی پیونگ چانگ، عذرخواهی کردند.
به گزارش روز جمعه کمیته ملی المپیک؛ در پی اقدام غیرحرفه ای میزبان بازی های المپیک زمستانی 2018 «پیونگ چانگ» کره جنوبی در عدم ارائه هدایای حامی مالی بازی ها به ورزشکاران اعزامی ایران، کمیته ملی المپیک کشورمان در هماهنگی وزارت ورزش با تاکید بر موضع عزت مدارانه و حفظ شان و‌ جایگاه نمایندگان اعزامی ایران پیگیری های خود برای برخورد با این اقدام مغایر با آرمان ها و ارزش های المپیک آغاز کرد.
در همین خصوص ارسال نامه اعتراضی به سفارت کره جنوبی در ایران، ستاد برگزاری بازی ها و کمیته بین المللی المپیک و درخواست توضیح‌ در دستور کار قرار گرفت.
همراهی و همدلی مردم، دلتمردان و تمامی ارگانها و سازمان های ذی ربط با کمیته ملی المپیک در راستای پیگیری این موضوع تا آنجا پیش رفت که روز جمعه عوامل بوجود آورنده این اتفاق با ارسال نامه های جداگانه ضمن عذرخواهی رسمی خواستار تشکیل نشستی دوستانه برای دلجویی از اعضای کاروان ورزشی کشورمان در محل دهکده ورزشکاران بازی های زمستانی شدند.
معاون رئیس کمیته بین المللی المپیک و رئیس کمیته برگزاری بازی های در نامه های جداگانه ای به «رضا صالحی امیری» رئیس کمیته ملی المپیک ایران نوشتند: پیرو نامه پیوست از کمیته برگزاری بازی های پیونگ چانگ 2018، به نمایندگی از کمیته بین المللی المپیک، مراتب تاسف عمیق خود رادرخصوص اتفاق تاسف بارمربوط به توزیع تلفن میان ورزشکاران ایرانی ابرازمی داریم.
همانطور که در نامه پیوست، به امضای رئیس کمیته برگزاری بازی های زمستانی بیان شده است، این اتفاق در نتیجه عدم ارتباط صحیح فیمابین تیم های توزیع کننده تلفن پیش آمده است. کاملا ناراحتی و رنجشی که این اتفاق برای ورزشکاران و هیات شما ایجاد کرده است، را درک می کنیم.
در راستای روح و ارزش های المپیک، صمیمانه از همکاری ارزشمند شما برای حل این موضوع تشکر می نماییم. در این ارتباط، پیشنهاد می کنیم جلسه ای را با شما و ورزشکارانتان در اولین زمان ممکن ترتیب دهیم زیرا تمایل داریم حمایت خود را از ورزشکاران شما نشان دهیم و این واقعه را پشت سر نهیم.
با افتتاحیه بازی های المپیک زمستانی که ساعاتی دیگر برگزار می شود، قصد داریم نور را بر ورزش بتابانیم و ارزش های المپیک را جشن بگیریم.
منبع:ایرنا
خبر اصلی در اینجا بخوانید: http://www.asre-eghtesad.com/content/30248

 

خواندن 544 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395