چهارشنبه, 09 اسفند 1396 ساعت 14:31

بزرگترین مزایده عرضه بنگاه‌های دولتی 21 اسفند برگزار می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: بزرگترین مزایده سال جاری با عرضه بیش از 90 هزار میلیارد ریال سهام، 21 اسفندماه برگزار می شود.

«سیدجعفر سبحانی» افزود: این بزرگترین واگذاری امسال است که در حوزه دامپروری، تولید برق و مسکن برگزار می شود. 
وی در خصوص موارد مزایده در این روز گفت: 100 درصد «کشت و صنعت دامپروری مغان» به قیمت تقریبی 22 هزار میلیارد ریال عرضه می شود که خریدار باید 10 درصد آن را به صورت حصه نقدی و بقیه را در قالب اقساط هشت ساله پرداخت کند. 
سبحانی «کشت و صنعت دامپروری پارس» را دیگر مورد واگذاری اعلام کرد و گفت: در این مورد 40 درصد سهم دولت باقی مانده که قیمت پایه 2 هزار و 200 میلیارد ریال برای آن در نظر گرفتیم؛ پرداخت این مبلغ به صورت 10درصد نقدی و بقیه در اقساط 6 ساله خواهد بود. 
به گفته وی «تولید نیروی برق اصفهان» با قیمت پایه حدود 21 هزار و 800 میلیارد ریال عرضه می شود که 15 درصد آن به صورت حصه نقدی و بقیه در اقساط 6 ساله خواهد بود. 
مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی در ادامه درخصوص واگذاری ها در حوزه برق، گفت: همچنین در این مزایده «مدیریت تولید نیروی برق اصفهان» به لحاظ ارزش ریالی 4.5 میلیارد تومان و با شرایط تولید نیروی برق اصفهان واگذار می شود. 
وی اضافه کرد: «نیروگاه بعثت» با قیمت پایه 2 هزار و 400 میلیارد ریالی با حصه نقدی 15 درصد و مابقی به صورت اقساط 6 ساله عرضه می شود. 
سبحانی اعلام کرد: چهارمین عرضه در حوزه برق به «تولید نیروی برق خراسان» با قیمت پایه 15 هزار میلیارد ریال اختصاص دارد که در این واگذاری 100 درصدی، 15 درصد به صورت حصه نقدی و باقی مانده طی اقساط 6 ساله پرداخت می شود. 
به گفته وی، «تولید نیروی برق سهند» آخرین واگذاری در حوزه برق است که با قیمت پایه 16 هزار و 400 میلیارد ریال به صورت 15 درصد حصه نقدی و اقساط 6 ساله واگذار می شود. 
مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی بیان کرد: در این روز در بخش عمران و مسکن نیز واگذاری هایی انجام می شود که به شرکت عمران و مسکن سازان ثامن» با حدود یک هزار میلیارد ریال قیمت پایه پیشنهادی مربوط می شود و خریدار باید 25 درصد آن را به صورت نقد و باقیمانده را در اقساط که 25 درصد آن به صورت نقد و بقیه در اقساط چهار ساله پرداخت کند. 
وی اظهار داشت: «شرکت مهندسی آب و خاک پارس» با قیمت پایه پنج هزار و 600 میلیارد ریال از دیگر واگذاری های 21 اسفند است که 25 درصد حصه نقدی و بقیه در اقساط چهارساله خواهد بود. 
سبحانی با بیان اینکه در این واگذاری ها بنگاه و دارایی نیز عرضه می شود، گفت: کشتارگاه قدیم اصفهان، سیلوی منطقه چهار در شوشتر، سیلوی منطقه هفت در اردبیل، سیلوی منطقه هشت در تبریز و سیلوهای دیگر جزو بنگاه و دارایی هستند و زیرمجموعه پشتیبانی امور دام و شرکت بازرگانی دولتی در مجموع حدود سه هزار میلیارد ریال است. 
وی درباره واگذاری جایگاه های سوخت در این مزایده نیز گفت: در این دوره 6 جایگاه سوخت به مزایده گذاشته می شود که 2 جایگاه مربوط به مازندران و چهار جایگاه نیز به استان های آذربایجان غربی، اصفهان، تهران و خوزستان است که در مجموع قیمت پایه این جایگاه ها 360 میلیارد تومان برآورد شده است.
مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی با اشاره به اینکه بیشتر این واگذاری ها دست اول است و در گذشته مزایده ای برای آنها انجام نشده گفت: باید متقاضیان تا پایان وقت اداری روز قبل (20 اسفندماه) پاکت های پیشنهاد قیمت و همچنین پاکت پرداخت سپرده شرکت در مزایده واریز کنند. 
واگذاری سهام دولت در شرکت های دولتی مشمول سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی از طریق مزایده یا عرضه در بورس انجام می شود و از ابتدای دولت تدبیر و امید تاکنون واگذاری اموال دولتی در قالب تهاتر با بدهی دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی ممنوع شده است.
منبع: ایرنا

خواندن 732 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395