سه شنبه, 24 بهمن 1396 ساعت 15:57

اطلاعات تکميلي

  • مدیرعامل بانک توسعه صادرات عنوان کرد:

بازار سرمایه، محور تأمین مالی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

زمانی بازار سرمایه، کوچک و منحصر به سهام بود و امکان انتشار اوراق جدید در آن نبود و نمی‌شد حسابی روی آن باز کرد؛ اما اینکه امروز دولت در بازار سرمایه اوراق منتشر می کند، حاکی از تنوع ابزارهای لازم و بزرگ شدن این بازار است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات جهت گیری و حرکت کلی اقتصاد کشور را به سمت بازار محوری دانست و گفت: امروز ظرفیت بازار سرمایه به عنوان مکمل بازار پول افزایش یافته و دولت و جامعه اعتماد بیشتری به این بازار  دارند.

علی صالح آبادی اظهار داشت: همواره انتظار بر این بوده که بازار سرمایه به عنوان مکمل بازار پول عمل کند و امروز به نظر می رسد ما به این سمت حرکت کرده ایم.

بازار سرمایه راه تامین مالی دولت و بنگاه های اقتصادی

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با بیان اینکه بازار سرمایه محل تامین مالی شرکت ها، بنگاه ها و دولت است، افزود: زمانی بازار سرمایه، کوچک و منحصر به سهام بود و امکان بهره برداری از ابزارهای نوین مالی در آن مهیا نبود، اما اینکه امروز دولت در بازار سرمایه، اوراق منتشر می کند حاکی از تنوع ابزارها و بزرگ شدن این بازار است.

صالح آبادی در پاسخ به این سوال که در سال های گذشته چه اقداماتی برای پررنگ تر شدن نقش بازار سرمایه به دولت شد، گفت: اسناد خزانه اسلامی در گذشته طراحی و بسترهای آن فراهم شد. البته اولین اوراق آن بعد از دوران مسوولیت من منتشر شد اما دستورالعمل ها، ضوابط، چارچوب ها و حتی وضع قانون در آن زمان انجام گرفت.

به گفته این مقام مسوول، بسترهای نرم افزاری، سخت افزاری، مقرراتی و فقهی انتشار اسناد خزانه اسلامی مهیا شد و این اوراق حتی در کمیته فقهی آن زمان به تصویب رسید و حتی دو سال در قانون بودجه آمد، اما منتشر نشد.

وی افزود: در عین حال، قانون اسناد خزانه اسلامی نیز در مجلس تصویب شد اما چون آشنایی‌ها در این حوزه اندک و نگرانی‌هایی در این خصوص مطرح بود، عرضه آن به تاخیر افتاد.

صالح آبادی همچنین در خصوص اوراق خزانه اسلامی گفت: اولین جلسه کمیته فقهی در خصوص اسناد خزانه در بهمن ماه 89 برگزار شد و تا اواخر شهریور 90 ادامه داشت. نهایتا هم امکان استفاده از آن سال 90 در کمیته فقهی به تصویب رسید، اگرچه در سال 94 منتشر شد.

صالح آبادی به موضوع اوراق بدهی در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: حجم انتشار این اوراق باید با کشش بازار تناسب داشته باشد که این در هر زمانی متفاوت است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات افزود: بر اساس برآوردی که از بازار و نقدینگی آن صورت می گیرد می توان سقف انتشار اوراق را تعیین کرد.

منبع: سنا
خواندن 398 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395