دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 10:06

دولت و رئیس جمهور در بازار شب عید دخالت نکنند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مریم یعقوبی
عصر اقتصاد: با نزدیک‌شدن به سال نو تأمین بازارهای شب عید و کالاهایی از قبیل میوه و شیرینی و آجیل و .... در صدر خبرهای دولتی قرار گرفتند.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت ماه پیش در گفت و گویی خبر از دستور ویژه رئیس جمهور برای تنظیم بازار شب عید خبر داد و گفت: با توجه به ضرورت تنظیم بازار به خصوص در شب عید، رئیس جمهور مأموریت ویژه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر جهادکشاوزی دادند تا نسبت به ذخیره‌سازی میوه به حد کفایت احتیاجات مردم در ایام نوروز اقدام کند.

امسال نیز به سیاق سال‌های گذشته رئیس‌جمهور و اعضای وزارت صنعت معدن و تجارت روی کنترل و تأمین کالاهای موردنیاز برای شب عید تمرکز کردند. اعضای دولت و شخص رئیس جمهور در مصاحبه‌های متعدد عنوان کردند تأمین کالای شب عید به طور کامل انجام شده و مردم برای هیچ یک از اقلام کالاهای مورد نیاز برای شب عید با مشکل مواجه نخواهند شد.

در اینکه شنیدن این خبر خوش بسیار جای تشکر دارد شکی نیست اما سؤال این است که آیا مقام ارشد دولت در کشور باید به این موضوع بپردازد یا اینکه وظیفه تأمین کالا در مقاطع مختلف زمانی و همچنین اطلاع‌رسانی آن بر عهده نهادهای دیگری قرار داده شده است و رئیس جمهور را از صحبت در تریبون‌های رسمی در این باره معاف خواهد کرد.

پیگیری‌های خبرنگار روزنامه عصر اقتصاد حاکی از آن است بخش‌های متولی دولتی همچون ستاد تنظیم بازار، شرکت بازرگانی دولتی، وزارت صنعت و بخش‌های دیگر مرتبط با موضوع تأمین کالاهای شب عید، معمولاً رابطه مشورتی با اتحادیه‌ها، تشکل‌ها و اصناف مرتبط با این موضوع ندارند.

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی استان تهران در گفت و گو با خبرنگار عصر اقتصاد این موضوع را متذکر شد که وزارت صنعت، ستاد تنظیم بازار و سایر بخش‌های دولتی مرتبط و متولی تنظیم بازار شب عید در اینگونه موارد مشورت، نظرسنجی و یا آمارگیری از اتحادیه‌ها نداشته و بدون استفاده از تجربه بخش خصوصی اقدام به واردات و یا خرید کالا برای تأمین نیاز بازارهای شب عید می‌کنند.

قاسمعلی حسنی رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی استان تهران به عصر اقتصاد گفت: در کل دنیا این کار به عهده بخش خصوصی بوده و دولت تنها بر اجرای این امور نظارت می‌کند. یعنی در اصل وظیفه دولت نظارت است اما متاسفانه طی این سال‌ها دولت در مقاطع مختلف اقدام به خرید و فروش و کسب درآمد از بازارهای موسمی و فصلی می‌کند.

دولت با بازارها کاسبی می‌کند

وی ادامه داد: برخی دولت‌ها در مقاطع مختلف بدون اطلاع از موجودی و توان کالایی بخش خصوصی در تأمین اقدام به واردات می‌کنند، به طور مثال واردات شکر در مواردی به قدری زیاد می‌شود که قیمت این کالا از قیمت تمام شده تولید داخلی کمتر می‌شود و برعکس ناگهان واردات آن را متوقف شده و یا تعرفه واردات را افزایش می‌دهند که قیمت کالا به قدری بالا می‌رود که مردم توان خرید آن را از دست می‌دهد.

وی ادامه داد: دولت اگر اجازه بدهد ما به عنوان اتحادیه بنکداران کشوری، استانی و یا سایر تشکل‌ها و اتحادیه‌ها که متولی تأمین مواد غذایی مورد نیاز مردم هستند عملکرد درست خود را نشان می‌دهیم. چرا که ما تخصص، تجربه و سرمایه لازم را داشته و به عنوان سدی در مقابل گرانی کاذب کالاها عمل خواهیم کرد.

وی افزود: اگر دولت از ما برای تنظیم بازار شب عید سؤال می‌کرد حتماً اعلام می‌کردیم که ما به عنوان اتحادیه حداقل تا شش ماه دیگر کالای مورد نیاز مردم را موجود داریم.

حسنی تاکید کرد: وقتی دولت بدون اطلاع از موجودی انبار بخش خصوصی اقدام به واردات می‌کنند عملاً رشته کار از دست ما خارج شده و دیگر نمی‌توانیم برنامه‌ریزی دقیقی داشته و با موج گرانی مقابله کنیم.

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی ادامه داد: تداخل اقدامات دولت با اقدامات صنفی و بخش خصوصی باعث بروز مشکلات فراوانی می‌شود. یکی از این مشکلات ایجاد بی نظمی در بازار است. ما در ۶۰ کشور جهان دفاتر نمایندگی داریم و برای تأمین کالا هیچ مشکلی نداریم در اتحادیه‌ها افراد بسیار توانمند مالی بازار ایران را مطالعه کرده و دانش لازم برای پیش بینی افزایش یا کاهش تقاضا را داریم. به راحتی قادر به خرید کالا با کیفیت بالا و قیمت پایین بوده و کاملاً به موضوع تخصصی کار خود اشراف داریم. اما متاسفانه برخی شرکت‌های دولتی به حوزه فعالیت ما وارد شده و اقدام به خرید و واردات کالا کرده و این بی نظمی‌ها را دامن می‌زنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا برای تأمین کالاهای مورد نیاز بازار شب عید امسال با مشکلی مواجه شده است یا خیر؟ گفت: خیر امسال در مورد تنظیم بازار شب عید ما هیچ چالشی نداریم.

وی با اشاره به عدم اطلاع از موجودی کالا در انبارهای دولتی تاکید کرد: البته باید بگویم به هر حال ما از آمار موجودی کالایی دولت اطلاع نداریم. این اطلاعات در اختیار دولت است ولی امیدواریم که دولت این مسئولیت را به بخش خصوصی واگذار کرده و خود در جایگاه نظارت بنشیند. تنها به این شرط است که می‌توان امیدوار بود هیچ افزایش قیمتی نداشته و کمبود کالا نیز رخ ندهد.

حسنی در ادامه با اشاره به افزایش نرخ ارز طی روزهای گذشته و تأثیر آن بر کالاهای شب عید گفت: ما برای شب عید هیچ مشکلی نداریم. ضمن اینکه به اعتقاد بنده شب عید نیز مانند شب‌ها و روزهای دیگر سال است و کار و خرید و فعالیت بازارها ادامه دارد. از طرفی باید بگویم دیگر تکاپوی مردم برای خرید عمده در شب عید به تناسب شرایط اقتصادی کاهش پیدا کرده و مانند سال‌های پیش نیست که خریدهای خود را برای ۶ ماه تا یک سال انجام دهند. فرهنگ خرید مردم تغییر کرده و مردم مایحتاج خود را نهایتاً به صورت هفتگی و یا ماهانه خرید می‌کنند. به همین دلیل تأمین کالای شب عید برای ما به عنوان اتحادیه تفاوتی با سایر ایام سال ندارد.

ارز مبادله‌ای مواد غذایی را قطع کنید

وی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر تأثیر کاهش یا افزایش نرخ ارز روی مواد غذایی گفت: برخی از کالاها از نوسانات نرخ ارز تأثیر می‌گیرند اما خواسته ما از دولت این است که ارز مبادله‌ای روی مواد غذایی را قطع کنند.

به گفته وی بزرگترین آفت برای مواد غذایی ارز مبادله‌ای است و اگر دولت اجازه دهد در بازار آزاد ارز مورد نیاز بازار مواد غذایی تأمین گردد، رقابت سالمی به وجود آمده و سرمایه‌های بزرگ کشور وارد بخش خصوصی تأمین کالای مواد غذایی می‌شود. به شرطی که دولت یک دلار ارز مبادله‌ای به بخش مواد غذایی ارائه ندهد.

رئیس اتحادیه کشوری بنکداران مواد غذایی در خصوص نظرخواهی دولت از بخش خصوصی عنوان کرد: وزارتخانه‌ها و دولت در حوزه مواد غذایی هیچ نظر کارشناسی از ما برای تعرفه واردات نمی‌گیرند، این آزادسازی تعرفه‌ها و یا ممنوعیت را که می‌بینید همه بدون نظر کارشناسی ما است و هیچ مشورتی با ما در این زمینه نمی‌شود.

وی تاکید کرد: ما از دولت می‌خواهیم که از ما به عنوان بخش خصوصی و فعالان بازار استفاده کرده و از تخصص و تجربه و سرمایه ما در راستای اهداف خود بهره ببرد

خواندن 261 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395