دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 14:43

آیا سازمان ملی جوانان احیا می‌شود؟

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

طرح احیای سازمان ملی جوانان، مدتی است که در راهروهای مجلس شورای اسلامی، اندر خم رسیدگی سرگردان است، سازمانی که با توجه به افزایش جمعیت جوان کشور، به باور کارشناسان، با مدیریت مناسب می‌تواند باری از دوش جوانان برداشته و مطالبات آنان را پاسخگو باشد.

افزایش جمعیت جوان کشور و تنوع مطالبات آنان، ضرورت ایجاد سازمانی برای بررسی این مطالبات و راهکارهای رسیدگی به آن را دو چندان کرد. سازمانی که پیش از شکوفایی، با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی در سال 1389 با وزارت ورزش پیوند خورد و نه تنها گره کور مشکلات و مطالبات جوانان را باز نکرد بلکه به مرور به حاشیه کشیده شد. 
با شروع به کار دولت یازدهم زمزمه بررسی و احیای دوباره این سازمان به گوش رسید که در دولت دوازدهم، اصرار بر تشکیل دوباره آن دو چندان شد و «حسن روحانی» رییس جمهوری طی دستوری به «جمشید انصاری» رییس سازمان اداری و استخدامی کشور، از وی خواست اقدامات لازم برای احیا مجدد سازمان ملی جوانان کشور صورت پذیرد. 
سرانجام در خردادماه سال جاری، لایحه اصلاح بخشی از ساختار تشکیلات دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی شد و نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه 21 خرداد، از مجموع 239 نماینده حاضر با 124 رای موافق، 79 رای مخالف و 7 رای ممتنع با بررسی یک فوریتی این لایحه موافقت کردند که در این لایحه تفکیک ورزش و جوانان پیشنهاد شده است.
احیای سازمان ملی جوانان خواسته تشکل‌های دانشجویی و سازمان‌های مردم‌ نهاد است که موافقان و مخالفان بسیاری به خود دیده که هر کدام از دریچه و منظری به آن نگاه انداخته اند. موافقان، نظارت جدی بر جریان رسیدگی مطالبات جوانان را یکی از مزایای تشکیل این سازمان عنوان می کنند
در حالی که مخالفان و منتقدان به احیای دوباره، دایره گسترده مطالبات جوانان را همسنگ با کارایی و اختیار سازمان ملی جوانان نمی‌دانند و آن را یکی از دلایل ناکارآمدی عنوان می کنند. بر همین اساس معتقد هستند که نیازی به سازمان ملی جوانان نیست.
موضوعی که گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا در گفت و گو با « شهروز برزگر» عضو فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی و «سید حسن موسوی چلک» رییس انجمن مددکاران اجتماعی، به بررسی ضرورت و چگونگی احیای دوباره سازمان ملی جوانان پرداخت. 
**تولد سازمانی برای جوانان از دل مرکز ملی جوانان
تشکیل سازمان ملی جوانان با تصویب ماده 157 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سال 1379 کلید خورد و مرکز ملی جوانان در جهت ساماندهی اساسی امور جوانان کشور به سازمان ملی جوانان تبدیل شد.
حل مسایل جوانان و استفاده بهینه از استعدادها و توانایی های نسل جوان از جمله اهداف تشکیل این سازمان است که در سایه مطالعه و پژوهش در حوزه جوانان و تبیین نیازها و مطالبات گوناگون آنان دست یافتنی است. ارایه شیوه های مناسب برای استفاده بهینه از استعدادها و توانایی های جوانان و بهره گیری بیشتر از امکانات و منابع دستگاه های اجرایی مرتبط و شناسایی، نظارت، حمایت و تقویت تشکل های غیردولتی جوانان هم از دیگر وظایف تعریف شده این سازمان است. 
با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، تغییرات و تحولات چشمگیری در حوزه جوانان شکل گرفت و نگاه دولت به این حوزه، ارتقای سرمایه اجتماعی شدکه برای عملیاتی کردن این رویکرد، فعال سازی بخش های مختلف کشور و حساس کردن بخش های همگانی دولت نسبت به موضوع و پدیده جوانان در دستور کار قرار گرفت.
** کارآمدی سازمان ملی جوانان به شرط داشتن اختیار تام
پرداختن به خواسته ها و نیازهای جوانان از اولویت‌های هر نظام حاکمی است که با بودن یا نبودن یک سازمان به دست فراموشی سپرده نمی شود بلکه نیاز به مدیریت مناسب برای باز کردن گره کور مشکلات دارد. موضوعی که برزگر عضو فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با پژوهشگر ایرنا، به آن اشاره کرد و گفت: آنچه برای جوانان در اولویت قرار دارد پرداختن به خواسته ها و نیازهای اساسی آنان است و سازمانی مخصوص جوانان، می تواند خواسته و دغدغه جوانان را بصورت بهینه و کارآمد برآورده کند.
برزگر افزود: البته بودن یا نبودن یک سازمان ملاک و شاخص مهمی برای مطالبات جوانان نیست بلکه باید نیازها و دغدغه های اساسی جوانان در هر بخش، نهاد، سازمان و وزارتخانه ای مورد توجه قرار بگیرد تا به آن رسالت خاص و اساسی جوانان پاسخ داده شود. بر همین اساس، همه سازمان ها و وزارتخانه ها، قطع به یقین باید به ایجاد اشتغال، ازدواج آسان برای جوانان و تامین مسکن ، تحصیل و رفاه آنان، بپردازند. 
به بیان وی، سازمان ملی جوانان باید دارای اختیارات تامی درباره مسایل جوانان باشد و اگر این سازمان تهی و بدون اختیارات باشد چطور می تواند راهکار مناسبی برای حل مشکلات و مسایل جوانان داشته باشد. این امر مستلزم گرفتن بخشی از اختیارات بخش جوانان وزارتخانه های رفاه ، ورزش و جوانان ، اشتغال آنها و بکارگیری در زیر مجموعه سازمان ملی جوانان است. موضوعی که بدون برنامه ریزی ساختاری، غیرممکن بوده و تشکیل سازمانی مختص جوانان عملا هزینه بر خواهد بود و تنها فایده آن به کارگیری چند ساختمان و مرکز، صرف بودجه و اشتغال چند تن است که اگر همین هزینه را در اشتغال چندین جوان بکار برند کارایی بیشتری حاصل خواهد شد. بنابراین سازمان ملی جوانان زمانی مطالبه گر مسایل جوانان خواهد بود که دارای اختیارات تام در همه امور و وزارت خانه ها و نهادها و سازمان ها باشد. 
**همراهی و همیاری، لازمه رسیدگی به مطالبات جوانان
موسوی چلک رییس انجمن مددکاران اجتماعی نیز در گفت و گو با پژوهشگر ایرنا، ضمن انتقاد از ادغام سازمان ملی جوانان با وزارت ورزش که نتیجه ای جز به حاشیه رفتن مسایل جوانان نداشت، گفت: احیای سازمان ملی جوانان و تفکیک وزارت ورزش از جوانان یکی از اهداف دولت دوازدهم است که دولت تدبیر و امید در تلاش برای احیای دوباره این سازمان است. سازمانی که با ادغام در وزارت ورزش به حاشیه رفت و کمتر به آن پرداخته شد. اما این نکته که عنوان شود با تشکیل یک سازمان، موضوع جوانان حل می شود هم اشتباه است. ما پیش از این هم مرکز ملی جوانان داشتیم اما گره گشای مطالبات جوانان نبود. 
موسوی چلک افزود: باید در مجموعه دولت، هماهنگی های لازم همراه با همیاری و همت با سازمان ملی جوانان در جهت بررسی مطالبات جوانان شکل بگیرد. به عنوان مثال در امر ازدواج جوانان، هر یک از سازمان ها برای خود تصمیمی اتخاذ می کنند که همین امر باعث کند شدن روند رسیدگی به مشکلات می شود. در این شرایط سازمان ملی جوانان چطور می تواند همه را هماهنگ کند، پس تکرار مکررات می شود و هیچ کمکی به جوانان نمی شود. 
از نگاه رییس انجمن مددکاران اجتماعی، سازمان ملی جوانان باید یک سازمان سیاستگذار و با قدرت و همراه با اختیار تام باشد.
مهمترین نکته ای که اکنون در حوزه جوانان به عنوان یک چالش اساسی مطرح است نبود متولی مشخص، مسوول، پاسخگو و با برنامه در این حوزه است که هر دستگاه تلاش می کند وظیفه سایرین در حوزه جوانان را گوشزد کند و خود نسبت به تکالیف خود، پاسخگو نیست. بر همین اساس، تشکیل سازمان ملی جوانان با اختیارات مشخص در این حیطه و نظاره گر بر سایر نهادهای متولی در امر جوانان می تواند پاسخگوی مطالبات قشر جوان جامعه باشد. 
منبع: ایرنا

خواندن 860 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395