چهارشنبه, 08 دی 1395 ساعت 08:56

مجلس دولت را مکلف به اجرای سیاست های مشوق صادراتی کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصر اقتصاد :

اکثر مصوبات روز گذشته صحن علنی مجلس در ادامه بررسی برنامه ششم توسعه مرتبط با حوزه کشاورزی بود و در بخشی از این مصوبات دولت مکلف به اجرای سیاست‌های مشوق صادراتی شد.

به گزارش عصر اقتصاد، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی ماده 43 لایحه برنامه ششم توسعه کل کشور، با بند (ج) این ماده موافقت کردند که براساس این مصوبه، دولت مکلف به اجرای سیاست های مشوق صادراتی شد و همچنین وزارت جهاد کشاورزی باید از محل هدفمندی مابه التفاوت قیمت تولید داخل و قیمت کالای کشاورزی را پرداخت کند.

در بخش آغازین ماده 43 لایحه برنامه ششم توسعه آمده: دولت مکلف است در اجرای بند سوم سیاستهای اقتصاد مقاومتی و به‌منظور متنوع‌سازی ابزارهای حمایت از بخش کشاورزی، تأمین و تجهیز منابع، توسعه و امنیت سرمایه‌گذاری، افزایش صادرات محصولات کشاورزی و ارزش افزایی و تکمیل زنجیره ارزش محصولات کشاورزی اقدامات ذیل را به انجام برساند:

بر اساس بند ج ماده 43 این لایحه خوشه‌های صادراتی، ایجاد نشان‌های تجاری و اختصاص مشوق صادراتی به صادرات محصولات کشاورزی تشکیل گردد.

براساس تبصره این بند؛ پرداخت مابه‌التفاوت قیمت تولید داخل با قیمت کالای کشاورزی در بازارهای هدف را سالیانه به ‌عنوان مشوق صادراتی محاسبه و از منابع هدفمندی یارانه‌ها اختصاص دهد پرداخت نماید وزارت جهادکشاورزی قوانین و ضوابط این بند را تعیین و به تصویب هیأت وزیران برساند. بند الف و ب این ماده نیز پیش از این مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت.

اختصاص ۲۰ درصد از منابع صندوق حمایت از توسعه کشاورزی برای صادرات

همچنین نمایندگان مقرر کردند که ۲۰ درصد از منابع صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی برای صادرات این بخش اختصاص یابد.

بر اساس ماده 43 دولت مکلف است در اجرای بند سوم سیاستهای اقتصاد مقاومتی و به‌منظور متنوع‌سازی ابزارهای حمایت از بخش کشاورزی، تأمین و تجهیز منابع، توسعه و امنیت سرمایه‌گذاری، افزایش صادرات محصولات کشاورزی و ارزش افزایی و تکمیل زنجیره ارزش محصولات کشاورزی اقدامات ذیل را به انجام برساند:

الف- ایجاد زمینه گسترش و تکمیل زنجیره‌های ارزش، صنایع‌تبدیلی، تکمیلی و نگهداری محصولات ‌اساسی کشاورزی در قطبهای تولیدی، سردخانه و انبارهای فنی چند منظوره.

ب- صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی موظف است 20 درصد منابع خود را جهت تسهیلات برای صادرات این بخش اختصاص دهد.

ارجاع 10 بند از ماده مربوط به نحوه حمایت از بخش کشاورزی به کمیسیون تلفیق

نمایندگان مردم در خانه ملت ۱۰ بند از ماده مربوط به نحوه حمایت از بخش کشاورزی در لایحه برنامه ششم توسعه را به دلیل ابهامات متعدد به کمیسیون تلفیق ارجاع کردند.

لاریجانی با اشاره به اینکه در برخی از بندهای ماده 43 لایحه برنامه ششم توسعه ابهام و اشکال وجود دارد، گفت: به عنوان مثال در بند (ح) عنوان شده سطح کلی حمایت از کشاورزی به حداقل سی‌و پنج‌درصد (35%) ‌ارزش تولید این بخش ارتقاء یابد در حالی که اصلا مشخص نیست ارزش کل تولیدات کشاورزی چقدر است و نمایندگان مجلس نمی توانند با ابهام رای دهند.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ارتقاء 35 درصدی ارزش تولید نامفهوم است، تصریح کرد: باید اذعان شود که این افزایش بر چه مبنایی است.

خواندن 3360 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395