یکشنبه, 02 ارديبهشت 1397 ساعت 00:00

اطلاعات تکميلي

  • محمدقلی یوسفی در گفت و گو با عصراقتصاد مطرح کرد

پرخاش به سیف برای کتمان ناکارآمدی مجلس

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

سمیه بابایی

عصراقتصاد: سال گذشته بازار ارز روزهای پرنوسانی را پشت سر گذاشت و در دو ماه پایانی سال رشد غیرمنتظره ای را شاهد بودیم. روزهای آغازین سال 97 نیز روزهای پر تلاطمی برای بازار ارز بود. نرخ دلار در روزهای ابتدایی فروردین ماه به بالای 6000 تومان رسید و این گونه بود که اکثر مردم مجاب شدند که باید سرمایه‌های خود را از بخش‌های دیگر خارج کرده و به سرمایه گذاری در بازار ارز بپردازند.

در نهایت بعد از یک ماه پر تلاطم هیات دولت با تصمیم ویژه ای در خصوص بازار ارز همه را غافل گیر کرد . از یک سو ارز را تک نرخی اعلام کرد در حالی که بانک مرکزی در ماه‌های اخیر این امر را تعلیق به آینده کرده بود و نرخ 4200 تومانی برای هر دلار را مبنای تک نرخی قرار داد که بدین ترتیب ارز 3800 تومانی مبادله ای و ارز آزاد 4900 تومانی بانکی را نیز حذف کرد و اعلام آمادگی نمود که کلیه نیازهای تجاری ، اداری و قانونی را تامین می کند.سیف بعد از این تصمیم در صحن علنی مجلس حضور یافت تا پاسخگوی نمایندگان مجلس باشد که متاسفانه با اعتراضات آن‌ها مواجه شد . در خصوص اقدام اخیر بانک مرکزی و تعیین نرخ دلار 4200 تومانی و برخورد نامناسب نمایندگان مجلس به سراغ محمد قلی یوسفی از کارشناسان ارشد اقتصادی رفته و نظر وی را جویا شدیم . یوسفی معتقد است برخورد فعلی نمایندگان در صحن مجلس با شخص رییس کل بانک مرکزی ، نمایشی بیش نبود و می توان اذعان داشت که مسئولان کشور تمایلی به تغییر وضعیت موجود ندارند و منتظرند تا دوران ریاست سیف به پایان برسد. نمایندگان مجلس به دلیل مسائل جناحی ، ملت را به فراموشی سپرده و باید گفت که مجلس ما ناکارآمد است و این ناکار آمدی موجب تلاطمات امروز به خصوص در بازار ارز شده است.

محمدقلی یوسفی در گفت و گو با عصراقتصاد درخصوص موضوع افزایش نرخ ارز،گفت: متغیرهایی مانند نرخ ارز، تورم و سود بانکی ابزار‌های هستند که می توانند به اقتصاد کشور کمک کرده و مانند نتایج و تست‌هایی که افراد برای سلامتی خود می دهند، نشان دهنده وضعیت اقتصادی یک کشور هستند.

 وی افزود: متاسفانه به دلایل مختلفی که بیشتر به سیاستگذاری، منابع و امکانات برمیگردد و همچنین تصمیم‌گیری‌های نادرستی که در سال‌های گذشته اتخاذ شده، درنتیجه منجر به تبعات منفی درکشور شده است . این علائم نشان دهنده بیماری اقتصاد است و نوسانات نرخ ارز یکی از این مواردی است که به اقتصاد لطمه می زند .

یوسفی ادامه داد: در یک اقتصاد سالم، بازار تعیین کننده نرخ ارز است. رقابت و عرضه داوطلبانه قیمت‌ها تعیین کننده بوده و دولت درتعیین نرخ ارز و تک نرخی شدن آن مداخله نکرده و این امر در اختیار و توان دولت‌ها نیست . یوسفی با اشاره به درآمدهای نفتی ایران تصریح کرد: در ایران مهمترین منبع درآمد دولت نفت است ، بنابراین دولت با استفاده از درآمدهای نفتی، قیمت دلار و مبادلات تجاری را تعیین می کند.

پیشنهاد تاسیس صندوقی برای واریز درآمدهای نفتی

این کارشناس اقتصادی در ادامه پیشنهاد کرد: بهتر است برای درآمدهای نفتی یک صندوق و یا حسابی افتتاح شود و این حساب‌ها مستقل از بودجه دولت بوده و دولت در این صندوق‌ها، سرمایه‌گذاری بلند مدت داشته و نیازهای خود را بر اساس این نرخ محاسبه کند.

وی با اشاره به اینکه دولت نباید خود را درگیر بازار ارز کند، اظهار کرد : باید قیمت‌ها بر اساس نیاز بازار بوده و بازار میزان نرخ ارز را تعیین کند .

آسیب پذیری بخش صنعت با سیاست‌های نادرست اقتصادی

 این استاد دانشگاه افزود:دولت در سال‌های مختلف نتوانسته اقتصاد را به گونه‌ای مدیریت کند که خود انگیخته و بازار سالمی باشد . بنابراین معضلات بسیاری در نظام اقتصادی کشور ایجاد شده وما همواره با این نوسانات روبه‌رو هستیم که اقتصاد را متلاطم می کند. در نتیجه سیاست‌های نادرست اقتصادی، بخش‌های کشاورزی و صنعت با بحران مواجه شده و میزان تولید کاهش یافته و نیاز ارزی کشور برای واردات افزایش می یابد. به گفته وی،زمانی که تولید در داخل انجام نشود، در این صورت واردات حتی با دلار گران نیز به صرفه است. زمانی که دولت با سیاست‌های غلط، ساختار اقتصادی را به نحوی تغییر داده که بخش‌های تولیدی بازدهی لازم را نداشته و سودآور نیستند، در این شرایط هزینه‌ها افزایش و درآمدها کاهش می‌یابد و این ناکارآمدی دولت و بخش خصوصی را نشان می‌دهد.

افزایش تجارت پول و کالا درکشور

یوسفی تصریح کرد: تغییر بازدهی بخش‌ها موجب شده تا سودآوری بخش صنعت و کشاورزی کاهش یافته و تجارت پول وکالا افزایش یابد. بنابراین در این شرایط انگیزه ای برای تولید نبوده و زمانی که تولید نباشند اشتغال نیز صورت نمی‌گیرد و درآمد دولت و قدرت خرید مردم کاهش می‌یابد.

افزایش میزان واردات عاملی برای بالارفتن قیمت ارز

این کارشناس اقتصادی یادآور شد: دولت برای تامین نیازهای مصرفی،کالاهای مختلفی را وارد می کند و دراین شرایط تقاضا برای ارز افزایش می یابد . در حالی که صادرات به خوبی انجام نشده و جوابگو نیست و با افزایش واردات، قیمت ارز افزایش می یابد.

وی در ادامه به دلایل افزایش نرخ ارز در ماه‌های گذشته اشاره داشت و عنوان کرد: بخش مهمی از افزایش نرخ ارز را می توان دلایل روانی از جمله تحریم‌های بین المللی ، مشکلاتی که کشور آمریکا برای ما ایجاد کرده و بی ثباتی که با طرف‌های تجاری در سطح بین المللی داریم ، دانست .

التهاب در بازار ارز با تبدیل دارایی‌ مردم به ارزهای خارجی

یوسفی با اشاره به اثرات روانی افزایش نرخ ارز درکشور،گفت : مردم نگران از دست دادن دارایی‌هایی خود هستند و اعتمادی به پول ملی و مسئولان کشور و وعده‌های آن‌ها ندارند. دراین شرایط دارایی‌های خود به ارز خارجی تبدیل می کنند.

این استاد دانشگاه در ادامه تاکید کرد: تبدیل دارایی‌های مردم به ارزهای خارجی ، موجب می شود قیمت ارز افزایش یافته و موجب وضعیت اضطراری و التهاباتی در بازار ارز شود .  وی با بیان این مطلب که تعیین دلار 4200 تومانی در شرایط فعلی کار مثبتی بود، گفت : دولت باید در شرایط فعلی از التهابات بازار ارز جلوگیری می کرد و این روش در شرایط فعلی مناسب بود ، به شرط اینکه از این فرصت استفاده و تصمیم گیری درستی برای بازار ارز اتخاذ شود.

دلار 4200 تومانی، راه حل کاملی نیست ، دولت چاره اندیشی کند

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد : تک نرخی شدن ارز توسط بانک مرکزی و دولت در شرایط فعلی برای کاهش التهاب بازار مناسب بود ولی راه حل کاملی نیست . دولت باید تصمیم جدی برای رفع تنگناهای موجود بیاندیشد .  وی با بیان اینکه دولت نباید نرخ ارز را تعیین کند، تصریح کرد: مداخله دولت در تعیین نرخ ارز پذیرفتنی نیست. نوسانات بازار ارز موجب شده تا اقتصاد با بحران مواجه شده و جامعه دچار تلاطم شده و مردم دارایی‌های خود را به ارز تبدیل کنند .

ضرورت اخذ تصمیمات عاقلانه برای تلاطمات بازار ارز

یوسفی با بیان اینکه دولت نباید نرخ ارز را تعیین کند، افزود: در حال حاضر و با وجود نوسانات شدید دلار ، تک نرخی شدن ارز توسط بانک مرکزی انتخاب گزینه ازمیان شرایط بد و بدتر بود . دولت باید به طور کاملا ریشه‌ای مشکلات را برطرف و از تلاطمات بازار ارز بکاهد و تصمیمات منطقی و عاقلانه اتخاذ کند و از عواملی که موجب افزایش نرخ ارز می‌شود ،جلوگیری کند .

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه چرا در ایران موضوع ارز و سکه به بحران اساسی و جدی تبدیل شده است،عنوان کرد: اولین و مهمترین منبع درآمد دولت، درآمدهای نفتی است. دولت کارمندانی را در استخدام خود دارد ، بنابراین باید به آن‌ها دستمزد پرداخت کند.در این شرایط دلارهای نفتی را تبدیل به ریال می کند.

به گفته یوسفی، یکی از منابع درآمدی دولت صادرات نفتی بوده که میزان بالایی را شامل می شود . در صورت عدم تولید داخلی ، واردات کشور افزایش، بنابراین نیاز به ارز بالا رفته و زمانی که تولید در داخل کشور صورت نگیرد ، ناچار بوده تا نیازهای خود را از خارج تأمین ‌کنیم، دراین صورت فشار بر نرخ ارز وارد می شود . به دلیل اینکه ایران در سطح جهانی وضعیت مناسب و شرایط عادی ندارد ، نرخ ارز به موضوع حیاتی تبدیل شده است .برای نمونه ،تحریم‌ها مستقیما بر واردات و صادرات ما اثر می گذارد.

وابستگی اقتصاد ایران به درآمدهای نفتی

این استاد دانشگاه تصریح کرد: اگر در شرایط فعلی که شاهد تحریم‌های بین المللی علیه ایران هستیم ، نیازهای کشور در داخل تامین می شد و وابستگی به واردات کمتر بود ، مشکلات کنونی به خصوص در زمینه نرخ ارز صورت نمی گرفت . درصورتی که دولت منابع درآمدی دیگری به غیر از نفت داشته و وابستگی به نفت در حد کمتری بود ، شرایط بسیار متفاوت می شد. متاسفانه در ایران حتی مالیات نیز وابسته به درآمدهای نفتی و تولیدات داخلی نیز نفتی است و تمام اقتصاد را نیز تحت تاثیر قرارداده است .  یوسفی با اشاره به اینکه نرخ ارز بر قیمت کالا و خدمات نیز موثر است، تصریح کرد: نرخ ارز شاخصی است که فعالان اقتصادی ارزیابی خود را برای سرمایه‌گذاری بر مبنای آن قرار می دهند.

ناکارآمدی نمایندگان مجلس در تلاطمات بازار ارز

این استاد دانشگاه در پایان در خصوص برخورد نمایندگان مجلس با رییس کل بانک مرکزی در صحن علنی مجلس ، خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس می توانستند از مدت‌ها قبل عملکرد مسئولان مربوطه را زیر سوال ببرند. نمایندگان باید حامی مردم در مجلس باشند و باید خیلی زودتر از این ، موضوع را پیگیری می کردند و نمی گذاشتند تا نظام اقتصادی با مشکلات فعلی روبه رو شود . اگر خیلی پیشتر رییس کل بانک مرکزی را استیضاح کرده و به طور جدی با موضوع افزایش نرخ ارز برخورد می شد ، با وضعیت آشفته فعلی مواجه نبودیم .

پرخاش به سیف برای کتمان ناکارآمدی مجلس

 به گفته وی ، برخورد فعلی نمایندگان در صحن مجلس با شخص رییس کل بانک مرکزی ، نمایشی بیش نبود و می توان اذعان داشت که مسئولان کشور تمایلی به تغییر وضعیت موجود ندارند و منتظرند تا دوران ریاست سیف به پایان برسد. نمایندگان مجلس به دلیل مسائل جناحی ، ملت را به فراموشی سپرده و باید گفت که مجلس ما ناکارآمد است و این ناکار آمدی موجب تلاطمات امروز به خصوص در بازار ارز شده است.

خواندن 230 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395