دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 15:52

اطلاعات تکميلي

  • سخنگوی وزارت بهداشت:

8 فعال حوزه سلامت در هواپیمای سانحه دیده جان باختند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: هشت پزشک، پرستار و فعال حوزه سلامت در هواپیمای سانحه دیده تهران-یاسوج جان باختند.

ایرج حریرچی روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی با اعلام این مطلب افزود: دکتر 'شاپور یاری پور'، خانم 'قلی پور' پرستار و فرزندانشان، 'فاطمه دالوندی' دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، 'مژگان نظری' دانشجوی دکترای فیزیولوژی از جمله جان باختگان حادثه سقوط هواپیمای تهران - یاسوج هستند.
وی اضافه کرد: در این حادثه همچنین دکتر 'عبدالرضا کردی' روانشناس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، 'سکینه کاظمی' پرستار بیمارستان امام سجاد و دانشجوی کارشناسی ارشد پرستاری, دکتر 'علیرضا جامعی' دانشجوی علوم پزشکی و 'نرگس خوبانی' پرستار همسر یکی از جراحان مغز و اعصاب خیر که اهل یاسوج است متاسفانه در این حادثه فوت شدند.
وی همچنین با تاکید بر نیاز بیشتر به خون در ماههای پایانی سال گفت: در ماههای اخیر به علت سرمای هوا و افزایش ترافیک مراجعات مردم برای اهدای خون کمتر شده است و با توجه به افزایش عمل های جراحی در ماه بهمن و اسفند برای اینکه به بعد از عید منتقل نشود نیاز به خون افزایش می یابد بنابراین از مردم می خواهیم در این ایام بیشتر برای اهدای خون مراجعه کنند.
جلوگیری از خودارجاعی متخصصان زنان در سونوگرافی به اخلاقیات و میزان نظارت بستگی دارد
سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به پرسش ایرنا درباره اعتراض رادیولوژیست ها و بر حق بودن اعتراضشان و نیز امکان خودارجاعی متخصصان زنان در انجام سونوگرافی گفت: نبود خودارجاعی و رعایت حقوق بیماران به میزان رعایت اخلاقیات توسط پزشکان و نیز میزان نظارت دستگاه های نظارتی از جمله وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی و سایر دستگاه های مسئول بستگی دارد.
وی گفت: بخشنامه وزارت بهداشت مبنی بر انجام سونوگرافی توسط متخصصان زنان در مناطق محروم و نیز در مطب ها با تبادل نظر جامعه رادیولوژی انجام شده و اگر موارد خود ارجاعی، ارجاع به سطح دیگر، تکرار غیر ضروری خدمات رادیولوژی یا سونوگرافی باشد باید حتما توان نظارتی را افزایش دهیم و تلاش کنیم میزان اخلاقیات افزایش یابد.
حریرچی افزود: به هر حال از نظر خودارجاعی و مواردی مانند آن مشکلات و موارد خلافی وجود دارد، مشکل اصلی اجرای نظام پرداخت به ازای خدمت است و اگر شیوه سابق نظام پرداخت سرانه ای را که قبل از سال 74 در کشور داشتیم بود،این مشکلات وجود نداشت.
وی گفت: بنده شخصا و وزارت بهداشت کلا سعی می‌کنیم در اختلافات بین رشته ای گروه های پزشکی کمتر وارد شویم اما در مناطق محروم گاهی یک زن برای انجام سونوگرافی باید 150 کیلومتر راه طی کند یا محدودیت های فرهنگی وجود دارد که برخی زنان تمایل ندارند، رادیولوژیست مرد سونوگرافی را انجام دهد بنابراین در بخشنامه وزارت بهداشت تلاش شده این مشکلات کمتر شود.
حریرچی افزود: در شش رشته تخصصی از جمله رادیولوژی و جراحی اعصاب در کشور با کمبود مواجه هستیم و مجبور طوری برنامه ریزی کنیم که مردم به خدمات مورد نیازشان دسترسی داشته باشند.
**نظارت وزارت بهداشت و نظام پزشکی بر ویزیت پزشکان کم بوده است
وی در پاسخ به پرسشی درباره دریافت ویزیت بالا توسط برخی پزشکان متخصص معروف گفت: ویزیت پزشکان در بخش خصوصی مصوبه دولت را دارد و بر اساس این مصوبه ویزیت پزشک عمومی و دکترای حرفه ای در بخش خصوصی 23 هزار و 100 تومان، ویزیت پزشک متخصص و دندانپزشک متخصص 36 هزار و 200 تومان و ویزیت پزشک فوق تخصص، روانپزشک و فلوشیب نیز 45 هزار و 200 تومان و ویزیت فوق تخصص روانپزشکی 51 هزار و 500 تومان است و هر میزان بیش از این از بیمار گرفته شود در صورتی که خدمت اضافه ای انجام نشده باشد خلاف است.
معاون کل وزارت بهداشت افزود: معمول روال کار به این شکل است که در صورت گرفتن ویزیت بیش از حد تعیین شده بر اساس شکایت مردم در سازمان نظام پزشکی اقدام می شود اما مردم در این مورد معمولا شکایت نمی کنند و باید گفت در مورد نظارت بر ویزیت پزشکان در بخش خصوصی هم وزارت بهداشت، هم سازمان نظام پزشکی و هم دستگاه های نظارتی در دهه های گذشته تاکنون کوتاهی کرده اند.
وی گفت: وزارت بهداشت بعد از طرح تحول سلامت نظارت بر تعرفه خدمات بستری را افزایش داده است و در بخش بستری میزان دریافت زیزمیزی بسیار کم و نادر شده است اما در بخش سرپایی همچنان این مشکل وجود دارد و باید رسیدگی شود.
**89 درصد مردان ایرانی الگوی غذای درستی ندارند
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به هفته سلامت مردان در هفته اول اسفند با بیان اینکه شعار این هفته ورزش و فعالیت بدنی است، گفت: بررسی های وزارت بهداشت نشان می دهد فقط سه درصد مردان هیچ عامل خطر بیماری ندارند، 50 درصد مردان یا چاق هستند یا اضافه وزن دارند، 89 درصد مردان الگوی مصرف غذایی درستی ندارند و 5 بار در روز میوه و سبزی نمی خورند.
وی ادامه داد: 31 درصد مردان فعالیت بدنی کافی ندارند 20 درصد مردان ایرانی هر روز سیگار می کشند، 18درصد فشار خون بالا دارند، 13درصد قند خون بالا دارند، 25 درصد مردان کلسترول خون بالا دارند و میزان مردانی که در حوادث فوت می کنند دو برابر زنان است.
حریرچی گفت: سه چهارم مرگ های تصادفات رانندگی در ایران برای مردان اتفاق می افتد، چهار پنجم موارد فوت در نزاع ها و خشونت ها و دگرکشی ها برای مردان رخ می دهد و 90 درصد فوت شدگان جنگ ها نیز مردان هستند.
وی افزود: احتمال مرگ در گروه سنی 50 تا 74 سال برای زنان 30 درصد و برای مردان 40 درصد است و از 67 عامل خطر بیماری، 60 مورد در مردان بیشتر است و از 37 نوع سرطان، 32 نوع سرطان در مردان شایعتر است. 95 درصد حوادث شغلی منجر به فوت و 76 درصد حوادث شغلی منجر به معلولیت نیز برای مردان رخ می دهد.
سخنگوی وزارت بهداشت اضافه کرد: مرگ ناشی از دخانیات در مردان سه برابر زنان است، میزان سوختگی منجر به مرگ در مردان 1.2 برابر زنان است، میزان غرق شدگی در مردان 6 برابر زنان و میزان برق گرفتگی در مردان هفت برابر زنان است، همچنین میزان مرگ ناشی از گازگرفتگی در مردان سه برابر زنان است.
وی ادامه داد: در صورت بیماری مردان کمتر از زنان به پزشک مراجعه می کنند و در مراجعه نیز کمتر علایم بیماری را اظهار می کنند و در صورت تجویز پزشک نیز کمتر از زنان دستورات پزشک را رعایت می کنند.
حریرچی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا میزان واردات دارو به کشور پایین و در حد کشورهایی مثل فیجی است گفت: زیرا میزان تولید دارو در ایران بالاست و نیازی به واردات زیاد دارو از خارج نداریم، کمپانی های خارجی ممکن است بخواهند از طریق انجمن های بیماران یا رسانه ها فشار بیمارند که داروهای خارجی بیشتری وارد شود یا داروهای خارجی بیشتری را وارد فهرست دارویی یا بیمه ای کنیم ولی در جایی که داروی با کیفیت داخلی باشد این کار انجام نمی شود.
وی گفت: ما نمی توانیم در ایران دارویی را که برای تعداد بسیار اندکی از بیماران کاربرد دارد و هزینه سالانه چند میلیاردی برای هر بیمار دارد را در صورتی که هنوز در کشور تولید کننده در فهرست بیمه نرفته و هزینه اثربخشی آن ثابت نشده را وارد لیست بیمه ای کنیم.
**پایش سموم کشاورزی در هشت محصول
سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به پرسشی درباره نظارت بر سموم محصولات کشاورزی گفت: بر اساس مصوبه اخیر شورای عالی سلامت و امنیت غذایی قرار است نظارت بر میزان سموم و کود شیمیایی در هشت محصول شامل پیاز، سیب زمینی، خیار رسمی، خیار گلخانه ای، گوجه فرنگی گلخانه ای و معمولی، پرتقال و سیب درختی با اولویت طی همکاری وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی انجام شود و گزارش آن حداکثر تا سه ماه آینده در جلسه آتی شورای عالی سلامت و امنیت غذایی که با حضور رئیس جمهوری تشکیل می شود، ارائه شود.
وی افزود: در یکی دو سال اخیر وزارت جهاد کشاورزی اقدامات ویژه ای برای کاهش و کنترل میزان سموم و کودهای شیمیایی غیر مجاز انجام داده است، تعدادی از مراکز عرضه غیر مجاز تعطیل شده اند و نظارت بر واردات و توزیع این کالا افزایش یافته است.
**بودجه بهداشت و درمان کا رگران جدا شد
حریرچی در پاسخ به این پرسش درباره میزان بودجه بهداشت و درمان سازمان تأمین اجتماعی گفت: مطابق قانون 9 و بیست و هفتم درآمد این سازمان باید برای بهداشت و درمان بیمه شدگان هزینه شود که در سال های گذشته نه تنها این میزان که بین 18 هزار میلیارد تا 19 هزار میلیارد تومان بوده است، برای سلامت مردم هزینه نشده است بلکه پرداخت های این بخش نیز با تاخیر بوده و به موقع نبوده است.
وی ادامه داد: با تصویب مجلس برای قانون بودجه سال آینده، قرار است 9 بیست و هفتم درآمد سازمان تأمین اجتماعی در حساب جداگانه به خزانه واریز شود و به طور مشخص برای سلامت و بهداشت و درمان بیمه شدگان این سازمان توسط سازمان تأمین اجتماعی هزینه شود.
**اعتراض وزارت بهداشت به افزایش مالیات پزشکان
سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به پرسشی درباره افزایش مالیات پزشکان متخصص به 35 درصد گفت: این مصوبه مشمول گروهی از متخصصان که درآمد بالاتر دارند می شود اما مسئله این است که تعرفه خدمات متخصصان در بخش دولتی حدود یک دهم تعرفه همین خدمات در بخش خصوصی است، اگر پزشکان برای خدماتی که در بخش دولتی ارائه می کنند حدود هشت میلیون تومان بگیرند، برای همین خدمات در بخش خصوصی بیش از 80دمیلیون تومان درآمد دارند بنابراین اگر قرار باشد 35 درصد این درآمد نیز مالیات باشد، انگیزه کار پزشکان در بخش دولتی کم می شود، ضمن اینکه مالیات پزشکان در بخش خصوصی بر اساس خوداظهاری و آخر سال پرداخت می شود اما در بخش دولتی هر ماه و همزمان با پرداخت مالیات نیز کسر می شود.
وی افزود: وزارت بهداشت از طریق کمیسیون بهداشت و درمان مجلس پیگیر مسئله افزایش مالیات پزشکان است و امیدواریم حل شود.
سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به پرسشی درباره کمبود بالگردهای مناسب در اورژانس کشور با تأیید این کمبود و نبود آمبولانس های ویژه اورژانس که بتواند در شهر فرود بیاید و سریع حرکت کند، گفت: به دنبال این هستیم که تجهیزات اورژانس هوایی مورد نیاز ناوگان اورژانس کشور را در آینده نزدیک تأمین کنیم.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا در مواردی بیماران برای تهیه دارو و ملزومات پزشکی به خارج بیمارستان ارجاع می شوند گفت: چنین کاری با وجود مشکلات بودجه ای طرح تحول سلامت خلاف است و نباید در هیچ بیمارستانی انجام شودو خط قرمز وزارت بهداشت است البته در مواردی پزشکان داروهاو ملزومات غیر بیمارستانی را مثلا قلم انسولین را تجویز می کنند که طبیعا در بیمارستان وجود ندارد و باید از بیرون تهیه شود که درخواست ما از پزشکان این است که این نوع تجویزها را برای بیماران در بیمارستان نداشته باشند.
**افزایش غیر طبیعی بیماری در کرمانشاه نداریم
حریرچی در پاسخ به پرسشی درباره مشکلات زلزله زدگان کرمانشاه گفت: گزارشی از افزایش غیر طبیعی بیماری های واگیر در بین زلزله زدگان نداریم، به هر حال به طور طبیعی زلزله زدگان نیز مانند سایر مردم دچار بیماری می شوند، برخی بیماران نیز از قبل از زلزله بیمار بوده اند و مثلا به سرطان مبتلا شده بودند که بعد از زلزله بیماری آنها رسانه ای می شود.
وی افزود: با این وجود قبول داریم که تا زمان ساخته شده بیمارستان جدید و انجام خدمات دربیمارستان صحرایی ممکن است خدمات مطلوب مردم نباشد که امیدواریم با تکمیل بیمارستان در مناطق زلزله زده این مشکلات بر طرف شود.
**شکر بدتر از چربی
وی درباره کالاهای آسیب رسان گفت: به جز سیگار که افزایش مالیات و عوارض آن در مجلس تصویب شد، مهمترین کالای آسیب رسان به سلامت مردم در ایران شکر و شیرینی است که از چربی نیز خطرناک تر است و میزان مصرف آن در ایران بسیار بالاتر از حد مجاز است و امیدواریم در آینده با همکاری سایر دستگاه های اقتصادی و مجلس برای افزایش مالیات و کاهش مصرف شکر در کشور نیز اقدام شود.
معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به پرسشی درباره صحت افزایش 200 درصدی تعرفه های پزشکی در چهار سال گذشته گفت: میانگین افزایش تعرفه خدمات پزشکی در چهار سال گذشته از میانگین افزایش آن در 10 سال گذشته حداکثر یک یا دو درصد بیشتر است و با توجه به تورم کشور به جز نیمه دوم سال 93 همواره میزان افزایش تعرفه خدمات پزشکی په در نیمه اول سال 93 و چه سال های 94، 95 و 96 همواره کمتر از نرخ تورم و در حد سه تا هشت درصد بوده است.
وی گفت: تعرفه گذاری خدمات پزشکی در سال های اخیر دریافت زیرمیزی را که در گذشته علاوه بر تعرفه مصوب وجود داشت و برخی پزشکان خودشان برای خدماتشان تعرفه تعیین می کردند از بین برد.
**افزایش بودجه بیمه سلامت
حریرچی همچنین از تصویب افزایش بودجه سازمان بیمه سلامت به میزان چهار هزار و 750 میلیارد تومان در سال آینده خبر داد و گفت: اگر بودجه هایی که مجلس برای وزارت بهداشت و بخش سلامت برای سال آینده تصویب کرده کاملا تخصیص یابد و پرداخت شود، مشکلی برای ارائه خدمت به مردم نداریم اما در سال های اخیر همواره میزان بودجه دریافتی وزارت بهداشت از جمله بودجه طرح تحول سلامت کمتر از میزان مصوب در مجلس بوده است.
وی گفت: اگر پرداخت های بیمه ها در سال آینده با همین تاخیری که امسال داشتیم ادامه پیدا کند، هم در پرداخت کارانه پزشکان، پرستاران، پیراپزشکان و هم در تأمین غذای بیمارستانها و هم پرداخت به شرکت های دارویی مشکل خواهیم داشت اما همان طور که تاکنون اجازه نداده ایم، در آینده نیز اجازه نمی دهیم پرداخت از جیب مردم که بعد از طرح تحول سلامت از 54 تا 58 درصد در سال 92 به 37.7 درصد در سال 95 رسیده باز هم افزایش پیدا کند.
منبع: ایرنا

خواندن 479 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395