دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 10:40

بیمه‌نامه‌های شخص ثالث بدون «کد یکتا» اعتبار ندارند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: "کد یکتا" بر اساس توافق شرکت‌های بیمه با بیمه مرکزی و به منظور کاهش میزان اشتباهات شرکت‌ها و نمایندگان در زمان صدور بیمه نامه است و هدف آن ثبت دقیق اطلاعات مربوط به خودرو خصوصا پلاک ماشین، سوابق دریافت و پرداخت خسارت خودرو است.

صدور کد یکتا عاملی برای شفاف سازی بیمه نامه های شخص ثالث به ویژه در زمینه ارائه تخفیفات است.

این کد به دستور بیمه مرکزی در بیمه‌نامه‌های شخص ثالث درج میشود و برای جلوگیری از تقلب یا سوء استفاده و همچنین بروز اشتباه است.

روز گذشته بیمه مرکزی اعلام کرد از ابتدای مهرماه ۱۳۹۶، تمام شرکت‌های بیمه موظف هستند، بیمه نامه شخص ثالث و حوادث راننده را با اخذ کد یکتا صادر کنند و کد مذکور را با عنوان کد یکتای بیمه مرکزی روی بیمه‌نامه چاپ کنند.

از آنجا که بیمه‌نامه‌های شخص ثالث بدون کد یکتا از نظر بیمه مرکزی فاقد اعتبار است، لازم است بیمه‌گذاران هنگام تهیه بیمه نامه شخص ثالث و حوادث راننده، وجود کد یکتای بیمه مرکزی روی بیمه نامه تحویلی از شرکت بیمه را کنترل کنند. 

در اطلاعیه بیمه مرکزی آمده است که این امکان برای عموم مردم و بیمه گذاران شرکت‌های بیمه فراهم شده تا برای کنترل اصالت بیمه‌نامه‌های شخص ثالث، با مراجعه به قسمت خدمات الکترونیک در سایت بیمه مرکزی به آدرس www.Centinsur.ir و انتخاب گزینه استعلام بیمه نامه، پس از وارد کردن اطلاعات مشخص شده اصالت بیمه نامه خود را کنترل کنند.

به همین منظور به سراغ چند تن از کارشناسان صنعت بیمه رفته و نظرتشان را در این خصوص جویا شدیم که در ادامه می‌خوانید.

"رسول تاجدار" مدیرعامل بیمه البرز در خصوص اجرای کد یکتا روی بیمه‌نامه‌های شخص ثالث گفت: این طرح بیمه مرکزی بسیار مناسب و قابل ستایش است. این طرح به دلیل سرعت اینترنت و ضعف شرکت‌های بیمه ممکن است، مشکلاتی به دنبال داشته باشد، اما در کل مناسب بوده و با ایجاد نظم و انضباط در صنعت بیمه، عاملی در پیشگیری از تخلفات و تقلبات خواهد بود.

وی ادامه داد: حدود 70 درصد خسارات صنعت بیمه متعلق به بخش بیمه نامه شخص ثالث است و این طرح با یک نظارت دقیق می‌تواند برای شرکت‌های بیمه سود آور باشد.

همچنین"عبد الرسول عطایی" در خصوص” کد یکتا “افزود: "اجرای کد یکتا " بر روی بیمه‌نامه‌های شخص ثالث حرکت بسیار مثبتی در صنعت بیمه است. با اجرای این طرح بیمه گر و بیمه گذار مطمئن می‌شوند که بیمه نامه با سلامت کامل صادر شده و این حرکت  نقطه امیدی برای هماهنگی سایر فعالیت‌ها در این صنعت است.

در پایان مدیرعامل شرکت ارزیابی خسارت بیمه ای ایرانیان پوشش ادامه داد: با آنلاین شدن اطلاعات و صدور کد یکتا برای بیمه‌نامه‌ها علاوه برکنترل تخلفات و تقلبات، رقابت سالم وسازنده در شرکت های بیمه تقویت خواهد شد.

ایران نژآد افزود: ایجاد یک بانک اطلاعاتی استاندارد و آنلاین برای رشته‌های مختلف بیمه ای از ضروریات صنعت بیمه است که توانایی ما را در شناسایی و ارزیابی ریسک‌های مختلف و جلوگیری از سو استفاده و تقلب در صدور بیمه‌نامه‌ها و پرداخت خسارت تا حد زیادی بالا می‌برد. با استفاده از یک کد واحد برای صدور بیمه نامه امکان صدور بیمه‌نامه‌های تقلبی و جعلی وجود نخواهد داشت.

وی تصریح کرد: شرکت های بیمه تنها در صورتی قادر به صدور بیمه نامه خواهند بود که قبل از صدور اطلاعات لازم به تأیید بیمه مرکزی رسیده باشد و کد یونیک یا یکتا برای بیمه نامه تعریف و صادر شده باشد. همچنین پس از تایید از بیمه مرکزی امکان ارائه تخفیفات غیر مجاز و غیر فنی و حذف جریمه‌های دیرکرد متعلق به صندوق تامین خسارات بدنی ممکن نمی‌باشد. این سامانه فعلا برای بیمه‌نامه شخص ثالث و حوادث راننده اجرایی شده و به زودی پس از فراهم نمودن زیر ساخت‌های لازم کد یکتا برای سایر رشته‌های بیمه ای نیز اجرایی خواهد شد. در کل ایجاد بانک‌های اطلاعاتی استاندارد و مطمئن از پیش نیازهای رشد و تحول در صنعت بیمه و رسیدن به استانداردهای جهانی است.

خواندن 353 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395